-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
1992 márciusában küldte el Nathaniel Borenstein az első e-mailt, amelyhez egy kép- és egy hangfájl is csatolva volt. A technológia azóta mindennapi életünk részévé vált.
Egy 1992-es márciusi napon 100 akkori amerikai internetes geek (számítógépes megszállott) meglehetősen bizarr e-mailt talált a postaládájában. Az üzenethez ugyanis két mellékletet is csatolt a küldő, Nathaniel Borenstein. Az első egy Telephone Chords-kép volt: rajta négy bozontos IT-szakértőből álló alkalmi kvartett énekel éppen valamit. A második mellékletet megnyitva pedig a Let Me Call You Sweetheart című örökbecsű slágert hallgathatták meg a címzettek. És mégsem a csatolt tartalom volt az igazán furcsa, hanem magának az e-mail-mellékletnek a ténye.
Ez volt ugyanis a világ legelső működő attachmentje, vagy legalábbis az első olyan csatolmány, amelyet a legtöbb ember ténylegesen fel tudott volna használni. Korábban is küldtek ugyan e-mail-mellékleteket, de azok javarészt használhatatlanok voltak, mert a címzettek nem tudták kinyitni őket – illetve csak akkor, ha a levelezőrendszerük megegyezett a küldőével. Azon a napon viszont valaki olyan attachmentes levelet küldött, amelyik kompatibilis volt a legtöbb levelezőprogrammal.
Bozontos tenor, sárga kardigánban
És ez a valaki látható a kvartettről készült fotó jobb szélén: Nathaniel Borenstein, a köpcös tenor, egy rikítóan sárga kardigánban.
Az ominózus e-mail küldője két évtizeddel és egy nappal a nevezetes eseményt követően már szürke kardigánban fogadta a The New York Times munkatársát, és nevetve idézte fel az akkori időket. Minden oka megvolt rá, mert míg 1992-ben különleges „sportnak” számított a csatolmány, 2012-ben minden egyes napon körülbelül egybillió MIME-melléklet (ez a neve annak az e-mail-szabványnak, amelyet Borenstein és társa, Ned Freed kidolgozott) közlekedik a világhálón.
Többen is úgy vélekedtek, hogy az, amit művel, a sávszélesség felelőtlen pazarlása – emlékezett vissza Borenstein, aki akkoriban a telekommunikációs óriás Bellcore-nál dolgozott. Kimondottan antiszociális dolognak számított ugyanis túlzottan nagy méretű e-mailt küldeni. Az emberek egyszerűen elképzelhetetlennek tartották, hogy a hagyományos postai út helyett jobb egy fényképet egy – akkor még meglehetősen lassú –modem segítségével átküldeni. Nem látták, nem láthatták, hogy idővel – a digitális fotózás térhódításával – szükségtelenné válik a fotók digitalizálása, vagy hogy a modemek helyébe a szélessávú internet lép.
Amikor 1992-ben Borenstein azt mondta, hogy születendő unokáiról e-mailben szeretne majd fotókat kapni, a többiek egyszerűen kinevették.
A nevetés és a pszichológiai értékelés
A nevetés azóta is meghatározó Borenstein életében. Nemrégiben azzal töltött egy hétvégét, hogy nevetésjóga-oktatóvá képezze magát.
Ugyanis a következő „bölcsességre” jutott: nem igaz az a (buddhista?) tanítás, hogy minden emberi szenvedések oka az attachmentekben rejlik –legfeljebb azok 25 százalékáért tehető felelőssé…
Weboldalán – egy alapvetően műszaki ember esetében igencsak formabontó módon – saját, Myers-Briggs-skála szerinti pszichológiai értékelését is közreadja: eszerint 53 százalékban extrovertált, 95-ben intuitív, érzelmi mutatója 63 százalékos, észlelésére pedig a 84 százalékos érték a jellemző.
A rendhagyó publikációs megoldás hátterében az a meggyőződése áll, hogy ezeknek a személyiségjegyeknek szerepük lehet a szakmai teljesítményében: megmagyarázhatják azt, hogy miért éppen ő lehetett az, aki segített az e-mail-mellékletek világméretű kompatibilitásának létrehozásában.
Egy másik teszt értékelése szerint Borenstein rendkívül domináns és rendkívül alázatos személyiség, ami szerinte nagyon jó párosítás akkor, ha valaki a szabványosítás területén munkálkodik. A sztenderdek létrehozójának ugyanis képesnek kell lennie arra, hogy határozottsága és magabiztossága révén hatással legyen a kompromisszumokra. A kompatibilis csatolmány kidolgozásakor sem egyetlen megoldásra törekedett: 100 geeknek kellett egyetértésre jutnia a kialakításában.
