-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az eleddig ismeretlen J. D. California tiszteletadásból és attól a zavaró érzéstől hajtva írta meg regényét „60 Years Later: Coming Through the Rye” címmel, hogy az amerikai íróikon, J. D. Salinger 1951 óta nem hajlandó folytatni az USA kultúrájában máig legendásan tisztelt regényét, a „Zabhegyező”-t.
Régi és új
Az „új Zabhegyező” főhőse a 76 esztendős Mr. C, aki megszökik az öregek otthonából, ahol addig élt, és New York utcáin kezd kóborolni.
Az íróról nem sokat tudni: az elmondások szerint álnéven ír, és Svédországban, Göteborg mellett dolgozik (a hivatalos szöveg szerint „pontos tartózkodási helye az esedékes nyomozás ellenére is ismeretlen”). A Coming Through the Rye az első regénye. Amivel sikerült megzavarnia a 90 éves Salinger korántsem békés nyugdíjas éveit. Az idős mester ugyanis, amint meghallotta, hogy folytatást írtak a regényéhez, azonnal az ügyvédeihez fordult, és polgári pert kezdeményezett.
Jó esélye van a győzelemre. Ugyan Mr. California azzal védekezik, hogy a két regény között nincs közvetlen kapcsolat, a stiláris és tartalmi összefüggések vitathatatlanok – Holden Caulfield 16 éves volt, amikor befejeződött a Zabhegyező, az új regény hatvan évvel később játszódik, és a főhősét Mr. C-nek hívják. A helyszín pedig mindkét regényben New York. Emellett a hasonló szófordulatok és káromkodások mennyisége sem elhanyagolható:
Ráztam a fejem. Gyakran rázom. „Öregem”, ezt is folyton mondom. Részben talán mert olyan tetű a szókincsem, meg aztán néha túl gyerekes vagyok a koromhoz képest. Akkor tizenhat voltam, most tizenhét, de néha úgy viselkedem, mintha tizenhárom lennék. (Zabhegyező, részlet, ford.: Gyepes Judit.)
Csak kinyitom a szemem és fent vagyok. Azt gondolom, hogy rohadt korán lehet még, de leginkább még éjszaka van. Olyan sűrű a sötétség, hogy alig látom, ha az arcom elé teszem a kibaszott kezem. (60 Years Later: Coming Through the Rye, részlet.)
A Zabhegyező folytatása a tervek szerint Nagy-Britanniában 2009 nyarán, az Egyesült Államokban pedig ősszel jelenik meg, Salinger azonban mindent elkövet azért, hogy erre ne kerülhessen sor.
Az ifjú titán
California májusban még azt nyilatkozta a The Guardiannek, hogy alig várta, hogy megírhassa a főhős sorsának folytatását, mert „mindig is tudni akartam, mi történt vele... többet érdemel, mint az a 16 év, amit kapott.” Holden, „akárcsak az első regényben, elmegy, de ezúttal nem az előkészítő iskolából, mivel egy New York állam északi részén lévő idősek otthonában él. Az első könyvhöz hasonlóan ő is sokat barangol a városban, önmagában és a múltjában. Még mindig ő Holden Caulfield, és a maga módján látja a világot. Elfáradt, és elege van az egész szemét világból. Megöregedett, és bizonyos értelemben bölcsebb is, másfelől viszont korántsem tud mindent.”
Hozzátette, hogy megpróbált a „lehető legnagyobb tisztelettel” viseltetni mind a regényhős, mind az író iránt, mivel mindketten igazi amerikai jelképek. „Átgondoltam, és megpróbáltam nagyon óvatosan hozzányúlni. Szeretem a történetet és Holdent is, és szerettem volna mindezt tiszteletben tartani.” Ennek érdekében az írót is beleírta a regénybe, aki a szerepe szerint azon hezitál, hogy folytassa-e Caulfield történetét.
A regényt szintén Salingernek ajánlotta. A dedikálás szövege a következő: „...-nek, a legrémesebb hazudozónak, akivel életedben találkoztál”.
