-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
2001. szeptember 11. súlyos veszteségein túl a terrortámadások fontos üzenetet hordoztak: Amerika és a Nyugat igenis sebezhető. Cikkünk a támadással kapcsolatos, a nyelvben nyomot hagyó változásokat tekinti át.
Noha a 2001. szeptember 11-i tragikus események megítélése egyértelmű, az oda vezető okokról és a támadásokat övező eseményekről számtalan elmélet, fejtegetés lát ma is napvilágot (erről még szólunk az alábbiakban). Mindemellett „9/11” a 21. század eddigi legfontosabb dátumainak egyike, amelynek sokkoló és zavarba ejtően filmszerű képei mindenki emlékezetébe bevésődtek, aki látta őket; globális emléknapnak számít.
(Forrás: MTI/EPA/AFP/Tim Sloan)
Az eseménysorozatról az azóta eltelt nyolc évben számos elképzelés látott napvilágot, a Titanic elsüllyedéséhez hasonló misztikumot kölcsönözve neki. Elemezték, megfilmesítették, egyszóval nemcsak az amerikai és világtörténelemnek, hanem a magas- és populáris kultúrának is része lett. Így természetes, hogy a nyelvben is nyomott hagyott.
9/11 – a név
Az, hogy egy ünnepet, jeles vagy emléknapot hogy neveznek, kultúránként eltér. Magyarországon például a legtöbb ünnepnek és jeles napnak saját neve van – vízkereszt, húsvét, pünkösd, karácsony, mindenszentek –, de ezek többsége egyházi, tehát történeti hagyományokkal rendelkezik. Nemzeti, állami ünnepeinknek azonban nincs saját neve, mivel egy adott nap több ünnepet is magában foglalhat. Ezért ezekre jellemzően a dátumukkal hivatkozunk: március 15. (kiejtve: tizenötödike vagy egyszerűen csak tizenöt), május 1. (ki hívja vajon majálisnak vagy a Munka ünnepének?), augusztus 20., október 23.
Az amerikai kultúrában sincs ez másképp: egyházi tartalmú ünnepeiket – Halloween, hálaadás – ők is szeretik saját néven nevezni, de velünk ellentétben náluk szinte minden ünnepnek van saját neve: Valentin-nap, Szent Patrik-nap, a Föld napja, Veteránok napja... De természetesen tőlük sem idegen a dátummal jelölés: a Függetlenség napjának másik neve 4th of July, vagyis július negyedike.
De milyen nevet lehetne adni szeptember 11.-nek? Hivatalos státusza mindmáig nincs. Természetesen nem ünnepnap; sokkal inkább gyász- vagy emléknapnak lehetne nevezni. Az aznap történtekben semmi felemelő vagy magasztos nincs, így nem lehet róluk elnevezni. Marad tehát a puszta dátummal való említés. És mivel az amerikai kultúrára jellemző a rövidítésre való hajlam, továbbá a dátum megegyezik az amerikai segélyhívó számmal (911), törvényszerű volt, hogy a szeptember 11. elnevezés idővel 9/11-gyé, azaz „kilenctizeneggyé” rövidüljön.
(Forrás: MTI/EPA/AFP/Marcos Townsend)
Misztikus számok
Hogy a dátum megegyezik a segélyhívóval, még lehetne véletlen egybeesés. A misztikumra hajlamos kíváncsiak azonban elkezdtek bűvészkedni a számokkal, s ennek eredményeképpen az egész világ hatalmas 9/11-gyé változott.
A keresők a „9/11 numerology” kifejezésre rengeteg találatot adnak, és ha az emberben csak egy egészen kis misztikus érdeklődés is bujkál, böngészés közben egészen biztosan égnek áll a haja. Ezen az oldalon például elsősorban a 11-es számmal foglalkoznak.
A 9/11 számmisztikájával foglalkozó oldalakban több megkapó elem is van. Az egyik – természetesen – a szinte tapintható félelem és az azt oldó magyarázat keresése. A másik a már-már mániákus alaposság. A harmadik pedig a „mindent belemagyarázás” érzése: minden elem egymáshoz illik, mintha az egész globális kirakós játék lenne. Az összeesküvés-elméletekről a későbbiekben még ejtünk szót.
Titokzatos versek
A misztikusok másik része – értelemszerűen – a Koránhoz fordult. Így például népszerű hoax volt a Korán 9. könyvéből (szurájából) vett 11. vers, amely így hangzik: „meg van írva, hogy Arábia fia fel fogja ébreszteni a félelmetes Sast. A Sas mérge végig fog söpörni Allah földjén, amíg páran kétségbe esnek, addig több és több embert boldoggá tesz: a Sas mérge megtisztítja Allah földjét, és béke lesz”. Mint egy másik, megbízható weboldal írja, a Korán 9:11 egyáltalán nem így hangzik, hanem ez a szöveg olvasható benne: „s ha megbánják s megtartják az imát, kötelező alamizsnát adnak, hát testvéreitek a hitvallásban. S mi részletezzük a kinyilatkoztatásokat a népnek, kik tudnak” (a magyar nyelvű Koránból, 244. oldal, dr. Mihályffy Balázs fordítása).
A népszerű-misztikus belemagyarázásoknak ezzel azonban még nincs vége, hiszen Nostradamusról, az örök ütőkártyáról még szó sem esett. Próféciái a nyugati-keresztény műveltség részét képezik, annak ellenére, hogy műveit viszonylag kevesen olvasták.
