-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A francia kulturális miniszter valószínűleg nem maga rakja össze az előadása fóliáit. Ha önnek nem áll rendelkezésére egy egész minisztérium, de szép prezentációkat szeretne készíteni teljesen ingyen, olvassa el cikkünket!
Ha össze kell rakni egy prezentációt, a legtöbb ember a Powerpointot veszi elő. A Microsoft termékét lehet szeretni, lehet utálni, de az tagadhatatlan, hogy forradalmasította az előadásokat. A tudományos értekezésektől az üzleti tárgyalásokon át a termékbemutatókig mindenhol találkozhatunk a színes, mozgó, zenélő bemutatókkal, miközben az írásvetítők lassan a dinoszauruszok sorsára jutnak.
(Forrás: Wikimedia Commons / Piotrus)
Ami sikeres, annak természetesen vetélytársai is akadnak. Ez nekünk, felhasználóknak csak jó: egyre több prezentációkészítő program közül válogathatunk, sőt ezek közül több teljesen ingyenes. Lássuk, hogyan spórolhatunk! Kétrészes minisorozatunk első cikkében a letölthető, második részében az internetes prezentációkészítő eszközökkel foglalkozunk.
OpenOffice Impress
Az OpenOffice.org (OOo) irodai szoftvercsomag a Microsoft Office egyik legfőbb vetélytársa; a szövegszerkesztő, táblázatkezelő és hasonló alkalmazások mellett tartalmazza a jelenleg Impress nevet viselő prezentációkészítőt is.
Doboz:
Habár mindenki egyszerűen csak OpenOffice-nak hívja a programcsomagot, a hivatalos neve mégis a kissé faramuci OpenOffice.org. Az OpenOffice márkanév ugyanis már foglalt - egy holland szoftvercég birtokában van. Az Open Office nevet pedig a brit Orange mobilszolgáltató egyik számlacsomagja viseli.
Az OpenOffice története lassan egy teljes évtizedre nyúlik vissza: a Sun szoftvercég 2000-ben tette nyílttá saját Office-riválisa, a StarOffice forráskódját, a szabadszoftver-fejlesztők pedig úgy döntöttek, erre az alapra érdemes építkezni. 2002-ben jelent meg az OpenOffice 1.0 verziója, jelenleg a 3.3 készül. Minden nagyobb operációs rendszerre létezik OOo, a piaci részesedése nulláról egyes piacokon akár 20% fölé is emelkedett. Hetente több, mint egymillióan töltik le az OOo központi oldaláról a telepítőkészletet. Töretlen a siker... vagy mégsem?
A szoftver körül a közelmúltban kisebbfajta háború dúlt: miután az adatbáziskezelőiről ismert Oracle 2010-ben felvásárolta a Sunt, hamarosan összekapott az OpenOffice készítőivel, akik közül többen kiléptek és megalapították a LibreOffice-t. A LibreOffice az OOo-ra épül, de várhatóan eltérő irányba fogják továbbfejleszteni. Egyelőre mindkettőben nagyon hasonló a prezentációkészítő, úgyhogy együtt tárgyaljuk őket; ha valaki LibreOffice tesztet szeretne olvasni, ajánljuk korábbi cikkünket!
Az OpenOffice-hoz fűződik az OpenDocument formátumok elterjesztése, ezek a Microsoft dokumentumformátumaival (.doc, .xls, .ppt...) szemben nyújtanak nyitott alternatívát. Számunkra most az OpenDocument Presentation (.odp) a legérdekesebb, mert ez a közismert .ppt megfelelője. Hasonló dolgokra képes, és az OpenOffice Impress segítségével hasonlóan is szerkeszthető, mint azt a PowerPointnál megszokhattuk. A giccses képátmenetek sem hiányoznak:
Az Impress a PowerPoint formátumát is ismeri, habár a végeredmény nem mindig tökéletes; a mi tapasztalataink szerint érdemesebb lehet PDF-be menteni. Sőt, ha a PDF mellett döntöttünk, további izgalmas dolgokat is csinálhatunk...