Egyetlen dologban nem tudtak közös nevezőt találni: abban, hogy minek is nevezzék a technológiát. Borenstein még ma is utálja az attachment elnevezést, érthető, hiszen eredetileg nem akarta volna, hogy önálló elemek legyenek, szerette volna beágyazni a képeket és az auditív tartalmakat magába a levél törzsébe. Végül meggyőzte ugyan magát, de egyik komoly hibájaként tartja számon, hogy annak idején nem különböztette meg elég markánsan a kétféle modellt. Ennek következtében ha valaki ma egy képet illeszt egy levéltörzsbe, és azt Macről küldi el, még mindig sok PC-n jelenik majd meg mellékletszimbólumként. Ezt Borenstein a második legkínosabb hibájaként tartja számon.
Hét petabájtnyi „pazarlás” és áprilisi tréfa
És hogy mi volt az első? Az, hogy minden MIME-objektumhoz, minden levélmelléklethez 19 bájtnyi redundáns kód tartozik. Ez a 19 bájt látszólag eltörpül ugyan egy 3 megabájtos e-mail méretéhez képest, mégis bántja Borenstein szakmai-esztétikai érzékét: egy év alatt világméretekben 7 petabájtnyi (7 ezer terabájtnyi) információ „elpazarlását” jelenti.
1993. április 1-jén Borenstein a naphoz illő tréfaként közölte programozó társaival, hogy megtalálta azt az utat, amelynek révén egyszerű fizikai objektumokat lehet csatolni az e-mailekhez. Dan Quayle akkori amerikai alelnökkel példálózott, akit szerinte igen könnyű volna kódolni, hiszen intellektuális képességei nem különösebben számottevőek: a feje valószínűleg nem több puszta nitrogénoxidnál, amelyet szilárd vasréteg vesz körül.
Az akkori áprilisi tréfa azonban 19 évvel később valósággá érett. Ma már olyan kódokat lehet hozzácsatolni egy e-mailhez, amelyet a címzett 3D-nyomtatóra irányíthat, és azon valóságos fizikai tárgyak jönnek létre.
Alábecsülte volna Borenstein a találmánya potenciálját? Aligha. Mint állítja, előre látta, hogy sokkal több MIME-típus létezhet annál, mint amit akkor el tudott képzelni. Manapság 1309 ilyet tart számon, ami sokszorosa a szabvány kidolgozásakor definiált 16-nak.
Nem szűnik meg az e-mail
Napjainkban gyakran hallani olyan jóslatokról, amelyek az e-mail megszűnését vetítik előre: a spamek és vírusok által megtépázott technológia szerepét – egy logikus, következő lépésként – szerintük a közösségi médián keresztüli kommunikáció veszi át.
Borenstein ezt egész egyszerűen ostobaságnak tartja, ugyanakkor azt elismeri, hogy a nagy levelezőlistás forgalom átterelődhet a közösségi oldalakra. Emellett azonban szerinte a személyek közötti bizalmas érintkezés legjobb módja mindörökre az e-mail marad: nincs ugyanis olyan mértékben kitéve a sérülékenységnek, mint a közösségi oldalakon keresztül küldött üzenet.
Utal arra, hogy amikor megjelent a televízió, sokan jósolták a rádió halálát - 70 évre rá a rádiós műfaj él és virul. Az e-mail is ilyen dolog: bár sokan gondolják, hogy előbb-utóbb megszűnik létezni, egyre több lesz belőle továbbra is.
És az is igen komoly, az e-mail létjogosultságát kétségbevonhatatlanná tévő adat, hogy becslések szerint ma az üzleti jellegű adatok 85 százalékát e-mail formájában (azon belül is a legnagyobb részét attachmentekben) raktározzák a világ szerverei. Borenstein annyira meg van győződve az e-mail középtávú jövőjéről, hogy aktuális szerepkörében a Mimecast nevű cégnél adatbányászati szoftveren dolgozik, amely arra lenne alkalmas, hogy detektálja egy e-mail tartalmát annak írása közben, kikeresse az inboxban található, ehhez kapcsolódó üzeneteket, és azután valós idejű javaslatokat adjon arra vonatkozóan, hogy mi mindennek kell még szerepelnie a levélben.
Borensteinnek a spamek, a kéretlen reklámlevelek elleni küzdelemre is van elképzelése. Szerinte a probléma megoldására alkalmas lehetne egy olyan mikrofizetési rendszer, amely lehetővé tenné a reklámüzenetek címzettjei számára, hogy bírsággal sújtsák azokat, akik elárasztják a postaládáikat. Kedvenc ötletének középpontjában a „figyelemkötvények” állnak: a küldőnek ebben kötelezettséget kellene vállalnia arra, hogy ha a címzett spamnek minősíti a küldeményét, egy bizonyos összeget tartozik fizetni neki. Ennek a kritériumnak a spammerek aligha lennének képesek megfelelni.
A küldetés teljesítve
Ha egyszer mégis eltűnnének az e-mailek, Borenstein akkor is boldogan halna meg.
Négy lánya közül az egyik tavaly adott életet első két unokájának – mert hogy ikerlányokat szült –, és végre-valahára a csatolmány betöltötte azt a küldetést, amiért egykor alkotója létrehozta: a lánya által e-mailben küldött ultrahang-felvétel címzettje a nagypapa volt.