-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Sokan gondolják, hogy a Nemzetközi Nőnap szovjet találmány, valójában azonban Amerikából ered ez a furcsa, felemás ünnep.
Nem egy olyan nap van az évben, amikor a világ a nőket ünnepeli. Három nap is jut a „gyengébbik nemnek”: Az egyik ilyen a Valentin-nap (február 14.), a második a Nemzetközi Nőnap (március 8.) és a harmadik az anyák napja (május első vasárnapja). Mind a három a tavaszi időszakra esik, és mivel ebben az időszakban az ilyen típusú ünnepekből – úgy tűnik – túlkínálat van, korántsem ünnepeljük egyformán lelkesen őket.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az anyák napjának, ami – ahogy a nevében is benne van – a szülő nő ünnepe, nincs megtépázva a méltósága. Elsősorban családi ünnep, amelyen a gyerekek kifejezik hálájukat anyjuk iránt. Ez az ünnep a 20. század eleje óta létezik. Egy amerikai nő, Anna Jarvis javasolta először 1912-ben, hogy ünnepeljék meg egy évben egyszer az anyukákat. Óhaja valóra vált: 1914-től Amerikában hivatalosan is ünnepnap, az 1920-as évektől pedig világszerte elterjedt ez a szép szokás.
A Valentin-nap megítélése már sokkal kevésbé egységes. Európában sokan „amerikásnak” vagy giccsesnek tartják a plüss- és csokoládészívek ünnepét. Jóllehet ez az ünnep tekint vissza a legtekintélyesebb múltra: eredete az antik kultúráig nyúlik vissza. A görögök és a rómaiak ekkor ünnepelték fő istennőjük, Héra (Junó) házasságát Zeusszal (Jupiterrel). Később aztán Szent Valentin (vagy Szent Bálint) 269-es mártírhalálával keresztény ünneppé vált. A romantikusabb hangszerelését az ünnep a reneszánsz folyamán nyerte. Majd a 19. század közepétől vált az ipari termelés egyik ágazatává a Valentin-napi kártyák gyártása.
A nők ünnepei közül mégis a legellentmondásosabb a Nemzetközi Nőnap. Jóllehet ezt az ünnepet az ENSZ elismeri, Nyugat-Európában és az USA-ban mégsem szokás megünnepelni, annál inkább Kelet-Európában. Ezért gondolhatják sokan azt, hogy a nőnap alapvetően szovjet találmány. Ez azonban tévedés, ugyanis a nőnap szokása szintén Amerikából ered.
1857 tavaszán (március 8. környékén) komoly női sztrájk kezdődött New York Cityben. A munkásnők az alacsony fizetések és a rossz munkakörülmények ellen tiltakoztak. A tavaszi nősztrájk megünneplése 1908-tól kezdett elterjedtté és rendszeressé válni. Így az Amerikai Szocialista Párt 1909. február 28-án hivatalossá tette a Nemzetközi Nőnapot. A szokás nem sokkal később Európában is elterjedt. 1913-14 tavaszán például a nőnap keretében nagyszabású háborúellenes demonstrációk zajlottak Európa-szerte.
1917. március 8-án Szentpéterváron is az utcára vonultak a nők. A demonstráció után egy héttel lemondott Miklós cár, és az ideiglenes kormány megadta a nőknek a választójogot. Alekszandra Kollontaj pedig elérte Leninnél, hogy március 8-a munkaszüneti nap legyen. A Szovjetunióban végül csak 1965-től lett hivatalosan is munkaszüneti nap a nőnap.
És míg a szovjet nők így építették a Szovjetuniót, Európában és Észak-Amerikában a nőnap szokása egyre inkább halványodott. Az 1930-as évektől már gyakorlatilag nem ünneplik. Így a „nemzetközi” jelző aligha állja meg a helyét: nagyon rövid időszakban lehetett igaz, hogy a nőnap valóban nemzetközi volt. Ma ezt már csak a neve őrzi.
Forrás
The Secret History of Women’s Day: Or, How an American Strike Became a Soviet Tradition