nyest.hu
Kövessen, kérem!
Legutolsó hozzászólások
A nyelvész majd megmondja
A legnépszerűbb anyagok
Írjon! Nekünk!
nyest.hu
nyest.hu
 
A parányőslények vagy a névmások nyűgözik le inkább? Szavazzon kedvenc blogjára!
-fl- | 2015. november 5.
|  

A parányőslények vagy a névmások nyűgözik le inkább? Szavazzon kedvenc blogjára!
Forrás: Kut@tók a Neten

Az ötödik alkalommal megrendezésre kerülő Kutatói Blog, Web- és Facebook-oldal Találkozón huszonhat kutatói és tudománynépszerűsítő blog, Facebook- és weboldal mutatkozik be november 9. és 15. között. Az idei seregszemlén megjelenő oldalak többsége először van jelen a virtuális rendezvényen, akadnak természetesen visszatérők is.

Az ajánlót a Kut@tók a Neten állította össze, az ajánlott blogok sorrendjét is ők határozták meg.

(A szerk.)

Az érdeklődők megismerhetik a Pangeát (Jakab László), mely a földrajz és a földtudomány világába kalauzolja a netezőket. A tankönyvön túl (Paksa Rudolf) a két világháború közti időszak magyar és egyetemes történetével foglalkozik, történészi szemmel. Egy erdélyi parányőslénytanásznak a brémai tengerkutató intézetben átélt kalandjairól szól az Ősparányok, őstalányok (Silye Lóránd).

A Helyes blog (Ludányi Zsófia, Kovács Réka, Falyuna Nóra) az MTA Nyelvtudományi Intézetének munkatársai által készített online helyesírási tanácsadó portál keretein belül működik. Fő célkitűzése, hogy a nyelvtudomány számos területéről közöljön ismeretterjesztő írásokat, illetve az, hogy a lehető legkülönfélébb helyesírási, nyelvhelyességi, nyelvhasználati kérdésekben nyújtson eligazítást. A SzékelyData (Csala Dénes) blog Székelyfölddel, Erdéllyel, Romániával, Magyarországgal és a nagyvilággal kapcsolatos adatsorokat dolgoz fel, ezáltal különböző társadalmi, politikai, gazdasági problémákba nyújt betekintést.

A ScienceBits (Lente Gábor) küldetése a tudományos ismeretterjesztés, elsősorban a kémiatudományokhoz köthető témákban. A Dunai Szigetek (Szávoszt-Vass Dániel) a maga hat évével Magyarország egyik legrégebbi kutatói blogja. Tudományterülete szerteágazó, szinte mindent átölel, ami a folyóval kapcsolatos. A Puli Space Blog (Pacher Tibor és Molnár László) a Google Lunar XPRIZE hazai résztvevőjének blogja, témája a Hold, a magán űripar és a világűr. Az AfrikaBlog (Biedermann Zsuzsánna) azért íródik, hogy a magyar embereknek reálisabb és pozitívabb képük alakuljon ki Afrikáról. A gyepek kutatásáról informál a Gyepi biodiverzitás blog (Török Péter). A Duplapluszjó (Gáspár Merse Előd) ismeretterjesztő blog több tudományterületet (pl. matematika, fizika, idegtudomány) érint, emellett rendszeresen jelennek meg fejtörő feladványok az oldalon. A Voyager (Jesch Dávid) a világ érdekességére próbálja felhívni a figyelmet, és kísérletet tesz arra, hogy érthető formában elmagyarázzon olyan dolgokat, amelyek a mindennapi hírekből kimaradnak. A Csopamedia (Tamás Péter) blog igyekszik megszerettetni a természettudományokat érdekes témákkal és bőséges képi tartalommal, valamint friss információkkal szolgál a Csodák Palotájáról.

A Na, mit gondolsz? (Forrai Gábor) filozófiai problémákat mutat be, melyek kedvet ébreszthetnek a filozófiai gondolkodás iránt. Az olvasás kalandja (Koós István) egyfajta olvasónapló, az irodalom, az irodalomtörténet, irodalomelmélet, illetve a filozófia témakörére fókuszál. A Névmásblog (Rákosi György) a névmások nyelvtanával foglalkozik, közérthető általános nyelvészeti szemszögből közelítve a témát. A Timelord (Frisnyák Zsuzsa) képes történetmesélés a 19-20. századból. El Mexicano (F. Zoltán Szilárd) címmel a spanyol és újlatin nyelvtörténetről, etimológiáról követhető internetes napló. A Ködpiszkáló (Csupor Dezső és kollégái) a gyógynövényekkel, gyógyszerekkel, étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos tévhiteknek, rémhíreknek ered utána.

