-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az Európai Unió az idők szavára hallgatva újraosztja a mobiltelefon-frekvenciákat, így kedvez az új technológiáknak – írja az EurActive.com.
Az EU megfelelő szervezetei a héten döntöttek az európai mobiltelefon-frekvenciák újraosztásáról. Az úgynevezett „GSM-irányelv” módosítását már tavaly javasolta az Európai Bizottság, az Európa Parlament azonban csak most hagyta jóvá. Az új jogszabály októbertől lép hatályba.
A tervezet szerint az eddig kizárólag csak a GSM-technológiának kedvező frekvenciakiosztás, amely 900 MHz-es és az 1800 MHz-es sávot kizárólag a GSM-technológiát alkalmazó mobilszolgáltatók számára tartotta fenn, a jövőben a 3G-s és 4G-s okostelefonokat is figyelembe veszi. Ezek az újabb generációs telefonok UMTS-technológiával működnek, és szélessávú kapcsolatot igényelnek, a hatókörük azonban jóval kisebb a GSM-alapú telefonokénál. Ezért fordulhat elő, hogy a nagyvárosokban, ahol megvannak az UMTS-technológia által igényelt feltételek, a telefonok megfelelően működnek, vidéken vagy a világtól távol elő helyeken azonban jóformán használhatatlanok.
A GSM-irányelv eredetileg 1987-ben lépett életbe, és nagyban segítette a GSM-szabvány elterjedését Európa-szerte. A technológia hatalmas sikert aratott a kontinensen: mára 95%-os lefedettséggel rendelkezik, és 120%-ra növelte a mobiltelefon-ellátottságot – azaz Európában több a mobilkészülék, mint az ember. Napjainkra azonban elavultnak tekinthető.
Az új generációs UMTS-technológia kihasználtsága jelenleg 60%, a területi lefedettsége azonban igen csekély. A technológiát mintegy 90 millió ember használja csak az EU-ban. Az okostelefon-felhasználók aránya Ausztriában, az Egyesült Királyságban, Olaszországban és Svédországban a legmagasabb: meghaladja a mobil-előfizetők 20%-át.
Az új jogszabály párhuzamosítja a két rendszert, azaz meghagyja a frekvenciákat a GSM-alapú készülékek számára, de használatukat az okostelefonok számára is lehetővé teszi. A megoldás azért lehetséges, mert az UMTS bizonyíthatóan kompatibilis a GSM-technológiával. A frekvenciákat idővel azonban akár más technológiák is igénybe vehetik majd – az ésszerűség határain belül.
Az EU az intézkedéstől a mobilkommunikációs és mobilinternet-piac átalakulását, illetve tovább bővülését, valamint közel 40%-os, 1,6 milliárd eurós megtakarítást vár, ami a hálózatok kiépítésére és üzemeltetésére fordított kiadások csökkenéséből adódna.
A szakértők szerint a mobilinterneté a jövő. A piac egyik legfontosabb szereplője, a Yahoo! előrejelzései szerint a mobil web tíz éven belül felváltja a vezetékes internethasználatot.