-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A magyar szenior bridzscsapat aranyérmes lett a 2. Szellemi Világjátékokon. Idős játékos-e a szenior? Milyen játék a bridzs, kik játsszák?
A kilencedik olimpiai aranyéremként könyvelték el a bridzsezők a szenior csapatnak a 2. Szellemi Világjátékokon elért győzelmét, utalva arra, hogy ez a teljesítmény sportszempontból hasonló a nyári londoni ötkarikás játékokon szerzett nyolc magyar elsőséghez. Az egyetlen kártyajátékban, amelyben a szerencsének csak annyi szerepe van, mint bármely más sportágban, 34 együttes közül bizonyult a legjobbnak a Dumbovich Miklós, Kovács Mihály, Magyar Péter, Szappanos Géza alkotta négyes.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A szeniorok egyáltalán nem öregfiúk
„Különböző műsorszámokról beszélünk, vagy vívásból vett példát említve, különböző fegyvernemekről. Van páros- és csapatverseny, az előbbit ketten, utóbbit négyen játsszák. Ezeknél eltér az eredményszámítás, és némileg más stratégiát követelnek. A klasszikus párosversenyben minden parti számít, csapatban a mérték is fontos. Mi osztógépekkel dolgozunk, ami biztosítja, hogy minden asztalnál ugyanazt a partit tudják lejátszani. Ismét sportpéldánál maradva, olyan ez, mintha több ugyanolyan futballpályán, ugyanazon időjárási körülmények között és ugyanazzal a bíróval rendeznék a meccseket” – mondta Nádasi Tibor, jelezve, hogy ebben a sportágban mások a korosztályi besorolások.
„Nálunk a felnőttek alatti első korosztályt a 26 éven aluliak jelentik. Ez is mutatja, hogy a szenior csapat esetében egyáltalán nem öregfiúkról van szó. Tizenhárom-tizennégy év alatt nem lehet nagyon megtanulni bridzsezni, más kérdés, hogy a 11 éves kislányom már kezdő szinten játszik. A bridzsben rendkívül fontos a tapasztalat, előfordul, hogy egy U26-os világbajnok játékos hazája bajnokságában nem fér be a legjobbak közé” – magyarázza.
Olimpiai sportág?
Az utánpótlás esetében nagy segítség az internet, a legnagyobb bridzsoldal élőben közvetíti a nagy nemzetközi versenyeket. Ugyanakkor konkurenciát jelent a szintén főleg a neten hódító póker. „A póker egyrészt elszipkázza a fiatalokat, másrészt kezdésnek nem rossz. Ugyanaz a kombinatorika, csak a bridzsben 52 lap alapján kell kitalálni, milyen lapok vannak a másiknál, ez sokkal bonyolultabb, mint a póker esetében. Én is szoktam pókerezni, kvázi, hogy pénzt keressek, de nem olyan szórakoztató, mint a bridzs” – véli Nádasi.
A bridzs 1999-ben bekerült az olimpiai sportágak közé, és bemutatót rendeztek belőle a 2002-es, Salt Lake Cityben rendezett téli olimpián. Juan Antonio Samaranch, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) korábbi elnöke szorgalmazta, hogy a téli játékok műsora ily módon bővüljön, utóda, Jacques Rogge viszont ezt nem tartotta időszerűnek.
Kompromisszumként megszületett a Szellemi Világjátékok rendezvénye – itt még a sakk, a dáma, a go és a kínai sakk szerepel –, amelyet az elképzelés szerint mindig az olimpia évében és helyszínén rendeznek meg, ebbe olvadt bele az 1960 óta futó bridzsolimpia. A folyamatos népszerűséget biztosítja, hogy számos neves személyiség megszállott bridzsező, elég talán Bill Gates vagy Warren Buffet nevét említeni.