-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Bruneiben a kormány komoly erőfeszítéseket készül tenni a hallássérülésben érintett diákok és felnőttek integrációjáért. Több program és terv is készül a probléma megoldására, ami azonban nem ígérkezik egyszerűnek. Ennek oka azonban nem a megszokott: az ország ugyanis nem pénzhiánytól szenved. A szakértők inkább arról panaszkodnak, hogy nincs elegendő, megfelelően képzett munkaerő – számolt be róla a The Brunei Times.
Nemcsak Németországban kevés a jeltolmács: a Brunei Szultánság egészségügyi minisztere szerint Brunei is hamarosan gondban lesz, mert a frissen végzettek közül igen kevesen vannak, akiket érdekel az ilyen jellegű munka.
A kb. 360 ezer lakosú országban ugyanis – a WHO-jelentésekban olvasható világtendenciának megfelelően, a várható élettartam növekedése miatt – gyarapszik a hallássérültek és siketek száma. A szultánság azonban úgy döntött, felveszi a küzdelmet a jelenség ellen, és komoly programba kezdett mind a megelőzés, mind a kezelések terén.
Így a múlt héten megjelent Brunei első jelnyelvi tankönyve. A kormány emellett minden rászorulónak ingyen juttat hallássegítő készüléket – az egészségügyi minisztérium beszámolója szerint eddig mintegy 1200-an kaptak ilyen gyógyászati segédeszközt. „A beszerzés nehézsége miatt azonban még mindig 528-an vannak várólistán” – nyilatkozta Pehin Orang Kaya Indera Pahlawan Dato Seri Setia Hj Suyoi Hj Osman egészségügyi miniszter.
Az egészségügyi minisztérium emellett egy gyermekfejlesztési központ létrehozását is tervezi. Az intézmény az 5 évesnél fiatalabb, hallássérült gyermekek fejlesztésével kíván foglalkozni, és a lehető legmodernebb technológiát, szakképzett szakértői gárdát és a gyermekek életkorának megfelelő környezetet biztosít majd.
Eközben az oktatási minisztérium sem tétlenkedik: az intézményen belüli Speciális Oktatási Csoport önkénteseket vár újonnan indított programjába, amely kiegészítő képzést nyújt a tanárok diplomájához. A képzés célja, hogy egyrészt elsajátíttassa a hallgatókkal a speciális igényű tanulók oktatásához szükséges fogásokat, másrészt felkészítse a különböző fogyatékkal élő diákokat a különböző vizsgákra. (Bruneiben a diákoknak az általános iskola végén és a középiskola végén is vizsgát kell tenniük.). A Speciális Oktatási Csoport vezetője, Widia Falena Hj Furhan asszony szerint a résztvevőktől „nem csodát, hanem csak egy kis extra támogatást” várnak.
Az elképzelés és a konkrét tervek tehát megvannak, a minisztériumi dolgozók pedig bizakodóak. Ahogy az egészségügyi miniszter fogalmazott: „a kutatások szerint a hallási nehézségek és a siketség kialakulása a megelőző intézkedések bevezetésével és a korai diagnózissal és kezeléssel 50%-ban megelőzhető.”
Ők valóban mindent megtesznek azért, hogy így legyen.