A szeptember 11-i események miatt azonban ő is a figyelem középpontjába került, az alábbi, állítólag 1654-ben íródott négysorosnak hála: „nagy égzengés lesz az Isten városában, a két fivért káosz választja el, míg az erőd kitart, a nagy vezér elbukik. Amikor a város ég, elkezdődik a harmadik nagy háború”. Az egyes elemeket az élelmes olvasók megfeleltették New Yorknak, az ikertornyoknak, illetve a támadásoknak. A vers azonban – mint ebből a cikkből kiderül – nem Nostradamustól származik, már csak azért sem, mert ő már 1566 nyarán nem élt. A szerző egy Neil Marshall nevű kutató, aki egy 1996-os tanulmányában tette közzé ezt a Nostradamus-parafrázist.
Nostradamus többi, az eseményhez utólag kö(l)tött verséről nem számolunk be (vannak bőven); az érdeklődők itt és itt tudnak utána olvasni.
Összeesküvés-elméletek
Az események kuszasága és a tájékoztatás bizonytalansága, valamint a politikai beszédstílus módosulása (erről később) egyaránt hozzájárult ahhoz, hogy az amerikaiak megkérdőjelezzék kormányuk és a média szavahihetőségét, és különböző konspirációs elméleteket gyártsanak. Ezek közül több is tudományosan megalapozottnak tűnik, bár az adott szakterület művelői elutasítják – ilyenek például az ikertornyok irányított lerombolásáról szóló elméletek. Általánosságban sok amerikai és nem amerikai gondolja úgy, hogy a szeptember 11-i eseményeket részben vagy egészben az országon belülről vezérelték.
A traumát számtalan film feldolgozta. Ezek főként a retorikájuk és a közgondolkodásra és közbeszédre gyakorolt hatásuk miatt fontosak. A filmeket műfaj (játék-, illetve dokumentumfilmek) és zsáner szerint (heroizáló, illetve deheroizáló) két csoportra lehet osztani.
A nagyjátékfilmek természetesen az események tragikus voltát és a benne résztvevők hősiességét emelik ki. Magyarországon kettőt mutattak be közülük: az egyik az Oliver Stone rendezte World Trade Center, amelynek hőse két, az épületben rekedt, életben maradt tűzoltó, a másik pedig a dokumentumfilmek elemeivel operáló A United 93-as, amely a United Airlines eltérített 93-as járatáról szól, és amelyet utasai nem hagytak végül a tervezett célpontba, a Capitolium épületébe csapódni.
A dokumentumfilmek egy része jóval élesebb hangot üt meg és szkeptikusabb. Közülük került ki minden idők legsikeresebb dokumentumfilmje, az Arany Pálmát is nyert Fahrenheit 9/11, amely minden hibája és demagógiája ellenére világszerte alternatív magyarázatot nyújtott a történtekre, és új kontextusba helyezte a médiában és a közszereplők – többek közt az elnök – szájából elhangzott információkat. Noha a film az interneten legálisan nem tekinthető meg, egy hasonlóan szkeptikus dokumentumfilm, a Loose Change igen. Az érdeklődők itt tudják magyar felirattal megnézni.
A háború retorikája
Szeptember 11. természetesen teljesen felülírta a politikai és a közbeszédet, illetve a média nyelvét is – Amerikában és a világon mindenütt. A folyamatról, amely a félelemtől és a gyásztól a törődésen, a haragon és a bosszún át a háború legalizálásáig vezetett mind szóban, mind tettekben, több komoly nyelvészeti-politológiai tanulmány született.
A nyugati politikusok egyszerre használtak belterjes (és emiatt kirekesztő), mégis erőt sugárzó és szeretetet sugalló kifejezéseket (szabadság, haza, hazafiasság), és éltek férfias, sportnyelvi fordulatokkal – miközben boszorkányüldözésnek is beillő kifejezésekhez, metaforákhoz („megvédünk benneteket a gonosztól”, „a szabadság ellenségei”) is fordultak. Tanulságos az akkori amerikai elnök, George W. Bush 2001. szeptember 20-án elmondott beszéde, amely a fent felsoroltak teljes arzenálját felvonultatta, és megalapozta a témáról való beszéd stílusát.
A történtek után az „öngyilkos merénylő”, az „iszlám fundamentalista” és hasonló kifejezések világszerte közismertek lettek, és ezek mellé felsorakoztak olyan, korábban hallott, de nem annyira közszájon forgó szavak, mint a „dzsihád”.
Ez a fajta – egyrészt érthető, másrészt álságosnak tűnő – retorika kettős hatással járt: a Közel-Kelet talán még az Öböl-háború idején sem volt ennyire a köztudatban, mint manapság, azaz a figyelem a térségre irányult. Másrészt rengeteget ártott az iszlám kultúrának, illetve az embereknek egyaránt. Könnyen hajlunk az általánosításra, így a terroristák árnyéka pillanatok alatt rávetült több millió, az eseményben semennyire sem érintett muszlimra, keresztényre, szikhre, és ennek meglettek a maga sokszor tragikus következményei.
Hogy a szeptember 11-i események milyen további hatással járnak, nem tudni. A történtek óta nyolc, gyásszal, háborúkkal, építkezéssel, embervadászattal töltött hosszú év telt el. A szörnyűségek sok családot megcsonkítottak, és sok minden(ki)ben megrendítették a közbizalmat. Csak remélni lehet, hogy soha többé fordul elő hasonló, és hogy a háború Kelet és Nyugat között mielőbb véget ér. Örökre.