-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A Magyar Nemzeti Galéria (MNG) és a Szépművészeti Múzeum egyesítéséről szóló kormányzati döntés újragondolását kéri a Magyar Tudományos Akadémia Művészettörténeti Tudományos Bizottságának pénteki ülésén elfogadott közlemény.
Mint az MTI-hez hétfőn eljuttatott kommüniké emlékeztet, az összevonásról szóló 2011. október 20-i kormányhatározat a két intézmény „egyesítéséhez szükséges személyi és szervezeti intézkedések megtételére” a 2012. február 29-i dátumot jelölte ki. „A határozat nem indokol, hatálya az előkészítésre terjed ki, és nem rendeli el e dátumot követően a Magyar Nemzeti Galéria tényleges megszűnését, ahogyan nem rendelkezik további működésének feltételeiről és körülményeiről sem” – hangsúlyozza a közlemény.
Marosi Ernő akadémikus, a bizottság elnöke az MTI-nek elmondta, az állásfoglalás megfogalmazásával a testület szakmai kötelességének kívánt eleget tenni. Mint hozzátette, a kormányzat most még „presztízsveszteség nélkül” visszaléphetne a döntéstől. „A jogi helyzet most még módot ad arra, hogy a döntéshozó ezt a szakmailag előkészítetlen és megalapozatlan határozatot újra átgondolja” – áll a kommünikében.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Közleményében a bizottság nehezményezi: a közel azonos nagyságú nemzeti közgyűjtemények egyesítéséről a kormány anélkül határozott, hogy a szakterület felelős testületeivel előzetes konzultációt folytatott volna; a döntés előtt nem született részletes szakmai indoklás, és nem készült hatástanulmány a muzeológiai és intézményi következményekről sem.
„Nem merült föl olyan elfogadható ok vagy szakmai magyarázat, amely a két múzeum összevonását, önállóságuk és hagyományos gyűjtési profiljuk megváltoztatását indokolná” – fogalmaznak a bizottság tagjai, akik szükségesnek tartják az Ötvenhatosok terére szánt múzeumnegyed és az egyesítés kérdésének különválasztását is.
Mint a közlemény kiemeli, a „beolvasztással helyrehozhatatlanul sérülhet” a Nemzeti Galéria szakmai autonómiája. Az MNG az egyetlen múzeum, amely kiállításaiban és tudományos tevékenységében a hazai képzőművészetet az államalapítástól napjainkig reprezentálja, emellett a nemzetközi, illetve határon túli művészettörténeti kutatás egyre fontosabb szellemi műhelye is – érvel a bizottság a Galéria önállósága mellett.
Mint a dokumentum emlékeztet, a tervezett összevonás elleni petíciót eddig több mint 2900-an írták alá, köztük mintegy 600 külföldi szakember, számos nemzetközi tekintély is. A bizottság különösen fontosnak tartja a határon túli magyar szakemberek több mint 160 aláírását.
A bizottság ragaszkodik a tudományos műhelyek és iskolák sokféleségének elvéhez, különösen aggályosnak ítéli „a szakmán kívüli kontraszelektív vezetési módszerek terjedésének lehetőségét”, és mindenekelőtt az MNG-nek mint a magyarországi művészettörténet vezető tudományos műhelyének veszélyeztetését tekintené megengedhetetlennek, a hazai és az egyetemes magyarság szempontjából is – hangsúlyozza a közlemény.
Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, egyben az Ötvenhatosok terére szánt múzeumnegyed kormánybiztosa korábban az MTI-nek elmondta, a tervek szerint a két intézmény 1957-ben, „szovjet mintára” szétválasztott anyaga a beruházás elkészültével, várhatóan 2017-18-ban egyesülhet fizikailag, a közbeeső időben az MNG továbbra is a budai Várban fogadja a látogatókat, és kiemelt jelentőségű országos múzeum marad.