-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Speciális nyelvi laboratóriumot adtak át az Eötvös Loránd Tudományegyetem fogyatékossággal élő hallgatói számára pénteken az intézmény Trefort-kerti és lágymányosi campusán – közölte az egyetem az MTI-vel.
Az 50 ezer eurós támogatásból az egyetem az IBM segítségével speciális bútorokat, informatikai eszközöket, látássérülteket segítő berendezéseket és szoftvereket vásárolt.
Az így kialakított speciális nyelvi laborok bármilyen sérülés (diszlexia, diszgráfia, mozgás-, látás- vagy hallássérülés) esetén lehetővé teszik a nyelvtanulást. A számítógépeket a gyengénlátók érdekében képernyőolvasó és -nagyító programokkal látták el, a vak hallgatók segítésére Braille-kijelzőket és -nyomtatókat vásároltak, a hallássérültek számára webkamerát szereltek fel, a diszlexiások és diszgráfiások pedig olvasást és írást segítő programokat használhatnak.
Ezeknek az eszközöknek a segítségével a fogyatékossággal élő hallgatók a jövőben önállóan is képesek lesznek idegen nyelvek elsajátítására, amely olyan kompetenciához segíti őket, amivel könnyebben helytállhatnak a munkaerőpiacon – olvasható a közleményben.
Hudecz Ferenc, az ELTE rektora az átadáson hangsúlyozta, hogy e megállapodás annak a szakmai munkának az elismerését jelenti, amely az egyetemen folyik a fogyatékossággal élő hallgatók érdekében. Az egyetemen a 2008/2009. tanévben közel 200 regisztrált, fogyatékossággal élő hallgató tanul, ebből a két campuson mintegy 150 hallgató, de természetesen a lehetőségek az egyetem minden fogyatékos diákja számára nyitva állnak.
A projekt megvalósításának tapasztalatai alapján az egyetem rektora kezdeményezte a speciális szükségletű hallgatói ügyek bizottságának létrehozását, amely a jövőben összehangolja a laborok működését.
Paál Péter, az IBM Magyarország vezérigazgatója kiemelte, hogy egyetlen cég sem mondhat le a tehetséges emberekről azért, mert esetleg fogyatékossággal élnek vagy hátrányos helyzetű társadalmi csoporthoz tartoznak.