Impress!ve
Az Impress!ve, régebbi nevén KeyJNote egy kicsi és ingyenes Python-alapú segédprogram, nem igazán közismert, de mi szeretjük. (A Python miatt gyakorlatilag mindenen elfuttatható, ne aggódjunk, hogy a számítógépünk nem fogja támogatni.) Bármilyen PDF-ből azonnal prezentációt gyárt, szép effektekkel, hasznos apróságokkal. Magát a PDF-et nem tudja előállítani, tehát először össze kell raknunk a PDF-et valamelyik másik prezentációkészítővel, például az OpenOffice Impresszel, vagy a lentebb ismertetett LaTeX Beamerrel. Utána megadjuk az állományunk nevét az Impress!ve-nek, és indulhat a banzáj. A videóban Impress!ve + LaTeX Beamer kombó:
Egyetemre járó vagy ott tanító látogatóinknak különösen ajánljuk ezt a kis segédprogramot, mert PDF formátumú cikkeket sokkal egyszerűbben lehet így vetíteni, mint más PDF-eket megnyitó programokkal. Aki volt már olyan olvasószemináriumon, ahol a laptop használhatatlan tapipadjával próbált valaki egy huszonsok oldalas szakcikkben megkeresni egy ábrát, miközben a többiek halkan kuncogtak, annak nagyon fog tetszeni az áttekintő nézet.
LaTeX Beamer
Egy ilyen összeállításból nem hagyhatjuk ki a tudományos kutatók kedvencét, a LaTeX Beamert sem. (Az X ejtése nem "ksz", hanem olyan, mint a ch a "technika" szóban.) A LaTeX rendszer teljesen más elven működik, mint a megszokott szövegszerkesztők: nem a nyomtatási képet piszkálgatjuk, hanem tulajdonképpen egy programot írunk, amit lefuttatva kimenetként megkapjuk az általunk kívánt dokumentumot.
Mindennek számos előnye van: például külön kezelhetjük a szöveget és a formázásokat, ez utóbbit pillanatok alatt teljesen kicserélhetjük. Képleteket is berakhatunk anélkül, hogy örökre elveszítenénk józan eszünket, és így tovább. Elsősorban Linuxon elterjedt, de Windows és Mac változata is létezik.
A LaTeX Beamer nevű kiegészítőjével hasonlóképpen lehet prezentációkat készíteni: nem képként rakhatjuk össze a fóliáinkat, hanem olyanformán, mintha egy szöveges állományt vagy programkódot szerkesztenénk. Valljuk be, ez elsőre igencsak túlbonyolítottnak tűnik... de valójában meglehetősen kényelmes, csak kicsit bele kell jönni. Ha valaki írt már HTML-kódot, ez se bonyolultabb, csak más a szintaxisa.
A Beamer további előnye, hogy nagyon gyorsan lehet vele szép, áttekinthető és teljesen előadásképes bemutatókat csinálni. A Beamer témák nem a PowerPointból ismert "vízesés-falevelek-virágocskák" vonulatba illeszkednek, sőt ha valami ízléstelenséget szeretnénk beszúrni, komolyan meg kell dolgoznunk érte. Cél a tényközlés, visszafogottan kulturált stílusban; a tartalom a fontos, nem a forma.
Ha már a Beamer használatát elsajátítottuk, a beamerposter kiegészítő segítségével csinos konferenciaposztert is készíthetünk; hamarabb megleszünk vele, mintha valamelyik kiadványszerkesztő programmal kísérleteznénk, és persze ez is teljesen ingyenes.
Természetesen?
A végére pedig egy rendkívül vicces - vagy inkább szomorú - videót szeretnénk ajánlani: a volt francia kulturális miniszter meglehetős vehemenciával magyarázza, hogy az OpenOffice egy ingyenes tűzfal. Ne higgyünk neki.
"Például nekünk a minisztériumban van egy szabad szoftverünk, az a neve, hogy OpenOffice - ez gyakorlatilag egy biztonsági szoftver, ami megakadályozza a minisztérium hozzáférését, természetesen, és a szabad szoftverek szerkesztői szolgáltatják a tűzfalakat, ingyenes tűzfalakat is szolgáltatnak." (Vagy valami hasonló, mi sem igazán értjük...)
Letöltések, hasznos tudnivalók (ábécésorrendben)
Ahol csak lehet, a magyar változatot adjuk meg.
LaTeX Beamer / Beamer User's Guide
OpenOffice.org hivatalos honlap / OpenOffice.org wiki
Extra tipp barkácsoló kedvűeknek, angolul: Könnyen nyomtatható prezentáció háromszintű zoommal