-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Nemzetközi sikert aratott egy maroknyi magyar fejlesztőcsapat munkája: a webes keresést forradalmasító iGlue ezüstérmet nyert egy londoni fejlesztői versenyen. És ez még csak a siker első lépcsőfoka: a szolgáltatás már amerikai újságok figyelmét is felkeltette.
Egy kis magyar garázscég csapata öt évvel ezelőtt kezdte el fejleszteni azt a keresőprogramot, ami a TechCrunch informatikai portál fejlesztői versenyén ezüstérmet szerzett Londonban a minap. Az in4 Kft. Vezetője, Vaskó Péter már 3-5 millió dolláros befektetésről beszél: becslése szerint ennyi kéne ahhoz, hogy a nemzetközi figyelmet kiváltó új alkalmazás megállja a helyét a piacon.
A teljesen magántőkére alapuló cégben a kezdeti tőkehiányt kreativitással pótolták, majd a Power of the Dream Ventures hazai befektetőcég állt a program mögé, amely jelenleg is finanszírozza a fejlesztést. „Londoni utunk legfontosabb tapasztalata az volt, hogy nincsenek zárva a kapuk, van hely az új ötletek számára, érdemes kockáztatni és nemzetközi színtérre fejleszteni. A londoni befektetőket is »megragadta« a tájékozódást, tanulást segítő újszerű, piacképes program, az előadás után több cég is felvette velünk a kapcsolatot, velük jelenleg is tárgyalunk” – nyilatkozta a cégvezető a nol.hu-nak.
S hogy miben rejlik az iGlue újdonsága? A program nyelvi elemzéssel felismeri a weboldalak legfontosabb elemeit (személyek, földrajzi helyek, intézmények), és azokhoz kis ablakokban releváns információkat kapcsol. Így például a földrajzi helyeket megjeleníti a térképen, az intézményekről videókat, fotókat közöl, és az emberekhez is arcot, életrajzot társít. Ez a szolgáltatás nem linkeket gyűjt össze, mint a többi kereső, hanem értelmezi és rendszerezi az információkat. Vaskó Péter szerint az iGlue éppen ezért a web pillanatragasztója: mert képes újraszervezni a világháló töredékes adatait, és megmutatni az azok közötti kapcsolatot.
Az iGlue adatbázisában jelenleg körülbelül 2 millió földrajzi hely, 50 ezer intézmény és 170 ezer személy és még 30 egyéb kategória (díjak, vallások stb.) adatai találhatók meg. A személyek számát a fejlesztők félmillióra akarják növelni, hogy az iGlue elindításakor már elegendő információ legyen a rendszerben (az angol Wikipediában kb. 600 ezer személyről szerepel szócikk) – számol be az index.hu.
A módszer és a jövő
Az iGlue nyelvi elemzés és gépi tanulás segítségével szedi össze az információkat olyan webes forrásokból, mint például a Wikipedia. Ezek az adatok emberi minőségellenőrzésen is átesnek. Emellett a rendszert az internethasználó közösség is fejlesztheti: a Wikipediához hasonlóan a bejelentkezett felhasználók is betáplálhatnak új adatokat, és akár szövegeket, videókat és képeket is felcímkézhetnek.
S hogy hol találkozhatunk a jövőben az iGlue-val? Magyarországon egyelőre nem, de az angol nyelvű online médiában várhatóan ősszel jelenik meg az alkalmazás ingyenesen használható alapverziója. Számos neves angol újság tervezi ugyanis, hogy fizetőssé teszi a tartalmát, és ezekben egyedi, testre szabott prémiumszolgáltatásokkal jelenhet meg a program. Az angol piac után pedig a magyar következik, a következő megcélzott nyelv ugyanis a magyar.