-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A romániai Kolozs megyei levéltár értékes oklevélgyűjteményének korszerű tárolását szeretné elérni azzal a jelképes örökbefogadási kampánnyal, amelyet az Erdélyi Magyar Levéltárosok Egyesülete szervez.
A Fogadj örökbe egy oklevelet, és örökbe fogadod a múltad! mottójú kampány célja olyan történelmi érték felé irányítani a szakma és a közönség figyelmét, amelyről alig esik szó a médiában vagy a közbeszéd szintjén. A beérkezett adományokból a szervezők elsősorban a korszerűtlen tárolókat szeretnék kicserélni jó minőségűekre.
A Kolozs megyei levéltár oklevélgyűjteménye 1224 és 1831 között keltezett, mintegy 500, papírra vagy pergamenre írt iratot tartalmaz, például évszázadokkal ezelőtt elnyert kiváltságleveleket, jogbiztosító okleveleket, iratokat. A levéltár legrégibb eredeti oklevele 1326-ból származik, azonban a gyűjteményben átiratban megtalálható az erdélyi szászok kiváltságokat adományozó 1224-es Andreanum is – írja a Krónika című kolozsvári napilap internetes oldalán.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A fontosabb oklevelek közül megemlíthető Zsigmond király 1405-ös kiváltságlevele, amellyel Kolozsvárt a szabad királyi városok sorába emelte vagy Mátyás különböző jogokat biztosító oklevelei. Emellett megtalálható Szapolyai János oklevele, amelyben a várost a leghűségesebbnek nevezte, Izabella királyné adománylevelei vagy Bethlen Gábor reneszánsz díszítésű oklevele, az 1668-as szabad királyi városi rang elvesztése utáni szabályrendelet és annak visszaszerzésének bizonyítéka, I. József 1709-es kiváltságlevele.
A szervezők minden adományozónak – az örökbefogadói bizonylat mellé – elküldik Mátyás király azon oklevelének másolatát is, amelyben az uralkodó büszkén utalt arra, hogy Isten kegyelméből ebben a városban született.
A pénzadományokat befizetni az augusztus 15–21. között megrendezett Kolozsvári Magyar Napokon, az Erdélyi Magyar Levéltárosok Egyesületének standjánál és banki átutalással lehet.
Az örökbe fogadható oklevelek közül több is szerepel majd azon a kiállításon, amely augusztus 18-19-én tekinthető majd meg Bukarestben, a romániai országos levéltárban.