-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Gyűjtene adatot illegális afrikai húspiacon? Megfürdene a Hepatitis-tóban? Esetleg fölboncolna egy halott jávorszarvast? Netán lemenne a metró alagútjába? Vagy szereti az ágyi poloskákat? – Ha nem, ne ezeket a foglalkozásokat válassza!
A tudományos munkáról sokszor gondoljuk, hogy biztonságos, hogy unalmas. Egy tudósra gondolva sokszor egy vastag szemüvegű, hajlott hátú, szerencsétlen mókus jut eszünkbe. A helyzet azonban sokszor ennél rosszabb. A Popular Science összeállítása alapján most megmutatjuk a legrosszabb tudományos foglalkozásokat.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
1. Húspiaci adatgyűjtés
Ki ne szeretné a majmokat? Mondjuk azt kevesen vállalnák a majmok kedvéért, amit Jake Owens. A fiatalember környezettudományi PhD-hallgató, és a drillek ökológiai vizsgálatát végzi. Ez pedig abból áll, hogy el kell utaznia például egy Afrika nyugati partjai mellett található szigetre, Biokóra, ahol végigkúszhat a kígyóktól hemzsegő erdőn, hogy összegyűjtse a majmok ürülékét. 2010-ben pedig egy olyan illegális húspiacot kellett meglátogatnia Egyenlítői-Guineában, ahol a veszélyeztetett főemlősök húsát árulják. A rothadó hús szagában több száz szőr- és szövetmaradványt gyűjtött össze, amit később izotópos vizsgálatnak vethetett alá.
Ezeknek az adatoknak a segítségével Owens az orvvadászat központjait próbálja megtalálni. „A piacon sokan gyűlöltek, mert megpróbálom megakadályozni az orvvadászatot. És ezt a gyűlöletüket nem is palástolták” – meséli Owens. Többször seprűkkel próbálták elkergetni, leköpték, vagy botokkal és macsétákkal igyekeztek távol tartani őt a piactól. És mit kapott Owens a kitartó munkájáért? Egyelőre egy rejtélyes, hónapokig tartó betegséget, amitől kihullott a haja.
2. Juggalókutatás
Minden nyáron az Insane Clown Posse (ICP) nevű hip-hop együttes több ezer kifestett arcú rajongója jön össze egy Illionis állambeli sziklánál, hogy megtartsák a „Juggalók Gyűlését”. Az öt napig tartó fesztivál alatt a jugallók, ahogy magukat nevezik, elképesztő mennyiségű tudatmódosító szert vesznek magukhoz, és rapkoncerteket hallgatnak. És Rahima Schwenkbeck elmegy ide, hogy rögzítse az egészet...
Schwenkbeck a George Washington Egyetem PhD-hallgatójaként a jugallókultúrát kutatja azzal a céllal, hogy rájöjjön, hogyan lehet az ICP-nek ilyen sikere annak ellenére, hogy a sokan a világ leggyűlöletesebb zenekarának tartják. A jugallókutatás néha az jelenti, hogy órákig nézi, hogyan és mit fogyasztanak a rajongók, máskor pedig maga is beöltözik jugallónak, és például részt vesz a „pszichopata karaokéban”. Egy dolog van, amit a fesztiválon még a tudomány kedvéért sem fog kipróbálni: soha nem fog megmártózni a közeli fürdőhelyen, amit Hepatitis-tónak neveznek a fesztiválozók. (Vigyázat, az alábbi videó a nyugalom megzavarására alkalmas.)
3. Jávorszarvas-boncoló
Kevés tudósnak lehet erősebb gyomra John Vucetichnél. A michigani műszaki egyetem professzora ökológusként a jávorszarvas- és a szürkefarkas-populációk egymásra hatását kutatja az Isle Royal nemzeti parkban, Minnesota legészakeletibb szélén, a nagy tavak környékén. Ez elsőre elég romantikusan hangzik, de mégsem az. Vucetich munkája ugyanis gyakran abból áll, hogy jávorszarvas-tetemeket kell felkutatnia. A „vadászat” gyakran azzal kezdődik, hogy szagot fognak: a rothadó hús édes bűze elárulja, merre kell keresniük a dögöt. Ha megtalálták, nekiállnak felboncolni a tetemet. (Vucetich szerint legjobb az állkapocs leválasztásával kezdeni, akkor könnyű tovább vágni az állat hasa felé.) Az állatok csontjai után kutatva kukac- és kullancsrajokon kell átvágniuk. Egy-egy tetem több mint 50000 kullancsot is tartalmazhat.
Ezek után jön a zsákmány elszállítása... A kutatók majd 20 kg-nyi csontot húznak fel a laborba, sokszor nagy hóban. Ezen kívül még a farkasok maradványait is össze kell gyűjteniük a populációk genetikai vizsgálatához. „Olyanok vagyunk, mint a Mikulás” – mondja Vucetich. – Ha jól végeztük a munkát, tele van a zsákunk mindenféle ínyencséggel. A laborban aztán az összegyűjtött csontokat kifőzik, és genetikai vizsgálatnak vetik alá. A kutatások azt segítenek megérteni, hogy a fiatalkori alultápláltság hogyan befolyásolja a jávorszarvasok túlélési képességeit.
4. Metrómérnök
A New York-i metrón naponta körülbelül 5,4 millió ember utazik 660 mérföldet. Az út nagy része a föld alatt vezet nyirkos és férgekkel teli alagutakban. Míg az ingázók nagy része gondtalanul utazik, egy maroknyi mindenre elszánt közlekedésmérnök azon van, hogy minden rendben legyen a metróval, és az utasok biztonságban érkezzenek meg oda, ahova igyekeznek.
Ugyan a metrót fenntartó közlekedési társaság alapos kiképzést biztosít a metrómérnököknek, valójában semmi sem tudja őket teljesen felkészíteni az alagúti munkára. A hőmérséklet nyáron akár a 100 Fahrenheit fokot (közel 40 °C) is elérheti, az alagutak tele van patkányokkal, de hajléktalan embereket is találni odalent. Hogy a vezetékekben levő halálos áramról most ne is beszéljünk. „Aki még nem volt hasonló környezetben, annak számára az alagút revelatív élmény lehet – mondja Joe Leader, aki a New York-i metróban dolgozik. „Többször láttam, hogy amint leértünk, halálra dermedtek a félelemtől.”
5. Ágyipoloska-tenyésztő
Az ágyi poloskák rendszerint elég kiszámítható reakciót váltanak ki az emberekből: először félelmet, utána dühöt, majd erőszakot. Scott Harrisont azonban különös vonzalom fűzi hozzájuk. Az ohiói egyetem hallgatója ugyanis szereti a poloskákat. Míg mások azon fáradoznak, hogy kiirtsák ezeket a lényeket, Harrison éppen azon van, hogy szaporítsa őket – kísérleti célokra.
A laboratóriumban, ahol dolgozik, több mint 30 ágyipoloska-populáció él, némelyik populációba több tízezer egyed tartozik. Ezek a populációk különbözőképpen reagálnak a rovarirtó szerekre. Harrison minden nap gondosan megeteti poloskákat nyúlvérrel, még beszélget is is velük, sőt a tenyerén hordozza őket – mindezt azért, hogy stimulálja az étkezésüket. Az egyik legjobb dolog ebben a munkában – mondja Harrison –, hogy éjszakára nem lehet hazavinni.
Forrás