A bátor kiállás és az alapos munka azonban nem eredményezte a várt hatást. Miután az idős Salinger beperelte a trónkövetelőt, a The Timesnak már egészen másképp beszélt a könyvéről: „a két történet olyannyira eltér, hogy szerintem semmiképp sem érdemes folytatásnak nevezni. Mindez tipikus amerikai reakció. [...] Én egy 76 éves, Mr. C nevű férfiról írtam. Salinger pedig egy 16 éves, Holden Caulfield nevű fiúról. Az én történetem az öregedésről, az öregkorról és a helykeresésről szól” – mondta. – „Ez egy szerelmi történet: történet egy szerzőről és az általa írt karakterről.”
Noha az ifjú szerző szándéka szerint „nem akart bajt okozni” Salingernek, példaképe reakciója megdöbbentette: a jogi lépéseket bolondságnak tartja, és ragaszkodik alkotói szabadságához: szerinte Salinger rendelkezhet a szereplői nevével, más írók stílusával vagy látásmódjával azonban már nem.
Az agg ikon
A titokzatos „kihívó”, J. D. California tettével alaposan felkavarta a közvéleményt, és ezúttal az idős mester életét is. Salingert azonban nem kell félteni: mindig is kiállt a jogaiért, annak ellenére, hogy 1965 óta egyetlen művet sem publikált, és 1980 óta interjút sem adott.Array
Mióta a Ficánka bácsi Connecticutban c. novellájából készült film, a My Foolish Heart 1949-ben megbukott a mozikban, makacsul elutasítja a műveinek megfilmesítési jogára irányuló kéréseket – még Steven Spielberget is elhajtotta. Valószínűleg kultregénye, a Zabhegyező jogdíjaiból él, mert a könyv mindmáig hatalmas népszerűségnek örvend: évi 250 ezer példányban kel el, és népszerűbb, mint a Harry Potter-sorozat vagy a Da Vinci-kód.
És bár Salinger csendesen él, és kerüli a nyilvánosságot, a műveivel „visszaélők” nem hagyják nyugton, így időről időre az érdeklődés középpontjába kerül. 1982-ben sikerült letiltania egy fiktív interjút, amelyről szerzője azt állította, hogy vele készült. A feleknek ekkor sikerült peren kívül megegyezniük. 1987-ben egy felhatalmazása nélkül összeállított életrajzát támadta meg, mert a szerző, Ian Hamilton nem publikált leveleiből idézett benne. Salinger ezt a jogvitát is megnyerte.
Holden tovább tipródik
Noha mind a trónkövetelő nyilatkozatai, mind Salinger jogi előélete (nyertes perei) Salinger győzelmét vetítik elő, lehetséges, hogy a könyv mégis megjelenik. A művészetben ugyanis nem ritka, hogy egy-egy híres címhez, névhez, formához vagy karakterhez „válaszmű” vagy nem hivatalos folytatás készül.
Ha lejár a jogvédelem, szinte törvényszerű, hogy egy-egy figurát „agyonírjanak” – írta Mark Lawson a The Guardiannek. Scarlett O'Hara például nemcsak az Elfújta a szélben, hanem két másik regényben is szerepel (az egyikből filmsorozat is készült). Sherlock Holmes ugyanígy számtalan történetben felbukkan, a Sir Conan Doyle által írottakon kívül. A Jane Eyre-hez folytatást és előzményt is írtak.
Az élő szerzők esetében működik a szerzői jog, így az ilyen jellegű próbálkozások inkább a paródiák szintjén maradnak (a Harry Potter-sorozatból az angol és a magyar mellett több más nyelven is készült paródia).
J. D. California esetében nem lesz könnyű a törvényhozók dolga. Mivel a két könyv közötti hasonlóság csak áttételes, azaz – legalábbis az előzetes könyvrészletek alapján – elsősorban logikai úton kikövetkeztethető (nem kézzelfogható), lehetséges, hogy az amerikai bíróság Salinger ellen ítél. Az olvasókat azonban megtévesztheti a kötet címe és a benne rejlő utalásrendszer – California minden bizonnyal remekül ismeri a mintául szolgáló regényt. Ha pedig az új Zabhegyező értékben is méltó párja elődjének, lehetséges, hogy a két regény Salinger minden tiltakozása ellenére örökre összeforr a köztudatban.
Az azonban biztos, hogy gazdasági válság ide vagy oda, a könyvkiadók és -értékesítők már előre örülhetnek: a történtek mindkét könyvnek elegendő hírverést biztosítottak. Így majdnem bizonyos, hogy a Zabhegyező mindkét kötete jól fog szerepelni a bestsellerlistákon.