-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A budapesti utcaátnevezéseket tanulmányozva a régi mondóka juthat eszünkbe: Tulipánból paprika, paprikából Jancsika, Jancsikából kiskirály, kiskirályból tulipán. A régi-új nevekkel kapcsolatban ma a személyekről elnevezett utcaneveket vizsgáljuk – különös tekintettel a családnevek átalakulására.
Budapesten öröm tájékozódni – többek között azért, mert a közterületek nevét hol itt, hol ott változtatják meg. Sosem unatkozunk, a jól bevált útvonalak is mindig szolgálhatnak meglepetéssel. Legutóbb a Károlyi Mihály utca átkereszteléséről adtunk hírt, de beszámolhattunk már repülőtér, híd, tér átnevezéséről is a számos új utcanév mellett. A nagy átnevezési kedvről Ráday Mihály így ír a legfrissebb, budapesti utcaneveket bemutató lexikon előszavában:
Feltehetőleg világelsők vagyunk az utcák át- meg átkeresztelgetésében. Talán soha nem lesz vége!
Átszámoltam, s ha jól számoltam, csak Budapesten 579 (ötszázhetvenkilenc!) névváltozást kellett átvezetni mindössze tíz év alatt! Ez több, mint ami a rendszerváltás körüli időszakban, 1989–91 táján lezajlott.
(Ráday Mihály (szerk.) Budapesti utcanevek A–Z., 2013)
A lehetséges okokat, tendenciákat most nem boncolgatjuk. Ám azt megmutatjuk, hogy a Károlyi Mihály utca Károlyi utcává keresztelése egy már korábban jól bevált mintát követ. Máskor is kihasználták már az utcaátnevezők azt a lehetőséget, hogy egy időközben valami oknál fogva nem kívánatossá vált személy családneve politikailag elfogadható lehet – így csak a családnevet kell tovább használni közterületnévként. Így a kecske is jóllakik, a káposzta is megmarad – az utca neve színleg nem változik, hisz a többtagú utcaneveknél a gyakorlatban úgyis csak az elsőt használják legtöbbször, viszont a kellemetlen felhangok eltűnnek.
Köznév mint vezetéknév
Van, amikor szerencsés véletlen folytán az utca névadójának vezetékneve köznévi eredetű. Sok esetben ilyenkor a környék lakói nem is tudják, hogy az utcát egy emberről nevezték el korábban. Így fel sem tűnik, hogy valami turpisság történt, valaki kiesett a pikszisből.
Talán a legismertebb ilyen utca az erzsébetvárosi, azaz VII. kerületi, Rózsa utca, mely eredetileg egy itt található kocsmáról kapta a nevét. Mivel akkoriban még a német utcanevek dívtak, az utca a Drei Rosen Gasse ’Három Rózsa utca’ névre hallgatott. 1874-ben kapta a Rózsa utca nevet. 1945-ben azonban átkeresztelték Rózsa Ferenc utcára.
Rózsa Ferenc (1906–42) építőmérnök, újságíró volt, illegális kommunista, aki háborúellenes nézeteket hirdetett. 1942-ben nyílt rendszerkritikája miatt letartóztatták és két hét múlva tisztázatlan körülmények között meghalt. A róla elnevezett díjat 30 éven keresztül adományozták újságíróknak. A rendszerváltás elsöpörte Rózsa Ferenc tiszteletét: a díj utódja Táncsics Mihály nevét viseli. A Rózsa Ferencről elnevezett utca visszaváltozott Rózsa utcává. A békéscsabai patinás Rózsa Ferenc Gimnázium pedig a fenntartó kezdeményezésére 2008 óta Andrássy Gyula nevét viseli.
Hasonló történetet követhetünk végig Csepelen is. A Csepel-Erdőalja nevű városrészben 1961-ben egy utcát Bordás utcának neveztek el, melyet 1978-ban Bordás András utcának kereszteltek át. Ma az utca Kőrösi Sándor nevét viseli. Vajon ki volt Bordás András és Kőrösi Sándor, akik mindketten az 1956-os események kapcsán vesztették életüket?
Kőrösi Sándor esetében viszonylag egybehangzóak a források. Kőrösi hivatásos katona volt, 1956-ra főhadnagy lett. Csepelen az egyik szovjetek ellen harcoló egység parancsnoka volt. Novemberben megkísérelte elhagyni az országot, de elfogták, majd szabadon engedték. 1957-ben újra letartóztatták, majd szervezkedés és gyilkosság vádjával kivégezték.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Ezzel szemben Bordás András vasesztergályos már a szovjetek bevonulását megelőzően életét vesztette – tisztázatlan körülmények között. Haláláról több változat is ismert, ezekben többször szerepel az, hogy összekeverték valakivel. Mindenesetre az 1956-os Ki kicsodában nevét hiába kerestük. Így most egy 1978-as könyvből idézünk anélkül, hogy sejthetnénk, mi is volt az igazság.
