-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Riadalmat, sőt felháborodást váltott ki német politikai körökben, hogy a Twitter internetes szolgáltatás már jóval az urnazárás előtt előrejelzéseket közölt az elmúlt hétvégi tartományi parlamenti választások eredményéről. Több magas rangú politikus kedden a felelősök felkutatását, illetve megbüntetését sürgette és szigorúbb szabályozást követelt.
A történtek pontos krónikája: a Twitteren már másfél órával a vasárnap kora esti urnazárás előtt megjelentek az első előrejelzések az eredményére vonatkozóan, ami a választási törvény alapján – a még határozatlan választók lehetséges befolyásolása címén – tilos. A törvény megszegése 50 ezer euróig terjedő pénzbüntetéssel sújtható, és Szászországban, illetve a Saar-vidéken már meg is indult a nyomozás.
A forrás egyelőre nem ismert, de mivel a kora délután jelzett számok megegyeztek az ARD és a ZDF közszolgálati televíziók – az urnazárást követő – már megengedett becsléseivel, a hatóságok azt feltételezik: az adatok hivatalos választáskutatóktól származhatnak.
A felháborodás ezt követően magasra csapott és volt aki felvetette a három tartományban tartott törvényhozási szavazás érvénytelenítésének szükségességét. Aggodalmának adott hangot Norbert Lammert, a Bundestag elnöke is, emlékeztetve arra, hogy a közelmúltban tartott államfő-választás idején is történt hasonló „kisiklás”. Egyesek szerint az újraválasztott Horst Köhler elnök még az eredmény nyilvánosságra hozatala előtt úgy térhetett vissza a parlamentbe, hogy a Twitter „élelmessége” nyomán már előre megsúgták neki diadalát.
A küszöbön álló országos parlamenti választások miatt sokan most riadót fújtak. Pártállástól függetlenül politikusok felvetették azt is, hogy be kéne tiltani az exit pollnak – azaz szavazatuk leadása után a választási helyiségeket elhagyók megkérdezésének – minden formáját, a szövetségi választási iroda vezetője ezt azonban elutasította. A különböző választáskutató intézeteket azonban nyomatékosan arra intette, hogy legyenek „óvatosak és visszafogottak” a választók faggatásakor.
A felháborodás fokát bizonyítja, hogy Wolfgang Bosbach, a konzervatív CDU parlamenti frakcióvezetője a történtek kapcsán a demokrácia sérüléséről, a szociáldemokraták illetékese, Dieter Wiefelspütz pedig egyenesen disznóságról beszélt. Arra azonban egyikük sem utalt, hogy a Twitter érintett szolgáltatásához való hozzáférés egyelőre csak a politikusok és az újságírók privilégiuma. Az előbbiek esetében azt célozza, hogy a később prognózissá váló trendekről informálódva jobban felkészülhessenek az urnák lezárását követő hivatalos reagálásokra és a megfelelő kommunikációs stratégia kidolgozására. De hasonlóan fontos a Twitter a média számára is, segít ugyanis egyebek között annak meghatározásában, hogy a szerkesztőségi zárást meddig tolják ki.
Ezért sem véletlen, hogy az előrejelzések idő előtti kiszivárogtatásának gyanúsítottjai között politikusok és médiumok is vannak. Köhler újraválasztásakor például két – egy konzervatív és egy szociáldemokrata –politikus „twitterezett”, igaz már a szavazás befejeződése után, de még a hivatalos végeredmény nyilvánosságra hozatala előtt. Mindketten a szavazatszámláló bizottság tagjai voltak.