-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
160 éve végezték ki a 13 aradi vértanút, akiket a 1848-49-es szabadságharcban betöltött hősies szerepükért ítéltek halálra az osztrák hatóságok. Tiszteletükre nem illik, avagy – más vélemények szerint – nem illett sörrel koccintanunk 150 évig. Ez utóbbiak immár tíz éve, hogy engedélyezték maguknak a sörrel koccintást.
Tíz évvel ezelőtt alig tudott volna valaki úgy sörrel koccintani nyilvános helyen, vagy akár családi körülmények között is, hogy ne szólták volna meg: magyar ember sörrel nem koccint!
(Forrás: Magyar Fotó/Bajkor József )
Egy városi legenda és halványulása
A gondolat, a nemzeti elhatározás, hogy az aradi vértanúk tiszteletére nem koccintunk sörrel fontos helyet foglal el az emberek tudatában. Külföldi vendégeknek is lelkesen magyaráztuk-magyarázzuk „nemzeti” szokásunkat.
A tíz évvel ezelőtt az aradi vértanúk kivégzésének 150 éves évfordulóján és az azóta megszólaltatott történészek – például Katona Tamás vagy Hermann Róbert – között teljes az egyetértés, hogy egy városi legendáról volt szó, és semmilyen történelmi dokumentumról nem tudunk, amely alátámasztaná a nemzeti fogadalmat, hogy 150 évig nem koccintunk sörrel.
A történészek a legenda azon alapfeltételezését is valószínűtlennek tartják, hogy Haynau vezetésével az osztrák katonák sörrel koccintottak volna a kivégzés után. Az ábrázolások és a kor szokásai szerint is inkább pezsgővel ünnepelték a győzelmet az osztrákok.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Fogadalom, hagyomány, vagy legenda
Az se világos, hogy mikor is alakult ki a sörrel koccintás tiltása. Valóban a forradalom leverése után, 20-30 évvel később, a 20. század elején, vagy akár még később? Az eredeti motiváció is homályba veszett, csak spekulálnak a történészek, hogy tényleg a kivégzések elleni tiltakozásról volt-e szó, vagy a bortermelők terjesztette propagandáról a sörfogyasztás ellen.
Az egyik vezető sörgyár söripari múzeumának igazgatója szerint Magyarországon egészen a 19. század közepéig, amikor adóztatni kezdték a házi sörfőzést, jobban elterjedt volt a sörfogyasztás, mint a borfogyasztás. Tehát még csak arról sem lehetett szó, hogy az osztrák sörivó hagyományokkal szembeni megkülönböztetés esete forgott volna fenn.
A 150 éves korlátozás is elég furcsának és véletlenszerűnek hat. Nem egészen kerek szám. A fogadalom tartamának a török uralom 150 évéhez kapcsolása – ahogy teszi azt az egyik tudománytörténeti kutató – nemzeti önmarcangolásnak tűnik. 1999-ben több szakértő is úgy nyilatkozott, hogy szerintük a 150 éves időhatár feltételezhetően csak a megelőző pár évben került a köztudatba, akár egy kortárs média-hack esemény is lehetett.
A hagyomány utóélete
A Marketing Centrum közvélemény kutató cég felmérése szerint a fiatalok többsége szívesen koccint sörrel. Inkább az idősebb korosztály az, amelyik jobban hajlamos még továbbra is kitartani a „fogadalom” mellett.
Vétek György, a Magyarországi Sörivók Kulturális Egyesületének titkára szerint is a 150 év letelte nem jelenti, hogy el kellene felejteni a legendát és a koccintási tiltást. A vértanúk emlékezetének fennmaradása a hétköznapokban is egy fontosabb cél lehet. Ebből az okból hozták létre három évvel ezelőtt a Sörrel Nem Koccintunk Mozgalmat Szegeden. Honlapjuk is van, és aki szeretné nemzeti emlékezetünket őrizni – bár ez a külpolitikai feszültségekkel terhelt kelet-európai régiónkban időnként nehezen különíthető el a szükségtelen haragtarástól – csak „gyakorolnia kell a sörrel nem koccintás nehéz tudományát.”
