-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Kis páncélos egér, véznaujjú maki, gerenuk, dugong és maláj repülőmaki: nekünk ezek az állatok tetszettek legjobban a Bored Panda ismeretlen állatokat bemutató gyűjteményéből.
Örökzöld cikktéma olyan állatokat keresgélni, amelyek furcsán néznek ki, és amelyeket mi, közép-európaiak valószínűleg még soha sem láttunk, és még a létezésükről sincs tudomásunk. A Bored Panda most 22 ilyen állatot választott ki – mi pedig ezek közül mutatjuk meg az 5 kedvencünket.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
1. Kis páncélos egér (Chlamyphorus truncatus)
A kis páncélos egér kizárólag Argentína középső részén, száraz, füves pusztákon, homokos területeken él. Éjszakai állat: csak éjszaka jön ki a felszínre; életének nagy részét a föld alatti járataiban tölti. Hangyákkal valamint azok lárváival táplálkozik. Az övesállatok (tatuk) a kis páncélos egér a legkisebb méretű. Páncélja világos piros vagy rózsaszín, a hasi része sárgás vagy piszkosfehér. A képen is jól látható, hogy a mellső lábain nagy karmok vannak – amikor ásnak, úgy tűnik, mintha úsznának a homokban.
2. Véznaujjú maki (Daubentonia madagascariensis)
A véznaujjú maki – madagaszkári nyelven aje-aje – egy ritka, kizárólag Madagaszkáron élő makifaj. Kiálló metszőfogai miatt sokáig rágcsálónak tekintették. Az ember a kihalás szélére juttatta ezt a fajt. Az mentette meg az évszázadokkal ezelőtti kihalástól, hogy a bennszülöttek hiedelme szerint aki megöl egy aje-ajét, az egy éven belül maga is meghal.
3. Gerenuk vagy zsiráfnyakú gazella (Litocranius walleri)
A zsiráfnyakú gazella vagy gerenuk párosujjú patás; az antilop rendszertani rokona. A gerenuk elnevezés a szomáli nyelvből származik, ’hosszú nyakú antilop’-ot jelent. Kelet-Afrika északi részén fordul elő, záraz és félszáraz bozótosokban, tövises bokrokkal benőtt területeken – legfeljebb 1200 méteres tengerszint feletti magasságig. A gerenukok – a képen is látható – kecses állatok: vékony és hosszú nyakuk van, a lábaik is karcsúak. Testhosszuk körülbelül 140–160 centiméter, amihez 25–30 centiméteres farok tartozik. Magasságuk 90–105 cm, testsúlyuk 30–50 kg. A bikák is nagyobbak a nőstényeknél.
4. Dugong (Dugong dugon)
A dugong emlős állat; a tengeritehenek rendjébe tartozik. Kelet-Afrika, Ázsia, Ausztrália és Új-Guinea trópusi partvidékének vizeiben él; példányszáma erősen lecsökkent az utóbbi időben. Hatalmas állat: hossza 1–4 méter, testtömege 230–900 kg. Testének alakja a bálnákéhoz hasonló; a fejét leszámítva túlnyomórészt szőrtelen. A dugongnak nincs fülkagylója. A hím dugongnak két nagy metszőfoga (agyara) van, ami kilóg a szájából. A mellső végtagjai kerekek, evezőszerűek, de nem evezésre használja őket, hanem ezeknek segítségével ássa ki a gyökereket. Vízszintes irányban lapított farkának föl-le mozgatásával úszik a vízben.
5. Maláj repülőmaki (Galeopterus variegatus)
A maláj repülőmaki Délkelet-Ázsia országaiban fordul elő – Brunei, Kambodzsa, Indonézia, Laosz, Malajzia, Mianmar, Szingapúr, Thaiföld és Vietnam dzsungeleiben. A képen nem látszik, de lábai között bőrhártya van, aminek segítségévek valóban sikló repülést végez. Szőre barnás, vöröses szürke. A maláj repülőmaki éjjel aktív. Elsősorban virágokkal, hajtásokkal, falevelekkel, gyümölcsökkel és nektárral táplálkozik.
Forrás, további csodálatos vadállatok