-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A „Macskák” című musical szereplői adtak nevet szerdán a Fővárosi Állat- és Növénykert két hím és két nőstény ázsiai kisoroszlánjának.
Az indiai eredetű állatnevek kiejtése: [szurina], [szalima], [szacsin] és [szína].
Oroszlán Szonjától és Sári Évitől a Surina (Istennő) és a Salima (Boldog) nevet kapták a nőstények, Puskás Peti a Sachin (A lényeg), Haumann Péter pedig a Sinha (Hős) nevet adta a két kis hímnek.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A kéthónapos ragadozókat most először vizsgálhatták meg közelebbről a gondozók. A szorosan tartott állatokat megvizsgálva kiderítették nemüket, illetve beadták nekik a szükséges oltásokat és a féregirtószert. Lemérték súlyukat is: a nyolc kilogrammos Sachinon kívül mindegyik kisoroszlán 7,5 kilogrammot nyom. A fiatal oroszlánok közül páran hangjukat próbálgatva és fajukhoz méltó vicsorgással fogadták a kezelést.
Az állatok bemutatásakor Persányi Miklós főigazgató elmondta, az európai tenyészprogramnak köszönhetően az oroszlánok a legmegfelelőbb helyekre kerülnek, ha majd elhelyezésükről kell gondoskodni. Mint kifejtette, filozófiájának megfelelően a budapesti állatkertben – több más intézménnyel ellentétben – nincs lehetőség az állatok simogatására: így próbálják védeni az oroszlánokat, hogy azok az eredeti természetükhöz leginkább hasonló módon és körülmények között élhessenek.
A veszélyeztetett ázsiai, más néven indiai oroszlánok (Panthera leo persica) február közepén jöttek világra a fővárosi intézményben. Anyjuk, Shirwane 2008-ban született a franciaországi Mulhouse állatkertjében, ahonnan 2010-ben érkezett Budapestre. Ugyanabban az évben került a fővárosba az egy évvel fiatalabb apa, Basil is.
Az ázsiai oroszlánok létezéséről a közvélemény szinte alig tud. Ennek oka, hogy általában afrikaiként könyvelik el őket, mivel a populáció többsége valóban a fekete kontinensen él. Az egykor hatalmas ázsiai elterjedési területen belül ma már csak az indiai Gudzsarát államban maradtak fenn vadon élő egyedek.
A természetben csupán mintegy négyszáz ázsiai oroszlán él, állatkertekben pedig mindössze 250-300 egyed. Magyarországon korábban soha nem született még az afrikai rokonnál sokkal ritkább indiai oroszlán.