-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A sertésinfluenza után újabb betegség körül alakul ki elnevezési vita. A probléma most az, hogy a jelenlegi név túl ijesztő.
Érdemes lenne a karcinómánál kevéssé ijesztő nevet használni a tejcsatornából kiinduló emlődaganat korai formájára, javasolták csütörtökön amerikai szakértők.
Az in situ duktális karcinóma (DCIS) az emlő tejcsatornáinak falából kiinduló elváltozás, melynek hosszú távú túlélési aránya megközelíti a 100 százalékot. Egy amerikai szakértői csoport ezért most azt javasolta: ne ijesszék meg a nőket az elváltozás diagnózisakor a karcinóma megnevezéssel.
„Hosszas vitánk volt a kérdésről” – idézte fel a szakértői sajtótájékoztatón Susan Reed, a Washington Egyetem orvosi iskolájának munkatársa.
Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) több független szakértőt kért fel, hogy vizsgálják meg, miként tájékoztatják és kezelik a DCIS-el diagnosztizált nőket. Feltételezésük szerint az agresszív karcinóma megnevezés az állapot indokoltnál agresszívabb kezelését eredményezi.
A DCIS állapotában a tejcsatornákban abnormális sejtek halmozódnak fel, de nem terjednek át az emlőben a környező szövetekre. Az 1980-as évek eleje óta, a mammográfia széleskörű elterjedésével a DCIS-el diagnosztizált nők száma hétszeresére nőtt. Becslések szerint 2020-ra 1 millió amerikai nő él ezzel a diagnózissal.
Az elváltozással diagnosztizált nők többségénél műtéttel eltávolítják az érintett sejteket, melyet időnként sugárterápia is kísér, ezért kevés adat van arról, mekkora kockázatot jelentene, ha nem avatkoznának be azonnal az orvosok.
A szakértői csoport nem minden tagja ért egyet a névváltoztatási ajánlással, mert úgy vélik, a tejcsatorna megváltozott sejtjei rákmegelőző állapotot jelentenek, ennek megfelelően kell kezelni az állapotot.