-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Egyetért a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) a négy magyarországi orvosi egyetemmel, hogy az Új Széchenyi-terv egészségipart erősítő lépéseinek sorában kiemelten kezeljék a külföldi hallgatók oktatásának fejlesztését - olvasható a Világgazdaságban.
Dux László felsőoktatásért felelős államtitkár gazdaságélénkítő hatása miatt tartja indokoltnak a több mint két évtizedes sikertörténetre visszatekintő angol illetve német nyelvű orvosképzés támogatását.
Akár kétszer több külföldi hallgatót is fogadhatnának befogadóképességük 15-20 százalékos bővítésével - értett egyet korábban a négy hazai orvosi egyetem. Válaszában Dux László is elismerte, gazdaságélénkítő hatása miatt indokolt támogatni a már most is évi 24 milliárd forint bevétellel járó külföldi medikusképzést. Minden újabb hallgató oktatása éves szinten 4,37 millió forinttal növeli ugyanis a GDP-t, 1,46 millió többletbevételt jelent az állami költségvetésnek, és 0,2 fővel javítja a foglalkoztatást. A kalkulációk szerint a Magyarországon tanuló minden öt külföldi orvos-, fogorvos-, gyógyszerrész-, illetve állatorvoshallgató egy álláshelyet teremt, nemcsak a tanulmányaihoz kapcsolódóan, hanem lakhatásuk, étkezésük, közlekedésük, szabadidős programjaik révén - fogalmazott Dux lászló. Hozzátette: családtagjaik gyakori magyarországi utazásai jelentős idegenforgalmi bevételt is jelentenek.
Ivády Vilmos, a Semmelweis Egyetem főigazgatója a Világgazdaságnak elmondta: jelenleg 6200 külföldi hallgatót tanítanak, az éves tandíj a német kurzuson 11 400 euró, az angolon pedig 14 ezer dollár körüli. Tulassay Tivadar rektor szerint, ha sikerül elnyerniük a támogatást, akkor olyan nemzetgazdasági ágazat fejlődhet tovább, amely a külföld számára is eladható szolgáltatásokat végez. Hozzátette: egyebek mellett a támogatás segítene abban is, hogy itthon tartsák a nemzetközi hírű tanárokat, akik a hazai keresetek sokszorosáért kapnak állást más fejlett országokban.
Kemény Lajos, a Szegedi Tudományegyetem dékánhelyettese elmondta: első lépésként 15-20 százalékos bővülést terveznek az általános orvosi, a fogorvosi és a gyógyszerésztudományi karokon.
Kollár Lajos, a Pécsi Klinikai Központ főigazgatója is arról tájékoztatta a lapot, hogy a pécsi egyetem is fogadókész. Kiemelte: a külföldiek képzéséből származó bevételeikkel kiegészíthetnék az OEP-től a gyógyításért járó finanszírozási összeget, ami az eladósodott intézmények és a betegellátás számára is létkérdés.
Ivády Vilmos szerint, ha első körben tízmilliárdos támogatást kapnának, úgy nyolcszáz fővel bővülne a külföldi hallgatók száma, a befektetés pedig ellenőrizhetően négy év alatt megtérülne.