-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Vlagyimir Vlagyimirovics Putyin, az Oroszországi Föderáció örökös elnöke (na jó, időnként miniszterelnöke) a héten ünnepelte születésnapját – érdemes megnézni az Index által az ünnepre összeállított képgyűjteményt. De az orosz portálok is előrukkoltak a maguk gyűjteményeivel: a Dozsgy (Eső) tévécsatorna portálja a Putyint dicsőítő tíz legjobb slágert idézte meg. Ezek közül egyet korábban már közelebbről is megszemléltünk, most itt csak hármat mutatunk be röviden, az első három helyezettet. (Akit a többi is érdekel, saját felelősségére, de bátran kattintson.)
Az oldal az ajánló után folytatódik...
3. VlagyiMir: Levél az elnöknek
Az előadó nevének írásmódja játékos, hiszen a kiemelt mir végződés önálló szóként ’béke’, illetve ’világ’ jelentésben használatos. Mivel éppen ezzel a dallal tűnt fel, és mással azóta sem jeleskedett, az sem világos, hogy művészneve is az elnök felé kifejezett tiszteletadás, vagy maga is ezt a nevet viseli.
Bár a dal a címe szerint Putyinhoz szóló levél, a kezdetén nem az elnököt, hanem a hazát szólítja meg a lírai én, és egy egyszerű pétervári fiúnak a történetébe kezd, aki eljutott a Kremlbe... Később arról vall, hogy az apja is azt ajánlotta, hogy vegyen példát az elnökről, mennyire szép, mennyire férfi... Majd szó esik a Donbaszról és a Krímről, továbbá van benne némi álmodozás arról, hogy egyszer majd Berlin is sorra kerül. És csak ezután fordul az elnökhöz, köszöni meg a csodálatos 15 évet, hogy felsegítette az országot a térdéről és így tovább.
2. Marija Raszputyina: Amikor együtt vagyunk
Az már inkább tekinthető véletlennek, hogy az ismert énekesnő neve is egybecseng az elnökével. Bár álnévről van szó – eredeti neve Agejeva –, művésznevét Grigorij Raszputyinra való utalásként vette fel. (Egyébként Putyin neve a путь [puty] ’út’ szóval függ össze, a Raszuptyin név pedig a распутье [raszputyje] ’útkereszteződés, útelágazás’ szóval.) Az 1989 óta pályáját járó énekesnőről nem feltétlenül gondolnánk, hogy Putyin elkötelezett híve, hiszen korábban más irányba tájékozódott: próbált karriert befutni az Egyesült Államokban, képei jelentek meg a Penthouse-ban stb. Igaz, korábban is adott elő „hazafias témájú” dalokat.
Az Amikor együtt vagyunk szövegét Ilja Reznyik népszerű dalszövegíró írta (a felvételen ő konferálja fel az Raszputyinovát). 2007-től a belügyminisztérium társadalmi bitzottságának tagja, majd 2011-től elnöke volt. Funkciójától 2013-ban kellett megválnia botrányos körülmények között, miután Moszkva utcáin szabálytalanul közlekedett. Zenéjét Kaj Metov szerezte, szerinte a dal nem Putyinról szól, hanem arról, hogy milyennek kell lennie az ideális elnöknek, és hogy a népnek össze kell fognia. Bizonyára véletlen, hogy ez a felvétel is a Kremlben készült, és előadása előtt Raszputyina elmondja, hogy aktívan támogatják Putyin elnököt, és ezzel a dallal is politikai álláspontjukat szeretnék kifejezni. Az állítást azért is nehéz értelmezni, mert a dal szövege végig az elnök iráni hódolat kifejezése, refrénje pedig így hangzik: „Oroszország Önért imádkozik, és Ön Oroszországért imádkozik”.
1. Timati: A legjobb barát
Az első helyen Timati áll, aki olyan neves amerikai rapperekkel is dolgozott együtt, mint Snoop Dog, és számos díjat is begyűjtött. Egyes kritikusok szerint azonban sikerét csak az intenzív médiareklámnak köszönheti, és többször érték már plágiumon is. Minőségi kérdéseket nem feszegetünk, az alábbi felvétel alapján mindenki eldöntheti, mennyire felel meg az előadó az ízlésének. A felvétele Szása Cseszt tomszki rapperrel énekel.
A refrén egyetlen sora szerint a „A legjobb barátom Putyin elnök”, a szöveg Putyinról áradozik. Az egyik kép szerint ha az ország egy klub, akkor Putyin áll a keverőpult mögött, ő határoz meg mindent, a lányok megőrülnek érte (és még csak nem is házas). A dal bizonyára KDNP tetszését is elnyerné, hiszen a szöveg szerint „dolgozunk megállás nélkül hétfőtől szombatig”. A dal lényegében szerelmi vallomás, bár a szexuális töltet bizonyos propagandaellenes törvények következtében csak úgy juthatnak felszínre, ha a lányok szájába adják őket.
Köszönjük Dorottya nevű olvasónknak, hogy a listára felhívta figyelmünket.
Hogyan lehetséges az, hogy a mindenki számára elérhető online források korában is töretlenül jelennek meg és rohamosan terjednek különböző tévhitek, és mindig van rájuk kereslet? Erre a kérdésre a mai napig számos kutató keresi a választ. Annyi bizonyos, hogy az egyre táguló online nyilvánosságban az álhírek forrásai is rohamosan gyarapodnak.
Egy egyeztetési anomáliáról lesz szó, ahol az ige úgy tesz, mintha határozatlan lenne a tárgya, pedig látszólag határozott.
Az álhírek komoly társadalmi problémákat generálnak, a terjedésük által okozott kár pedig akár emberéletekbe is kerülhet...
