nyest.hu
Kövessen, kérem!
Legutolsó hozzászólások
A nyelvész majd megmondja
A legnépszerűbb anyagok
Írjon! Nekünk!
nyest.hu
nyest.hu
 
Pakisztánban ölték meg a legtöbb újságírót 2010-ben

Pakisztánban ölték meg a legtöbb sajtómunkást 2010-ben - jelentette be egy újságírók jogait védő nemzetközi csoport szerdán. Az ázsiai országban nyolc újságíró halt erőszakos halált a munkája miatt.

MTI | 2010. december 16.
|  

A New York-i székhelyű Bizottság az Újságírók Védelméért (CPJ) éves jelentéséből kiderül, hogy idén 42 újságírót öltek meg világszerte; ez a szám ugyan visszaesést jelent a 2009-es 72-höz képest, de a szervezet szerint így is „elfogadhatatlanul magas”.

Tavaly a Fülöp-szigeteken történt vérengzés miatt volt ennyire magas a meggyilkolt sajtómunkatársak száma. A 2009. novemberi túszejtő akció során 24 újságírót lőttek le.

A halálozások legfőbb oka idén is a gyilkosság volt, de sok újságíró öngyilkos merényletek vagy kereszttűz áldozata lett megbízatása teljesítése közben. A Pakisztánban megölt újságírók közül hat öngyilkos merényletben halt meg, további 20 pedig megsérült hasonló támadásokban.

Joel Simon, a CPJ igazgatója szerint az újságírók halála a terjedő erőszak egyik tünete Pakisztánban. „Éveken át lázadók ölték meg a sajtómunkásokat Pakisztánban, a kormány pedig elrabolta őket. De az öngyilkos merényletek számának növekedésével mára a legnagyobb veszély az eseményekről való tudósítás lett” – mondta Simon.

Idén összesen 20 országban öltek meg újságírókat. Pakisztán után a második legveszélyesebb hely Irak volt a sajtó számára: itt négy újságírót öltek meg. A két ázsiai országot két latin-amerikai követte: Hondurasban és Mexikóban is három-három sajtómunkatárs esett erőszakcselekmények áldozatául.

Az újságíró-gyilkosságok 90 százaléka megoldatlan ügy marad, annak ellenére, hogy az áldozatok 60 százaléka a halála előtt néhány héttel jelezte a hatóságoknak, hogy megfenyegették – olvasható a jelentésben. A CPJ úgy véli, a kormányok sikertelensége az esetek kivizsgálásában a büntetlenség hangulatát kelti, és ezzel teret az erőszak folytatódásának.

Az érdekvédelmi csoport további 28 újságíró halálát vizsgálja, hogy eldöntse, hivatásuk miatt végeztek-e velük. A vizsgált halálesetekből hét Mexikóban történt, ahol a CPJ szerint „tombolt” a média elleni erőszak.

A 2010-ben meggyilkolt újságírók többsége helyi riporter volt, de öt nemzetközi tudósítót is megöltek, közülük kettőt a thaiföldi kormányellenes felkelések során lőttek le.

Követem a cikkhozzászólásokat (RSS)
Hozzászóláshoz lépjen be vagy regisztráljon.
Még nincs hozzászólás, legyen Ön az első!
Információ
X