-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A nemzetpolitikai helyettes államtitkár szerint a szlovák nyelvtörvényben végrehajtott változtatások ellenére a megmaradt szankciók fenyegetést jelentenek a kisebbségi nyelveket használókra, és fenntartják a megfélemlítés légkörét.
Répás Zsuzsanna ezt a nyelvtörvény módosításával kapcsolatban közölte pénteken a MTI-vel, hozzátéve: hétfőn a magyar-szlovák kisebbségi vegyes bizottság társelnöki ülésén napirendre kívánja venni a változtatással összefüggő kérdéseket.
A helyettes államtitkár közölte: eddigi információik szerint az államnyelvtörvény 2009. június 30-án elfogadott módosításához képest a most elfogadott szöveg néhány ponton jelent változtatást.
„Továbbra is úgy ítéljük meg azonban, hogy a változtatások ellenére a szankciók fenyegetést jelentenek a kisebbségi nyelveket használókra, fenntartják a megfélemlítés légkörét. A most elfogadott módosítás nem tesz eleget a Velencei Bizottság október 21-én közzétett véleményének, sem az EBESZ kisebbségi főbiztosa ajánlásainak, nem állítja helyre az államnyelv védelme és a kisebbségi nyelvek használati joga között a megbomlott egyensúlyt" - írta közleményében a helyettes államtitkár.
Kiemelte: a pozsonyi parlament döntése kész helyzet elé állítja a szlovákiai magyarságot és a magyar kormányt. A törvény elfogadásánál folytatott parlamenti vita, egyes szlovák pártok megnyilvánulásai és a szlovákiai magyarság szervezeteitől érkezett információk is ezeket az aggodalmakat támasztják alá, illetve erősítik meg.
Hozzátette: a magyar-szlovák kisebbségi vegyes bizottság hétfői társelnöki találkozóján napirendre kívánja venni azokat a kérdéseket, hogyan képzeli el a szlovák fél az államnyelvtörvényről szóló tárgyalások folytatását, miként kívánja végrehajtani a törvényt.
A helyettes államtitkár állásfoglalásában felidézte, hogy a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsa december 9-i ülésén elfogadta az államnyelvtörvény módosításait a kormány szeptember 24-i javaslata alapján. Kitért arra, hogy a koalíciós módosító javaslatokat a jelen lévő 139 képviselőből csak a koalíciós képviselők szavazták meg, míg az ellenzéki pártok valamennyi javaslatait rendre leszavazták. A végszavazásban az ellenzéki pártok képviselői nem vettek részt, a jelen lévő 76 kormánypárti képviselőből 74 megszavazta, ketten pedig nem szavaztak – írta.
A pozsonyi parlament a csütörtökön elfogadott módosítással az eddigi 5000 euróról 2500 euróra csökkentette a szlovák államnyelvtörvény megsértéséért kiszabható pénzbüntetés felső határát. A törvénymódosítási javaslatot a jobbközép koalíciós kormány terjesztette a parlament elé. Ondrej Dostál (Híd) javaslatát, hogy a szankciókat teljes egészében vegyék ki a törvényből, a parlament nem fogadta el.
Büntetéseket a jövőben csak állami és önkormányzati szervek kaphatnak – azok is csak olyan esetben, ha közigazgatási információkat, valamint az állampolgár biztonságát, egészségét, vagyonát veszélyeztető információt nem közölnek államnyelven – magánszemélyek nem.
A Magyar Koalíció Pártja (MKP) csalódottságának adott hangot a csütörtökön elfogadott módosítással összefüggésben. „Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy továbbra is pénzügyi bírságokkal fenyegetik a magyar polgármestereket, önkormányzati képviselőket és állami alkalmazottakat, ha a nyilvánosságnak szánt információikat elmulasztják államnyelven is közreadni. A kereskedelmi jellegű hirdetések, reklámok esetében a magánszféra továbbra is súlyos pénzbüntetésekkel sújtható. Alapjában véve az államnyelvtörvény elfogadott változata a kisebbségi nyelvhasználati törvényhez képest fölérendelt jogszabály maradt" - olvasható az MKP közleményében.
Daniel Krajcer kulturális miniszter szerint a módosítás erősíti Szlovákia nemzetközi pozícióit, mégpedig Magyarországgal szemben is. Ugyanakkor „eltávolítja a kisebbségek elleni értelmetlen korlátozásokat és védi az államnyelvet. A szankciók megmaradtak, de mint a törvény végrehajtásának végső eszköze, s csak két konkrét területen" – hangsúlyozta a tárcavezető.