-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A nyelvhasználat cseppet sem veszélytelen dolog – ez derül ki legalábbis egy költő és egy asztrológus történetéből. Főleg akkor kerülhet veszélybe a nyelvet csűrő-csavaró szövegíró, ha arra vetemedik, hogy elnököket vesz célba a kritikájával – brit lapok tudósítanak az egyiptomi és a Srí Lanka-i esetről.
Úgy tűnik, az arab világban nemigen lehet játszani a tekintéllyel – pláne nem a politikusokéval. Egy egyiptomi köztisztviselőt például három év börtönre ítéltek Hoszni Mubarak elnök megsértéséért, számol be a BBC honlapja. Monír Szaíd Hanna a munkatársait akarta szórakoztatni egy szatirikus verssel, a dolog azonban nem jól sült el: a humorizáló költőt rövid időn belül a vádlottak padjára ültették – tulajdonképpen ügyvédet fogadni sem volt módja.
(Forrás: Maria Li, sxc.hu)
A család a sajtó segítségét kéri a kegyelem érdekében, az emberi jogok arab szervezete, a The Arab Network for Human Rights pedig tiltakozni akar a bírósági döntés ellen.
A dolog hátulütője, hogy az egyiptomi törvényekben feketén-fehéren benne foglaltatik: aki az elnököt megsérti, akár három év börtönbüntetéssel is számolhat. Akár rímbe szedi a sértést, akár nem. Kérdés persze, miért éppen most jutott eszébe az egyiptomi hatóságoknak rövidebbre fogni a pórázt, hiszen ismert „hivatásos” költők régóta kritizálják verseikben Hoszni Mubarakot – elemzi a helyzetet Magdi Abdelhadi, a BBC arabszakértője.
Hasonlóképpen járt egy Srí Lanka-i asztrológus is, aki azonban még veszélyesebb dologra adta a fejét: megjósolta tudniillik a jelenlegi elnök, Mahinda Rajapaksa bukását, és azt is, hogy helyére a miniszterelnök, Ratnasiri Wickramanayaka kerül majd – tudhatjuk meg a Guardian beszámolójából.
A vészjósló kijelentést nem sokáig hagyták szó nélkül a hatóságok: letartóztatták Chandrasiri Bandarát, a jóslat szerzőjét; már csak azért is, hogy kiderítsék, miféle forrásból szerezte az információt. Az asztrológus ugyanis nemcsak a szerepcseréről beszélt, hanem arról is, hogy a miniszterelnöki pozícióba viszont az ellenzék vezetője kerül majd.
Nem csoda, ha az eset nagy visszhanggal járt. Srí Lankán ugyanis hagyománya és befolyása van a hasonló jóslatoknak, sőt, sokszor maguk a politikusok próbálják saját javukra fordítani őket – feltéve persze, ha kedvezők. A letartóztatott asztrológus ráadásul az ország egyik legismertebbje: hetente feltűnik saját TV-műsorában a képernyőn, emellett pedig rendszeres politikai rovata is van az Irudina nevű ellenzéki lapban.
Hogy vajon politikai nézetei befolyásolták-e az előrejelzésében… nos, ezt nem tudhatjuk. Annyi azonban biztos, hogy Srí Lankán nem bízzák a véletlenre az önbeteljesítő jóslatokat.
(Óvatlan kijelentésekről korábban is tudósítottunk már, Vallás és irodalom – jogi igazságtétel? című cikkünkben.)