A Kut@tók a Neten 2015 keretében hét Facebook- és weboldal is bemutatkozik: A legújabb csillagászati felfedezéseket, űrkutatási híreket, az űrszondák és amatőrcsillagászok legfrissebb képeit osztja meg a Világegyetemünk (Nagy Dávid). Az Insurgent Dynamics (Csala Dénes) országprofilokat mutat be pozitív, illetve negatív hangulatú hírjelentések szempontjából. A Puli Space (Pacher Tibor) az űrkutatás új irányaival kapcsolatos hírek forrása. Budapest Főváros Levéltárának (Fazekasné Toma Katalin) Facebook-oldala, az intézményben folyó szakmai munkáról, levéltári anyagról, levéltári rendezvényekről, kiállításokról, konferenciákról ad tájékoztatást. A Hallabor (Csorvási Éva), mely a Debreceni Egyetem Halgazdálkodási Kutatócsoportjának oldala, a halászat, halgazdálkodás és akvakultúra tudományterületével foglalkozik. Az angol nyelvű Sharing knowledge on demand (Ziegler Ildikó) a tudásmegosztás kölcsönösségének jegyében a kémia és gyógyszergyártás területéről közöl anyagokat. A JUNIOR kategóriában induló Antocián (Balogh Ádám és Stewart Pétert), egy kémiával foglalkozó videoblog, a budapesti Szerb Antal Gimnázium diákjai a kísérletek világát szeretnék közelebb hozni kortársaikhoz. A jubileumi találkozó felvezetéseként hét héten át jelenik meg oldalunkon Tuczai Emese, tudományos újságíró elemzése a hazai természettudományos blogszféráról.

Az V. Kutatói Blog, Web- és Facebook-oldal Találkozó során a látogatók szavazhatnak kedvenc oldalukra a www.kutatok.net tudománykommunikációs weblapon, ahol a Kut@tók a Neten 2015 mellett számos hasznos információ található: tudományos hírblog, linkgyűjtemény, oktatási programok.

Konteó Titkos víziók vagy vizionált titkok?
Összeesküvés-elméletek az interneten

Hogyan lehetséges az, hogy a mindenki számára elérhető online források korában is töretlenül jelennek meg és rohamosan terjednek különböző tévhitek, és mindig van rájuk kereslet? Erre a kérdésre a mai napig számos kutató keresi a választ. Annyi bizonyos, hogy az egyre táguló online nyilvánosságban az álhírek forrásai is rohamosan gyarapodnak.

A kutyát nem érdekel Amikor az értelem legyőzi a nyelvtant

Egy egyeztetési anomáliáról lesz szó, ahol az ige úgy tesz, mintha határozatlan lenne a tárgya, pedig látszólag határozott.

Álhírek felsimerése nyelvi modellek segítségével

Az álhírek komoly társadalmi problémákat generálnak, a terjedésük által okozott kár pedig akár emberéletekbe is kerülhet...

Open it A nyitás tárgya

Egy újonnan nyílt szállás hirdetése kapcsán megismerkedünk a névmás-elhagyással és a meg nem határozott tárgy törlésével. A magyar névmás-elhagyó nyelv, az angol meg nem, a meg nem határozott tárgyat viszont mindkét nyelvben lehet törölni. Ebből adódik a hirdető angol szövegében a hiba.

Add a hangod: olvass fel ebben az izgalmas kutatás-fejlesztési projektben!

Segíts nekünk egy olyan eszközt fejleszteni, ami mesterséges intelligencia segítségével segíti a kis közösségi rádiókat a keresőkben történő megjelenésben!

1955. 04. 05. ‒ 2022. 07. 31 Elhunyt Nagy Emília

Elhunyt Nagy Emília, az ELTE Finnugor Tanszékének egykori oktatója. 67 éves volt.

Szamojéd erkölcsök a magyar ugaron

Minden idők legnagyobb magyar publicistája, az olykor verselgető Ady Endre 1902-ben szamojéd erkölcsűnek nevezte szeretett magyar népét. Vajon milyenek azok a szamojéd erkölcsök?

Eszperantó – a bűnözők nyelve?

1913-ban egy egészen abszurd esettel vannak tele a lapok: Sághy Lajos székesfehérvári rendőrfőkapitány betiltott egy eszperantó tanfolyamot a városban. Arra hivatkozott, hogy az eszperantó... egy tolvajnyelv!

Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja

Meghalt a nyest csapatának fontos tagja, a magyar nyelvésztársadalom ikonikus alakja, Kálmán László.

Amit ma elvárnál, holnapra teljesül!

Thomas-tétel, Pygmalion-effektus, önmagát beteljesítő jóslat – mindegyik fogalom egy olyan impulzusra épül, amely kisebb-nagyobb változásokat eredményez egy személy életében. Rendkívül meghatározó ezen jelenségeknek mind a pozitív, mind a negatív következménye. A következőben megismerkedhet az említett fogalmak hátterével és hatásával.

Megkezdte munkáját a Finnugor Népek VIII. Világkongresszusa

Június 16-án, az észtországi Tartu városában megnyílt a Finnugor Népek VIII. Világkongresszusa.

