-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Javarészt Európából, de az amerikai és ázsiai kontinensről is érkeztek hallgatók a PTE és a DE nyári egyetemeire.
Húsz országból mintegy hetven hallgató ismerkedhet a magyar nyelvvel és kultúrával a Pécsi Tudományegyetem (PTE) hagyományos nyári kurzusán, amelyet vasárnap tizenhatodik alkalommal indítanak el a baranyai megyeszékhelyen.
A PTE tájékoztatása szerint az orvosi kar által szervezett Magyar Nyelv és Kultúra Nyári Egyetem résztvevői két, illetve négy hetet töltenek Pécsen. A magyar nyelv oktatása öt szinten, 15 tanár segítségével folyik. A tananyagban múzeumlátogatás, kézműves foglalkozás, természetjárás, tánc- és énektanulás, filmnézés is szerepel, hogy a hallgatók megtapasztalhassák a magyar kultúrát. A heti 40 órás intenzív nyelvtanfolyam végén a tanulók vizsgát tesznek, oklevelüket augusztus 22-én, Orfűn kapják meg.
A javarészt Európából, de az amerikai és ázsiai kontinensről is érkező hallgatók a Magyar Ösztöndíj Bizottság, a Pécsi Tudományegyetem ösztöndíjaival, valamint egyéni jelentkezőként érkeznek az egyetemre. A PTE nyári és téli nyelvi kurzusain az elmúlt másfél évtizedben ezernél is többen tanulhattak magyarul.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Egy nyaram Debrecenben
Negyvenegy országból mintegy kétszáz résztevő érkezett a debreceni nyári egyetemre – közölték a szervezők a hétfői megnyitót megelőző sajtótájékoztatón. Szaffkó Péter, a nyári egyetem igazgatója elmondta, míg korábban angolszász területekről és Németországból érkezett a legtöbb hallgató a nyári kurzusra, addig az idén Lengyelországból jött a legnépesebb, magyarul tanulni akaró diákcsoport. Örvendetesnek nevezte, hogy a szomszédos országok közül Horvátországból és Romániából is egyre többen érkeznek magyar nyelvet tanulni, de van diákjuk Brazíliából, Bangladesből és Új-Zélandról is.
Az igazgató az újdonságok között említette a 20 résztvevővel most először megszervezett sportkurzust és az a négy héten át tartó gyerektábort, ahol a honfoglalással, a középkori szokásokkal, illetve a Hortobággyal ismerkedhetnek a külföldi diaszpórából érkező és a hazai gyerekek. Az idei nyári kurzus legfiatalabb résztvevője 8 éves, a legidősebb 74 éves – mondta Szaffkó Péter megjegyezve, hogy a nyári kurzussal együtt az idén mintegy 1400-an tanulnak magyarul az év során Budapesten és Debrecenben rendezendő tanfolyamokon.
A diplomáciai testület tagjai is szívesen járnak a debreceni nyári egyetemre: az idei kurzuson Hollandia budapesti nagykövetségének munkatársai tanulják a magyart a cívisvárosban – tette hozzá. A nyári egyetem keretében az idén is megrendezik a nem magyar anyanyelvű magyartanárok konferenciáját, amelyre tíz országból – köztük Kanadából, Németországból, Hollandiából, Olaszországból, és Dél-Koreából – érkeztek résztvevők.
Bartha Elek, a Debreceni Egyetem rektorhelyettese szerint a csaknem 90 éves nyári egyetem azt jelzi, hogy folyamatos az érdeklődés a magyar nyelv, a magyar kultúra, a magyar értékek, a minőségi oktatás iránt.
Derencsényi István, a Tiszántúli Református Egyházkerület lelkészi főjegyzője hozzátette: egyházkerületük már második éve ösztöndíjjal támogatja egy-egy határon túli fiatal részvételét a nyári egyetemen, aki a tiszántúli reformátusok oktatási és kulturális hagyományaival is megismerkedhet.
A DE hallgatói önkormányzata 10 hallgatónak biztosít ösztöndíjat az idei nyári kurzuson – jelezte az önkormányzat képviselője. A 88. nyári egyetem augusztus 15-én fejeződik be Debrecenben.