-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
„A nyelvtörvény már mögöttünk van” – jelentette ki a szlovák kormányfő az Európai Parlament elnökének, amikor az Pozsonyba látogatott.
Az Európai Parlament (EP) elnöke felhívta a szlovák kormány figyelmét arra, hogy állandó párbeszédet kell folytatnia az országban élő nemzeti kisebbségekkel.
Jerzy Buzek azt követően nyilatkozott, hogy szerdán Pozsonyban külön-külön találkozott Robert Fico kormányfővel és Dusan Caplovic kisebbségügyi kormányfő-helyettessel, akikkel a sokat vitatott szlovákiai államnyelvtörvényről is tárgyalt.
Fico és Caplovic egyaránt azt állította: a nyelvtörvény nem irányul a kisebbségek ellen, s célja az, hogy egyensúlyt teremtsen az államnyelv és a kisebbségi nyelvek használata között a nyilvános érintkezésben a vegyesen lakott területeken.
Az EP szempontjából a nyelvtörvény ügyében három dolog fontos: legyen párbeszéd a kormány és a kisebbségek között; ebbe a párbeszédbe az EBESZ és az Európa Tanács is bekapcsolódhasson; és a törvényt helyesen alkalmazzák – foglalta össze Buzek.
„Jó lenne, ha a kormány nyitott lenne arra, hogy a törvényben egy-két változást eszközöljenek, ha erre a jövőben szükség mutatkozik” – szögezte le az EP elnöke.
„A törvények az emberekért vannak, s ha megváltoznak a körülmények, nyitottak vagyunk” – reagált a nyilatkozatra a sajtóértekezleten Caplovic.
Robert Fico ugyanakkor úgy fogalmazott, hogy a nyelvtörvény ügyét lezártnak tekinti. „A nyelvtörvény már mögöttünk van” – húzta alá a szlovák kormány elnöke. Újságíróknak nyilatkozva azt mondta: Szlovákiának nem érdeke, hogy a nyelvtörvény körüli problémákat „kivigyék az Európai Parlamentbe”, mert ezeket otthon is meg lehet oldani.
A miniszterelnök szerint Pozsonynak az a fontos, hogy Knut Vollebaek, az EBESZ kisebbségügyi főbiztosa a nemzetközi normákkal összhangban lévőnek találta a jogszabályt. Vollebaek kijelentésének második felét, miszerint ez nem azt jelenti, hogy a törvény jó is, Fico nem idézte.
„Buzek úr nem zárta ki a törvény módosítását sem, ami jó. Követelése, hogy a hatóságok folytassanak párbeszédet a magyar közösség legitim képviselőivel, szintén összhangban van a mi nézetünkkel” – jelentette ki Csáky Pál, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke azután, hogy a párt képviselői találkoztak az EP elnökével. Elmondta: megmutatták Buzeknek a 30 ezer aláírást is, amelyek azt jelzik, hogy az állampolgárok nem elégedettek az államnyelvtörvénnyel.
Csáky ugyanakkor hangsúlyozta: az MKP választott képviselőinek mandátumuk van arra, hogy képviseljék a magyar közösség érdekeit, követelik, hogy párbeszédet folytathassanak a hatóságokkal, s illő lenne, ha ezt a kormány is elismerné.
Marek Madaric kulturális miniszter több ízben is azt mondta: az MKP képviselőivel nem kíván konzultációkat folytatni a nyelvtörvényről, mert „nem érdemes”. Caplovic miniszterelnök-helyettes szintén csak a magyar civil szférával való esetleges egyeztetést említette. Az MKP vezetői szerint az ilyen álláspont – a kisebbség választott képviselőinek mellőzése – elfogadhatatlan.