-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Hazánkban a szikh vallás a kevésbé ismert vallások közé tartozik, de Angliában vagy az USA-ban már sokkal gyakrabban találkozni vallásos szikhekkel. A férfiak által hordott turbánon kívül a másik ismertetője a szikheknek, hogy a férfiaknak mind Singh a nevük, míg a nőknek Kaur. Hogy és miért is van ez?
Az indiai szikh vallásról korábban egyszer már írtunk röviden, de akkor nem említettük meg e vallás egyik különleges, az egyenlőség ideológiájához kapcsolódó nyelvészeti vonatkozását; hogy a szikh férfiak neve mindig Singh. Ez a kijelentés azonban még egy apró pontosítást kíván.
(Forrás: wikimedia commons)
Sok más valláshoz hasonlóan a szikh vallásnál is létezik a felnőtté válást szimbolizáló beavatási szertartás, mint a bérmálás (konfirmáció) a kereszténységnél, vagy a bár(/bát) micvá a zsidóságnál. Minden szikh ugyanazokban az alapelvekben hisz, de a szertartáson átesett szikhek belépnek a Khálszá közösségbe, ami innentől kezdve még szigorúbb viselkedést kíván meg tőlük. (A Khálszá egyébként tisztaságot jelent a szikhek nyelvén, pandzsábiul.) A korábbi kijelentés pontosítása tehát az, hogy minden khálszá szikh férfi egyik neve a Singh.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az [ŋ] olyan [n]-szerű hangot jelöl, mit amilyet a magyarban k vagy g előtt ejtünk. Az angolban ez jelenik meg pl. az -ing végződésben.
A Khálszához való csatlakozás ugyanis többek között névváltoztatással jár a szikheknél. A szikh férfiak ilyenkor felveszik a Singh nevet (magyar kiejtése [sziŋ], jelentése pedig 'oroszlán'), a nők pedig a Kaur 'hercegnő' nevet. A szikhek névváltoztatásának hagyománya a 17. század végéig nyúlik vissza, és eredetileg a Khálszá új tagjai teljesen lecserélték családnevüket, ami az egyenlőség eszméjét szimbolizálta. Ma ez már közel sem mindenesetben van így, gyakran csak középső névnek veszik fel a szikhek a Singh és Kaur neveket.
A szikh vallás ismertetésének nagyon rövid, informális összefoglalása talán az lehetne, hogy ahogy a szikhek hazája földrajzilag az iszlám és a hinduizmus között helyezkedik el, úgy valahogy ez igaz a vallásra teológiai szempontból is. (Pontosabb leírást például itt találhatunk.) A nagyjából 27 millió hívőt számláló vallás méretét tekintve a vallások „második vonalába” tartozik, nagyobb például mint a zsidó, a bahái vagy a dzsain vallás. Bár Anglián és az USA-n kívül Kanadában és Malajziában is legalább százezeres a szikh vallási közösség, a szikhek túlnyomó többsége Indiában él, annak is Pandzsáb államában, és anyanyelvük is a pandzsábi nyelv.
A pandzsábi nyelv egyik különlegessége, hogy a kevés olyan indoeurópai nyelv közé tartozik, amelyben a tónusok nem csak hangsúlyos szótagokon jelentkeznek. Ugyan több skandináv és szláv nyelv, illetve a litván és az ógörög is tonális, de ezekben csak a hangsúlyos szótagokat különböztetik meg különböző tónusokkal (angolul pitch accent). A pandzsábi az egyetlen nagyobb indoeurópai nyelv, amelyen a hangsúlytalan szótagoknak is más-más tónusuk lehet.