Egy újonnan nyílt szállás hirdetése kapcsán megismerkedünk a névmás-elhagyással és a meg nem határozott tárgy törlésével. A magyar névmás-elhagyó nyelv, az angol meg nem, a meg nem határozott tárgyat viszont mindkét nyelvben lehet törölni. Ebből adódik a hirdető angol szövegében a hiba.
Segíts nekünk egy olyan eszközt fejleszteni, ami mesterséges intelligencia segítségével segíti a kis közösségi rádiókat a keresőkben történő megjelenésben!
Elhunyt Nagy Emília, az ELTE Finnugor Tanszékének egykori oktatója. 67 éves volt.
Minden idők legnagyobb magyar publicistája, az olykor verselgető Ady Endre 1902-ben szamojéd erkölcsűnek nevezte szeretett magyar népét. Vajon milyenek azok a szamojéd erkölcsök?
1913-ban egy egészen abszurd esettel vannak tele a lapok: Sághy Lajos székesfehérvári rendőrfőkapitány betiltott egy eszperantó tanfolyamot a városban. Arra hivatkozott, hogy az eszperantó... egy tolvajnyelv!
Meghalt a nyest csapatának fontos tagja, a magyar nyelvésztársadalom ikonikus alakja, Kálmán László.
Thomas-tétel, Pygmalion-effektus, önmagát beteljesítő jóslat – mindegyik fogalom egy olyan impulzusra épül, amely kisebb-nagyobb változásokat eredményez egy személy életében. Rendkívül meghatározó ezen jelenségeknek mind a pozitív, mind a negatív következménye. A következőben megismerkedhet az említett fogalmak hátterével és hatásával.
Június 16-án, az észtországi Tartu városában megnyílt a Finnugor Népek VIII. Világkongresszusa.
A Magyar őstörténeti műhelybeszélgetés című konferencián hangzott el Török Tibor előadása: Hogyan illeszthetők a honfoglalók genetikai adatai az eddigi történeti képbe? Tényleg, hogyan?
Széchenyi István Lovakrul című örökbecsű műve a romlásnak indult hajdan erős magyar lótartás újdondani virágba borítása érdekében íródott. Stefi gróf nem tudta, hogy a magyarok már akkor is lótenyésztők voltak, mikor még ők maguk magyarok sem voltak.
Új podcast indult állandó szerzőnk részvételével. A MOZAIK Podcast az autizmusról elsősorban az autista embereket nevelő szülőknek szeretne segítséget nyújtani, de nem titkolt célja a társadalmi szintű szemléletformálás is.
Vajon a honfoglalás korában is nők voltak az anyák és férfiak az apák? És vajon a házasság önkéntes alapon jött létre egy férfi és egy nő között ‒ szigorúan a nemzet megmaradásának érdekében?
Életének 73. évében elhunyt Kemény Gábor nyelvész, az MTA doktora, a Nyelvtudományi Intézet korábbi tudományos tanácsadója, a Miskolci Egyetem professor emeritusa.
35 évvel ezelőtt egy ködös őszi napon a leningrádi Ermitázs bejárata előtt ácsorogtam egy hosszú sor végén. A múzeum aranykincseit szerettem volna látni. Nem volt egyszerű feladat bejutni a kincsek palotájába ‒ egy napra csak kétszáz jegyet adtak el.
A TanárBlog Akadémia és a #school Tudásháló által viccesen csak „kisszabásúnak” nevezett konferencia fontos és időszerű kérdésekkel foglalkozik.
Sorozatunk befejező részében Horvát Istvánt felmentjük a vádak alól. Nem(csak) ő a bűnös a magyar őstörténet bibliai felhőkakukkvárának felépítésében.
Az Eszterházy Károly Egyetem Magyar Nyelvészeti Tanszéke és a PeLi Oktatásnyelvészeti Kutatócsoport 2020. november 6–7-én online oktatásnyelvészeti konferenciát szervez.
Az idei tanév valamilyen formában elkezdődik és lesznek nyelvtanórák is: ezekhez kínálunk most pár eszköz, segédlet.
Egy új genetikai tanulmány szerint III. Béla királyunk ősei 4500 éve Baktriából indultak Baskíriába.És onnan vajon hová mentek?
Ahány nyelvet beszélünk, annyi embert érünk. Van-e ennek létjogosultsága? Ha igen, akkor mi az?
Senki sem tudja, mire számíthatunk ősszel: lesz-e hagyományos oktatás, vagy megint digitális tanrended vezetnek be? A 21. Századi Pedagógiáért Alapítvány ingyenes online képzéseket indít pedagógusok számára.
Sorozatunk 3. részében a „délibábos etimológiák” pihent elméjű szerzői után nyomozunk. Horvát István ugyan a világ minden táján talált magyarokat, de a neki tulajdonított aranybecsű szómagyarítások többsége nem tőle származik.
Egy vasat sem nagyon költött a kormány az iskolai erőszak elleni prevencióra. Enélkül nyúlt a gumibothoz, szakmai megoldásoknak esélyt sem adott.
Vajon milyen jelentése és jelentősége lehet egy versenyről szóló tudósítás elolvasásának? Mi az, ami távolról nézve is érthetővé teszi a stadionban zajló eseményeket?
Trianon mai napig problémát jelent a nemzet életében. De miért? A kérdést most kognitív nyelvészeti szemszögből vizsgáltuk és elgondolkodtató eredményeket kaptunk.
Nem érdemes azon keseregni, hogy elvesztettünk valamit, ami sosem volt a miénk. Pláne, ha eközben elfelejtjük siratni azt, aminek a lehetőségét eljátszottuk.