Százhatvan éve, 1849. október 6-án végezték ki Aradon a magyar szabadságharc 13 honvédtábornokát, Pesten pedig Batthyány Lajost, az első magyar felelős kormány miniszterelnökét. Október hatodikát 2001-ben a magyar nemzet gyásznapjává nyilvánították.
A szabadságharc leverését kegyetlen megtorlás követte. A közkatonák amnesztiát kaptak ugyan, de ez nem büntetlenséget jelentett, mivel sokukat a császári seregbe sorozták be. A magasabb rangú tisztek, tisztviselők és képviselők hadbíróság elé kerültek, a tárgyalások sorrendjét a „bűnösség” foka határozta meg.
Először Pesten Batthyány Lajos volt miniszterelnök, Aradon pedig a honvédsereg önálló seregtestet vezénylő főtisztjeinek perére került sor. Batthyányt még 1849 januárjában letartóztatták, és végül az olmützi törvényszék ítélte – felsőbb utasításra – kötél általi halálra.
Esetében a bíróság a Bécsben hozott szabályt is megsértette, hiszen a felelősségre vonás csak az Országgyűlés feloszlatása után elkövetett cselekményekre vonatkozott, Batthyány viszont ekkor már lemondott tisztségéről. Haynau október 5-én erősítette meg az ítéletet.
Aradon a 13 tábornokot és egy ezredest szeptember 26-án ítélték felségsértés és lázadás miatt halálra. Haynau ezt 30-án jóváhagyta, de Gáspár András – Ferenc József egykori lovaglómestere – büntetését végül börtönre változtatták.
A kivégzéseket október 6-ára, a bécsi forradalom évfordulójára időzítették. Batthyány előző éjjel egy becsempészett tőrrel nyakon szúrta magát, ezért nem lehetett felakasztani. A helyi parancsnok saját hatáskörben „porra és golyóra” változtatta az ítéletet, ami miatt Haynau idegrohamot kapott. A gróf nem engedte, hogy bekössék a szemét, és maga vezényelt tüzet, utolsó szavai három nyelven hangzottak el: „Allez Jäger, éljen a haza!”
Aradon ugyancsak október 6-án végezték ki a 13 honvédtábornokot: Aulich Lajost, Damjanich Jánost, Dessewffy Arisztidot, Kiss Ernőt, Knézich Károlyt, Lahner Györgyöt, Lázár Vilmost, Leininger-Westerburg Károlyt, Nagysándor Józsefet, Poeltenberg Ernőt, Schweidel Józsefet, Török Ignácot és Vécsey Károlyt. (Lázár Vilmos csak ezredes volt, de a köztudat őt is tábornokként tartja számon.) Előbb a vár északi sáncában a golyó általi halálra „kegyelmezett” Kisst, Schweidelt, Dessewffyt és Lázárt lőtték agyon, majd a többi kilencet akasztották fel a vártól délre egy sebtében összetákolt bitófára. A holttesteket elrettentésül estig az akasztófán hagyták, de ezzel éppen az ellenkező hatást érték el, mert a kivégzés helye valóságos búcsújáró hellyé lett.
Az ellentmondó statisztikák szerint a megtorlás során mintegy 500 halálos ítélet született, és körülbelül 110-et hajtottak végre. A legismertebb emigránsokat „in effigie” – távollétükben – végezték ki, azaz nevüket egy akasztófára szögelték. Másfélezer embert ítéltek sokévi börtönre vagy változtatták erre a halálos ítéletüket, a honvédsereg állományának 25-30 százalékát pedig besorozták, és hét évet kellett szolgálniuk távol a hazától. A bosszúhullám csak 1850 júliusától mérséklődött, amikor az európai felháborodás miatt a bécsi udvar nyugdíjazta a „hatáskörét túllépő” Haynaut.