-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Egy mindössze nyolc esztendős kisfiú fényképezőgép lencséjén keresztül mutatkoznak be az iraki mindennapok: Kamár Hásim igazi hírességnek számít hazájában, és legkedvesebb időtöltése a bagdadi élet megörökítése.
A gyerek néhány hónappal azután született, hogy az amerikai csapatok 2003-ban megszállták Bagdadot. A jelenleg harmadik osztályos kisfiú éltanuló az iskolában, és nemrég hivatalosan is Irak legfiatalabb fotóriportere lett – ezt bizonyítja a névjegykártyája is. Tavaly első helyezést ért el egy fotóversenyen, amelyre minden korosztályból lehetett nevezni. Hivatalos tagja az Iraki Újságírók Egyesületének, és rendszeresen megjelennek a munkái az egyik vezető bagdadi lapban.
Az ifjú fotós – aki állítása szerint színész szeretne lenni – a Bagdad és Bászra között nagyjából félúton fekvő Numanijáhban él a családjával. A házuk egy mezőgazdasági területen fekszik, közvetlenül a Tigris folyó partján – olvasható a The Daily Telegraph című brit lap internetes kiadásában.
Kamár Hásim négy esztendős volt, amikor az édesapja kölcsönadta neki saját hagyományos – film alapú – fényképezőgépét. Amikor egy évvel később ellátogattak egy kulturális fesztiválra, mindenkit meglepett, amikor az édesapját utánozva elkezdett fotózni. "Amikor elvittük őket előhívatni, alig akarták elhinni, hogy ilyen jó képeket készített egy kisfiú" – idézte fel a gyerek, aki később az édesapjától tanult meg mindent a fény-árnyék hatásokról, és a megfelelő hely kiválasztásáról.
Fia tehetségén felbuzdulva édesapja elvitte őt az Iraki Fényképészeti Társasághoz, ahol tüstént felajánlották neki a tiszteletbeli tagságot. Kamárt később ünnepélyes keretek között is soraiba fogadta az egyesület. A ceremónián Bagdad kormányzója is részt vett, aki megajándékozta az ünnepeltet saját digitális kamerájával.
A fiú azóta egy percre sem vált meg a készüléktől. Numanijáhban mindig a folyót, a madarakat és az öreg épületeket fotózza. Egyszer egy héten az édesapja beviszi a fővárosba, ahol szabadon hódolhat szenvedélyének, és fotózhatja az embereket. „Szeretem őket lefényképezni, amikor elmélyednek a munkájukban, vagy csak üldögélnek” – húzta alá.
Kedvenc fényképe – amellyel tavaly díjat nyert – egy öreg könyvárust örökít meg, aki éppen elszundított a portékái között. „Nagyon hideg reggel volt, és nagyon tetszett a hangulat. Szeretem az olyan képeket, amelyek megörökítik a város életét” – magyarázta. Szintén a büszkeségei közé tartozik az a felvétel, amelynek megszületéséért kitartóan követte egy dongót a városban, amíg a rovar meg nem pihent a virágok között.
Kamár Hásim egy nap külföldön is szeretné bemutatni a munkáit, különösen Nagy-Britanniában. „Meg akarom mutatni a világnak, hogy a hazám a béke országa. A művészet, a szépség és a kultúra hazája. Most, hogy a katonák elmennek, én sem félek többé. Ezután szabadon fotózhatok az utcákon” – mondta.