-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
„Gátat kell szabni a szellemi igénytelenségnek és a társadalmi lecsúszásnak” – mondta ünnepi beszédében Hoffmann Rózsa. Az interneten keresztül ömlő információ kritikájára még nem áll készen a társadalom.
Az oktatási államtitkár hétfőn Budapesten, az Eötvös Collegium épületének százéves fennállása alkalmából tartott négynapos konferencia megnyitó ünnepségén kiemelte: a készülő új közoktatási és felsőoktatási törvényeknek a pedagógusok, a szülők és a tanulók közötti bizalomra kell építeniük.
Mint mondta, a jogszabályoknak a társadalmi integrációt kell elősegíteniük, s egyszerre kell felkarolniuk a lemaradókat és gondozniuk a tehetségeket különböző programokkal. Egyúttal „gátat kell szabni a szellemi igénytelenségnek és a társadalmi lecsúszásnak” – tette hozzá.
Hoffmann Rózsa kiemelte, hogy "az interneten keresztül ömlik az információ feldolgozhatatlan mennyisége, de az információk kritikájára alig készült fel a társadalom". Előtört a funkcionális analfabetizmus, a valódi analfabéták arányának emelkedése pedig reális veszély. Innen felemelkedni csak munkával lehet – mutatott rá.
Utalt arra, hogy „a magyar közoktatás alapjai évszázadokig épültek”, Eötvös József egykori vallás- és közoktatásügyi miniszter elkezdte az oktatás alapjainak lerakását és színvonalának emelését, munkásságát pedig folytatta a szintén kultuszminiszter Trefort Ágoston és Klebelsberg Kunó.
Mint mondta, a pedagógusok szerepe különösen fontos, ők „az oktatási-nevelési folyamat kísérői”, ehhez pedig társadalmi és anyagi megbecsülést kell nekik biztosítani.
Hoffmann Rózsa közölte: az 1895-ben alapított és 100 évvel ezelőtt önálló épületbe költöző Eötvös Collegiumot Eötvös Józsefről nevezte el fia, Eötvös Loránd, az akkori kultuszminiszter. A névadó volt az, aki a nemzetiségi és népoktatási törvényt megalkotta a dualizmus korában. A kollégium növendéke volt többek között Kodály Zoltán zeneszerző, Gombocz Zoltán nyelvész, Mályusz Elemér történész, Szilárd Leó természettudós és Lator László költő.
A konferenciát levélben köszöntötte Réthelyi Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium vezetője. A miniszter ebben kiemelte, hogy az Eötvös Collegium a munkára és az önkormányzatiságra épít, és elősegíti az autonóm gondolkodást. Kitért arra, hogy a készülő új felsőoktatási törvény fontosnak tartja a tehetséggondozást.
Dux László felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár köszöntőjében elmondta: az elitképzés az utóbbi időkben egyre inkább háttérbe szorult a magyar felsőoktatásban, ezért el kell érni, hogy akiket kiválasztottak, azok pályán is maradjanak. Ez a kollégium és a többi, vidéki szakkollégiumi mozgalom jó módszerrel választja ki a tehetségeket – tette hozzá.
Az eseményen megjelent Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, valamint Hiller István volt oktatási és kulturális miniszter is.