1956. október 26-án [Bordás András] bement a gyárba a fizetéséért. Visszafelé kenyeret és szőlőt vásárolt. Lakásához közel hirtelen tömeg vette körül. Elhangzott a rágalom: „Ez az az ávós, aki tegnapelőtt agyonlőtt egy gyermeket.” S már csattant is a pisztoly závára és Bordás András Kossuth-díjas vasesztergályos holtan bukott a földre. Kezéből kihullott a kenyér és a szőlő.
(Hőseink – a csepeli munkásmozgalom mártírjai emlékére, 1979)
Bármi is történt, a biztonság kedvéért az utcát 1991-ben visszakeresztelték Bordásra. Ám ez a régi-új név sem élt sokáig. 2013 óta az utca Kőrösi Sándor főhadnagynak állít emléket.
Új vezetéknév?
Meglehetősen szokatlan, ugyancsak vezetéknevekkel kapcsolatos utcaátnevezés történt Pesterzsébeten majdnem három évtizede. A kerület egyik fő közlekedési útja a 19. század utolsó éveitől kezdve Nagy Sándor nevét viselte. 1987-től kezdve Nagysándor József utcának hívják az utat. Vajon miért neveztek el utcát a hajdani makedón királyról és keresztelték át egy aradi vértanú nevére?
Ha egy adott területen az utcák elnevezése egy bizonyos témához kötődik, utcanévbokorról beszélünk. Angyalföldön például 1941-ben és 1991-ben emberi kapcsolatokról neveztek el utcákat: Cimbora, Fivér, Gyermek, Kedves, Koma, Menyasszony, Násznagy, Nővér, Pajtás, Rokon, Sógor, Szomszéd, Unoka, Vőlegény.
Szó sincs erről. Az utca mindig is az Aradon kivégzett tábornoknak, Nagysándor Józsefnek állított emléket. A környéken még tíz aradi vértanú nevét lelhetjük fel az utcanévtáblákon (Schweidel József és Lahner György ebben az utcanévbokorban nem kapott utcát). Ám a kivégzett tábornok vezetéknevét a múltban többféleképpen is írták. A katonatiszt ugyanis Sándor József János Nepomukként látta meg a napvilágot, eredeti vezetékneve Sándor volt (apja Sándor József). A család feltételezhetően az 1810-es évek elején változtatta meg – ismeretlen okból – a családnevet Nagy-Sándorra. A név egyik lehetséges írásmódja volt a Nagy Sándor – tehát először a honvédtiszt vezetéknevét viselte az utca. Csak 1987-ben változtatták meg az utcanevet a manapság használt, egybeírt formára.
Károlyiak
S mi a helyzet a Károlyi utcával? A Belvárosban található utca már számos nevet viselt. A 16-17. századi térképeken latin utcanevet láthatunk: platea Dominorum ’Urak utcája’. 1690-től német neve lett: Herren Gasse ’Úri utca’. Röpke 40 év elmúltával már Ketschkemeter Gasse ’Kecskeméti utca’. Az utca déli folytatását a mai napig Kecskeméti utcának nevezik, hiszen ez az utca vezetett a Kecskeméti kapuhoz. A mai Kálvin téren található hajdani kapun keresztül Kecskemét irányába lehetett kijutni a pesti városfalon.
Az 1840-es években már Universität Gasse ’Egyetem utca’ néven szerepel. Nevét az itt található egyetemről (ma ELTE ÁJK) kapta. Ezt a nevet 1874-ben magyarították Egyetem utcára. Szűk 90 esztendő múltán pedig a ma a Petőfi Irodalmi Múzeumnak otthont adó klasszicista stílusú Károlyi-palotáról 1962-ben Károlyi utcának nevezték el a rövid kis utcát. Ezt a nevet azonban csak két évig viselhette. 1964-től a legutóbbi időkig Károlyi Mihály miniszterelnöknek állított emléket.
(Forrás: Wikimedia Commons / BriYYZ / CC BY-SA 2.0)
Az utca, mely egykedvűen szemléli az évszázadok óta zajló átnevezéseket, 2012 óta újra Károlyi utca – a jelenlegi szabályozás szerint legalább 15 évig. Ugyanis csak ennyi idő eltelte után lehet utcát átnevezni a legfrissebb szabályozás szerint.
Források
Ráday Mihály (szerk.)(2013) Budapesti utcanevek A–Z
Merényi-Metzger Gábor: „Nagysándor” József keresztelési anyakönyvi bejegyzése
94/2012. (XII. 27.) Főv. Kgy. rendelet a közterület- és városrésznevek megállapításáról, azok jelöléséről, valamint a házszám-megállapítás szabályairól (Fővárosi Rendelettár)