Én lenni magyar honfoglaló Idegenek az ősmagyar éjszakában

A Magyar őstörténeti műhelybeszélgetés című konferencián hangzott el Török Tibor előadása: Hogyan illeszthetők a honfoglalók genetikai adatai az eddigi történeti képbe? Tényleg, hogyan?

Az ugor lovakrul

Széchenyi István Lovakrul című örökbecsű műve a romlásnak indult hajdan erős magyar lótartás újdondani virágba borítása érdekében íródott. Stefi gróf nem tudta, hogy a magyarok már akkor is lótenyésztők voltak, mikor még ők maguk magyarok sem voltak.

Spektrumon innen és túl MOZAIK podcast az autizmusról

Új podcast indult állandó szerzőnk részvételével. A MOZAIK Podcast az autizmusról elsősorban az autista embereket nevelő szülőknek szeretne segítséget nyújtani, de nem titkolt célja a társadalmi szintű szemléletformálás is.

Társadalmi nemek őseink korában A honfoglaló férfi, a gender studies pedig nő

Vajon a honfoglalás korában is nők voltak az anyák és férfiak az apák? És vajon a házasság önkéntes alapon jött létre egy férfi és egy nő között ‒ szigorúan a nemzet megmaradásának érdekében?

Elhunyt Kemény Gábor

Életének 73. évében elhunyt Kemény Gábor nyelvész, az MTA doktora, a Nyelvtudományi Intézet korábbi tudományos tanácsadója, a Miskolci Egyetem professor emeritusa.

A kincs, ami van A cár és a sírrablók

35 évvel ezelőtt egy ködös őszi napon a leningrádi Ermitázs bejárata előtt ácsorogtam egy hosszú sor végén. A múzeum aranykincseit szerettem volna látni. Nem volt egyszerű feladat bejutni a kincsek palotájába ‒ egy napra csak kétszáz jegyet adtak el.

Hiánypótló online konferencia a digitális tanulásról

A TanárBlog Akadémia és a #school Tudásháló által viccesen csak „kisszabásúnak” nevezett konferencia fontos és időszerű kérdésekkel foglalkozik.

Horvát István csalafintaságai 4. Jáfet, Magóg és magyarok mindenhol

Sorozatunk befejező részében Horvát Istvánt felmentjük a vádak alól. Nem(csak) ő a bűnös a magyar őstörténet bibliai felhőkakukkvárának felépítésében.

Felhívás PeLiKon 2020 oktatásnyelvészeti konferenciája

Az Eszterházy Károly Egyetem Magyar Nyelvészeti Tanszéke és a PeLi Oktatásnyelvészeti Kutatócsoport 2020. november 6–7-én online oktatásnyelvészeti konferenciát szervez.

Eszközök és lehetőségek a digitális és a hagyományos nyelvtanórán

Az idei tanév valamilyen formában elkezdődik és lesznek nyelvtanórák is: ezekhez kínálunk most pár eszköz, segédlet.

Indulj el egy úton, én is egy másikon Árpád-házi kéktúra Afganisztánból Baskortosztánba

Egy új genetikai tanulmány szerint III. Béla királyunk ősei 4500 éve Baktriából indultak Baskíriába.És onnan vajon hová mentek?

Mi az a kétnyelvűség, és miért érdekes nekünk?

Ahány nyelvet beszélünk, annyi embert érünk. Van-e ennek létjogosultsága? Ha igen, akkor mi az?

Digitális tananyagfejlesztés és értékelés: tanfolyamok tanároknak

Senki sem tudja, mire számíthatunk ősszel: lesz-e hagyományos oktatás, vagy megint digitális tanrended vezetnek be? A 21. Századi Pedagógiáért Alapítvány ingyenes online képzéseket indít pedagógusok számára.

Horvát István csalafintaságai 3. Szótekerészeti agybukfenc

Sorozatunk 3. részében a „délibábos etimológiák” pihent elméjű szerzői után nyomozunk. Horvát István ugyan a világ minden táján talált magyarokat, de a neki tulajdonított aranybecsű szómagyarítások többsége nem tőle származik.

Iskolai erőszak: kiderült, gyakorlatilag egy fillért sem költött a kormány prevencióra

Egy vasat sem nagyon költött a kormány az iskolai erőszak elleni prevencióra. Enélkül nyúlt a gumibothoz, szakmai megoldásoknak esélyt sem adott.

Sportos rítusaink

Vajon milyen jelentése és jelentősége lehet egy versenyről szóló tudósítás elolvasásának? Mi az, ami távolról nézve is érthetővé teszi a stadionban zajló eseményeket?

Mi a baj Trianonnal?

Trianon mai napig problémát jelent a nemzet életében. De miért? A kérdést most kognitív nyelvészeti szemszögből vizsgáltuk és elgondolkodtató eredményeket kaptunk.

Százasak vagyunk?

Nem érdemes azon keseregni, hogy elvesztettünk valamit, ami sosem volt a miénk. Pláne, ha eközben elfelejtjük siratni azt, aminek a lehetőségét eljátszottuk.

Még több cikk a nyestről...
Információ
X