-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Debrecenbe kéne menni... de ezúttal nem a pulykakakas, hanem a Magyar Tudomány Ünnepe és az ehhez kapcsolódó előadássorozat miatt.
Ezen a héten a magyar tudományt ünneplik Debrecenben (is). Az Akadémia már több mint tíz éve teszi ezt ilyentájt, 2003 óta pedig hivatalosan is a Magyar Tudomány Ünnepe november 3-a – ezt a napot választotta ugyanis az Országgyűlés a fiatal ünnep számára, hiszen 1825-ben ekkor ajánlotta fel Széchenyi István egy „tudós társaság” megalapítására birtokainak egyéves jövedelmét.
Aki ellátogat a debreceniek egyhetes ünnepi programjára, elsőként talán a tudomány sokszínűségét tapasztalhatja meg, hiszen az őssejtkutatástól az alternatív energiákon át az anyanyelv tudományos használatáig számtalan – közérdeklődésre számot tartó – témát érint és dolgoz fel a Magyar Tudomány Ünnepének Kiemelt Hete a cívisvárosban.
„Kifejezetten törekedtünk arra, hogy minél több tudományterületet fedjenek le a rendezvényeink” – mondja Magyar Éva, a szervezőbizottság tagja. „Szintén a céljaink között szerepelt, hogy Debrecen régióján kívül Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Hajdú-Bihar megye is részt tudjon vállalni az eseményekből” – teszi hozzá.
A ma kezdődő előadássorozat csütörtöki állomása a nyelvvel, az anyanyelvvel foglalkozik. Görömbei András szekcióelnök, az MTA tagja szerint nem a téma különleges jelentősége miatt „válogatták be” éppen ezt a tudományterületet az ünnepi konferencia listájába. „Bizonyított tény, hogy az anyanyelv és az anyanyelvi régió komoly előnyökkel jár a tudományos élet résztvevői számára, hiszen bizonyos ismereteket egész egyszerűen sokkal hatékonyabban dolgoz fel az anyanyelvén az ember” – mondja a professzor.
Amellett, hogy az (egyéni vagy közös) identitás és az anyanyelv szoros kapcsolatát boncolgatják, a többnyelvűség és akár a külföldi munkavállalás kérdései is felmerülnek a konferencián. Műhelymunkára is sor kerül: egy olasz, egy lengyel, egy osztrák és egy magyar hungarológiai műhely vitatja meg a lehetőségeket, problémákat Debrecenben.
Görömbei professzor hangsúlyozza, hogy a nyelvi felelősség tudatosítása és megerősítése lehet a legjelentősebb konkrét eredménye az előadásoknak, megbeszéléseknek, vagy akár az itt létrejövő kapcsolatoknak. „Hiszen felelősek vagyunk a gondolataink pontos kifejezéséért, és a nyelvünk megőrzéséért is – például olyan környezetben, ahol az kisebbségi nyelvként van jelen” – teszi hozzá Görömbei András.
A szervezők nem csupán a szakmának, sőt nem is csak a Debreceni Egyetem érdeklődő egyetemistáinak szánják az előadásokat. Nem steril szaknyelven, hanem kifejezetten érthető, köznapi nyelven szólalnak meg a magyar tudomány képviselői – szélesebb közönségnek, kíváncsi magyaroknak a Magyar Tudomány Ünnepén.