-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Éles kritikával illette Németh Zsolt, a Fidesz országgyűlési képviselője pénteki sajtótájékoztatóján Bajnai Gordon magyar és Robert Fico szlovák kormányfő csütörtöki találkozóját és a két kormányfő által elfogadott 11 pontos nyilatkozat tartalmát.
„Mindenképpen egy súlyos, megalázó diplomáciai kudarcnak tekinti a Fidesz a találkozót, illetőleg a közös nyilatkozatot, majd az azt követő sajtótájékoztatót” – fogalmazott az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke. Németh Zsolt többek között érthetetlennek nevezte, hogy Bajnai Gordon „magára vállalta” a politikai felelőség egy „jórészét”, miközben nyilvánvaló, hogy a szlovák–magyar viszony megromlásáért a szlovák kormány elmúlt három évben kibontakozó, egyre erőteljesebb magyarellenessége és nacionalizmusa a felelős.
Felháborítónak nevezte azt, hogy a magyar miniszterelnök belement abba, a két ország nacionalistáit egy lapon említse a közös nyilatkozta. Holott nyilvánvaló, hogy míg Szlovákiában a nacionalista erők kormányzati tényezők, addig Magyarországon marginális tényezők – fogalmazott Németh Zsolt.
Az „önveszélyes diplomáciai dilettantizmus” mintapéldájaként említette az ellenzéki politikus azt a passzust, amely Sólyom László kitiltásával foglalkozik. Ahelyett, hogy a magyarok bejelentették volna és az Európai Uniónál elindították volna a kötelességszegési eljárást, a két kormányfő „együtt sajnálkozik” a kialakult körülmények miatt – tette hozzá. Németh Zsolt feltette a kérdést: Magyarország miért sajnálkozik, és a miniszterelnök nem érzi-e úgy, hogy ezzel a passzussal cserbenhagyta a magyar államfőt? A „sajnálkozással” nevetséges helyzetbe hozták Sólyom Lászlót, hiszen Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter nyilatkozatot adott ki, amelyben úgy vélte, hogy először a magyar államfőnek kell majd bocsánatot kérnie az augusztus 21-ei incidensért – mondta.
Az ellenzéki politikus „elképesztőnek” tartja, hogy közös bizottság szabályozza a közjogi méltóságok mozgási lehetőségeit Magyarország és Szlovákia kapcsolatrendszerében. Ezt teljes szlovák győzelemként lehet értelmezni – tette hozzá Németh Zsolt. Félő, hogy ami augusztus 21-én történt, az nem egy elfogadhatatlan diplomáciai gesztus, hanem a kétoldalú kapcsolatainkban bevezetett normává fog válni a jövőben – folytatta.
Az államnyelvtörvény ügyében „botrányosnak” tartja Németh Zsolt azt, hogy a témában kialakult magyar négypárti konszenzust „negligálta” a magyar kormányfő. Ismét feltette a kérdést: mi az oka annak, hogy a nyelvtörvény visszavonását Bajnai Gordon „elfelejtette” követelni a kétoldalú találkozón? A Fidesz elfogadhatatlannak tartja, hogy egy antidemokratikus törvényt annak végrehajtási rendelkezéseivel akarnak demokratikussá tenni – mondta.
A Fidesz meggyőződése, hogy a magyar–szlovák feszültség enyhülésének a legfontosabb előfeltétele a nyelvi jogok megnyugtató rendezése – közölte Németh Zsolt.
Kifogásolható a Fidesz számára az is, hogy Bajnai Gordon válasz nélkül hagyta Robert Fico csütörtöki kijelentését arról, hogy elfogadhatatlannak tartja a szlovákiai magyar képviselők részvételét a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának pénteki ülésén. Ezzel Bajnai Gordon Szili Katalin házelnököt „hagyta cserben” – mondta. Németh Zsolt, aki szerint a kormányfőnek kötelessége lett volna, hogy kikérje magának ezt a „fenyegetést és megfélemlítést”.
Németh Zsolt úgy véli, árulkodó az is, hogy Bajnai Gordon nem egyeztette a nyilatkozattervezetet a felvidéki magyarok pártjával, a Magyar Koalíció Pártjával. A sajtótájékoztató és a közös nyilatkozat végeredményben „nem tett mást”, mint legitimálta a magyarellenes szlovák politikát – jelentette ki az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke. Hozzátette: a közös nyilatkozat nem szolgája a kétoldalú stabilitást és a magyar–szlovák kapcsolatban meglévő feszültségek rendezését, hanem „bátorítást jelent a fékevesztett szlovák nacionalisták számára”.
Németh Zsolt közölte: érdeklődéssel várja az EBESZ kisebbségi főbiztosának jövő heti magyarországi látogatását. Azt várják tőle, hogy segítse a felvidéki magyarok jogainak helyreállítását.
Arra a kérdésre, hogy a Fidesz tudomása szerint büntettek-e már meg valakit a határon túl azért, mert magyarul beszélt, Németh Zsolt elmondta: büntetésről nem tud, hiszen a törvény ugyan szeptember 1-jén hatályba lépett, de a végrehajtási utasításai nincsenek kész. Hozzátette: ezeket év végéig kell kidolgozni, és Bajnai Gordon azt tartotta „nagy eredménynek”, hogy majd ezt a munkát egy kisebbségi vegyes bizottság végzi el – jegyezte meg.