-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Lázasan készülődik a brit nemzet II. Erzsébet trónra lépésének hatvanadik évfordulójára, ám eközben érdemes egy pillantást vetni a szigetország történetének első gyémántjubileumára: 1897-ben Viktória királynő (1819–1901) is olyan időszakban ünnepelte uralkodásának ezen különleges évét, amikor a brit uralkodóház napjainkhoz hasonló széles körű megbecsülésnek örvendett, ám az ünnepi előkészületek mégis jelentősen különböztek a mostaniaktól.
1887-ben országszerte nagyszabású ünnepségekkel tisztelegtek a királyi berkekben csak Drinának becézett uralkodó trónra lépésének ötvenedik évfordulója előtt. A tíz évvel későbbi gyémántjubileumi ünnepség – ekkor használták először a kifejezést a hatvanadik évfordulóra vonatkozóan – már egy idősebb, kevésbé robosztus királynőt köszöntött, aki inkább a háttérből figyelte a Joseph Chamberlain gyarmatügyi miniszter által megálmodott Festival of the British Empire elnevezésű parádé előkészületeit – olvasható a BBC brit közszolgálati tartalomszolgáltató internetes oldalán.
Walter Arnstein történész szerint a hatalmas össznépi ünnepségek akkor még igencsak távol álltak a lakosság ízlésétől. „A britek nem tartották magukat jónak az ilyesmiben, ez sokkal inkább a Napóleon korabeli Franciaország, vagy Oroszország specialitása volt” – mondta. Maga Viktória királynő sem rajongott az ötletért, nem tartotta helyénvalónak a dolgot, és bár végül élvezte az ünnepséget, a kezdeti fázisban igencsak megnehezítette Lord Salisbury miniszterelnök dolgát.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Brit történészek szerint a birodalom fénykorát élte 1897-ben, mintegy 450 millió lélek tartozott a fennhatósága alá. 1870-től a szigetország egyebek mellett Zanzibárral, Ciprussal és Kenyával növelte gyarmatainak számát. Az ország gazdasági versenytársai azonban a sarkában lihegtek: az Egyesült Államok már lekörözte az ipari termelés tekintetében és Németország is minden erejével erre koncentrált. Chamberlain éppen ezért a brit áruk világszerte való értékesítését sürgette.
A gyémántjubileumi parádéra keddi napon került sor, június 22-én, amikor a királynőt nem csupán Nagy-Britanniában, de gyarmatai révén szinte világszerte ünnepelték. A szigetországban, Indiában és Írországban munkaszüneti napot hirdettek. Az ünnepség fénypontja a London utcáin több kilométer hosszan végigfutó felvonulás volt, amelyben a királyi család tagjai és az indiai államok, valamint az autonóm területek vezetői is részt vettek.
A brit hadsereg és a királyi haditengerészet szemkápráztató műsorát a gyarmati csapatok díszes felvonulása tette még látványosabbá. Az uralkodó szokásos fekete gyászruháját viselte – 1897-re két gyermekét és hat unokáját is elveszítette – és fájdalmas ízületi gyulladása miatt a királyi hintó rejtekéből követte figyelemmel az eseményeket. A Buckingham-palotától indult parádé elhaladt a parlamentnél, végigvonult a Westminster hídon, majd újra átvágott a Temzén a Szent Pál-székesegyház irányába. A díszes menetet több százezres tömeg követte figyelemmel, a résztvevők feje felett színpompás lobogók és feliratok ünnepelték a 78 esztendős uralkodót. Az ünnepi forgatag a brit főváros legszegényebbjeiről sem feledkezett meg: Sir Thomas Lipton ír teamágnás jóvoltából ingyen folyt a sör és füstölt a pipadohány a városi parádén. Este örömtüzek gyúltak szerte az országban, tűzijátékok festették be az eget, mesés fényjáték világította meg a Szent Pál-székesegyházat, a pubok pedig éjjel fél 3-ig tartottak nyitva.
A rendezvények a birodalom erejét, nagyságát és látszólagos legyőzhetetlenségét ünnepelték. „Viktória királynőt az egész nemzet tisztelte” – mondta Juliet Gardiner történész. „Az emberek egyszerűen nem tudták elképzelni az életüket nélküle. Trónra lépése előtt a monarchia igencsak népszerűtlen volt: a királynőnek azonban sikerült visszanyernie az alattvalók támogatását” – fejtette ki.