-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az adatok információkat tartalmaznak a túlélők sorsáról és a háború utáni kivándorlási hullámról.
Németország digitalizáltak több millió – a második világháború idején koncentrációs táborba hurcolt személyre vonatkozó – dokumentumot, és ezáltal elérhetővé tették azokat a kutatók számára.
Az International Tracing Service (ITS) nevű szervezet Bad-Arolsteinben lévő levéltárának közlése szerint másfél évig tartó munkával többek között 350 ezer, a szövetségesek által vezetett úgynevezett CM1 kartotékot dolgoztak fel. Ezek a dokumentumok információkat tartalmaznak azoknak a sorsáról, akiknek adatait a koncentrációs táborok, kényszermunka-táborok és fogolytáborok felszabadítása után rögzítették.
„Az érintettek dokumentálták, min mentek át a háború idején és elmondták, miért akarnak kivándorolni” – közölte az archívum vezetője, Udo Jost pénteken. „A dokumentumok ma már kutathatók és megtekinthetők. Az elektronikus rögzítés egyfelől biztosítja az eredeti jobb megőrzését, másrészt azt, hogy a kutatók könnyebben hozzájussanak az információhoz” – mondta el az igazgató. Az adatok információkat tartalmaznak a túlélők sorsáról és a háború utáni kivándorlási hullámról.
Az ITS archívumába való betekintést évtizedeken át szigorúan korlátozták. A történészek és a nagyközönség számára csak 2007-ben tették hozzáférhetővé anyagát – addig elsősorban az egyes emberek sorsának követésére szolgált, azóta viszont a kutatásra helyeződött át a hangsúly.
Az ITS közlése szerint az elmúlt hét során 2,3 millió új képet juttattak el a jeruzsálemi Jad Vasem múzeum, a washingtoni Holokauszt múzeum, illetve a hasonló tematikájú varsói, luxemburgi és belgiumi központok kutatóihoz.
1998 óta az archívum összesen 84,5 millió képet és dokumentumot szkennelt be.
Az anyag változatos: a különböző koncentrációs táborokra, börtönökre, gettókra vonatkozó adatok, az ITS központi névlistája, a hontalanná vált személyek regisztrációs kártyái, a kényszermunkára vonatkozó feljegyzések, a hontalanok táboraira és a II. világháború utáni emigrációra vonatkozó feljegyzések szerepelnek az átadott dokumentumokban.
Az ITS közlése szerint még nem dolgozták fel a táborokat túlélő összes gyerek sorsára vonatkozó adatokat, a leveleket és további, általános dokumentumokat tartalmazó iratcsoportokat.