-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
"Elemzésünk Magyarországon elsősorban az új médiatörvényt találta aggasztónak" - jelentette ki az MTI-nek Washingtonban Christopher Walker, a Freedom House (FH) nemzetközi jogvédő szervezet tanulmány-igazgatója.
„A számos szervezet, a többi között az EBESZ által bírált médiatörvénnyel kapcsolatban az elemzés megállapította, hogy az perspektívájában inkább szűkíti a szólás és a média szabadságát, mintsem szélesíti azt" – mondta Walker.
A FH csütörtökön hozta nyilvánosságra a Szabadság a világon 2011-ben: tekintélyelvű kihívás a demokráciának című jelentésének főbb következtetéseit. Ebben a szervezet megállapította, hogy globális összesítésben immár öt egymást követő éve romlik a demokratikus intézmények helyzete, s hogy ilyen hanyatlást most Magyarországon is megfigyeltek. Hazánkat ennek ellenére a továbbra is a „szabad" kategóriában tartja számon a FH, s ennek megfelelően tüntette fel az országokat rangsoroló világtérképen.
Walker elmondta, hogy az elemzés alaposan megvizsgálta a magyar intézményrendszer teljes konstellációját, a fékek és ellensúlyok működését is, s megállapította, hogy „egy szélesebb problémakör lehet az érdeklődés tárgya", de a legnagyobb aggodalmat az új médiatörvény keltette. A jelentésnek – Magyarországgal is kapcsolatos – részletes megállapításait, országos bontásban a FH tájékoztatása szerint a következő hetekben hozzák nyilvánosságra.
„Magyarország lefelé mutató tendenciát jelző nyilat kapott a kormány azon erőfeszítései miatt, hogy megszilárdítsa ellenőrzését az ország független intézményei felett, beleértve egy új médiatanács megalakítását, amelyet a kormánypárt ural és amely nagy bírságokat jogosult kiszabni a sugárzott, nyomtatott és online médiumokra" – hangzott a FH-jelentés.
A FH az Európai Unión belül Magyarország mellett Franciaországban regisztrált visszalépést a kisebbségek negatív társadalmi megkülönböztetése, valamint mintegy 8000 roma módszeres kiutasítása miatt. A kontinens többi részén Ukrajnát a „szabad" kategóriából a „félig szabad"-ba, Hegyi-Karabahot pedig a „félig szabad"-ból a „nem szabad"-ba minősítette vissza.
„Megbeszélések sorozatát folytattuk le a magyar kormánnyal a médiatörvénnyel kapcsolatban, most hogy Magyarország vette át az Európai Unió elnökségét, ami fontos a számunkra. Ezek a kétoldalú tárgyalások a jövőben is folytatódnak majd" – nyilatkozott csütörtökön az MTI-nek a FH-jelentés washingtoni bemutatóján Michael H. Posner, az amerikai külügyminisztérium demokrácia-, emberjogi és munkaügyi irodáját vezető államtitkár-helyettese. Posner nem kívánt kitérni a tárgyalások részleteire.
„Magyarországot szabad országnak tartjuk. Magas pontszámot kapott a választás, az élénk politikai kultúra és a civil szabadságjogok széles köre miatt" – nyilatkozott az MTI-nek Arch Puddington, a FH kutatási igazgatója, az elemzés felelős szerkesztője.
„Amióta Orbán Viktor újból elnyerte a miniszterelnökséget, több aggasztó jelet tapasztaltunk, a legtöbbet a média területéről. Aggodalommal töltenek el bennünket azok a média ellenőrzésére irányuló törvények, amelyeket a nyár és az év vége között fogadtak el. Ugyancsak aggaszt bennünket, hogy bizonyos ügyeket kivontak az alkotmánybíróság ellenőrzése alól" – tette hozzá Puddington.
„Nem bélyegezzük Magyarországot olyan országnak, amelyben jelentős hanyatlás történt a szabadság területén, de ugyanakkor a szerény hanyatlás ellenére is nagy figyelemmel kísérjük a változásokat" – mondta a kutatási igazgató.
Puddington szerint Magyarország egyike azoknak az országoknak, amelyek a legjelentősebb fejlődést tették meg a hidegháború vége óta, s az FH nem szeretné azt látni, hogy rossz irányba halad.
„A volt Szovjetunió országaiban és néhány helyen kelet- és közép-európai országban is láttunk arra példát, hogy egyes vezetők nagy többséget szereznek, s nem tudják megállni azt, hogy ne arra használják fel ezt a többséget, hogy olyan módon módosítsák a rendszer, hogy nagyon nehézzé, vagy lehetetlenné váljék a választások útján történő legyőzésük. A törvényhozáson keresztül megtalálják a módját, hogy ellenőrzésük alá vonják a sajtót, hogy marginalizálják a politikai ellenzéket és a civil társadalmat. Orbán Viktor tett néhány olyan lépést, amely beleillik ebbe a mintába" – nyilatkozott Arch Puddington.
Charles Gati, a Johns Hopkins Egyetem politológiaprofesszora az MTI-nek csütörtökön elmondta, hogy a FH évente három szabadságjelentést tesz közzé: egyet a médiaszabadság állapotáról, egyet a globális szabadság állapotának alakulásáról (ez jelent meg most) és egyet az egyes országok demokráciájában tapasztalható változásokról. Ez utóbbit, amely a másik kettőnél jóval részletsebben foglalkozik az egyes országok helyzetével, a tervek szerint májusban publikálják majd. Gati professzor a készülő harmadik, Nations in Transit című jelentés egyik tanácsadója.
A Freedom House legutóbbi, december 14-én közölt jelentése azt állapította meg, hogy az akkor még csak tervezetként létező médiatörvény „a magyar kormány legújabb olyan kezdeményezése, amely fenyegetést jelent a sajtószabadságra." A Freedom House egyébként 2010-ben mind a sajtószabadság, mind pedig a politikai és polgári szabadságjogok tekintetében a „szabad" kategóriába sorolta be Magyarországot.