-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az Európai Unió milliárdokat költ egy olyan megfigyelő technológia kifejlesztésére, amivel „automatikusan észlelhetnék az abnormális viselkedést, az erőszakot és a fenyegetéseket”. Jogi szakértők aggódnak.
Eddig körülbelül 900 millió font (270 milliárd forint) körül mozog annak a projektnek a költségvetése, amelyet az Európai Unió megbízására fejlesztenek, és amivel „automatikusan észlelhetnék az abnormális viselkedést, az erőszakot és a fenyegetéseket” – adta hírül a Telegraph brit hírújság. A rendszer webszájtokat, fórumokat, fájlszervereket, peer-to-peer hálózatokat, sőt még egyéni számítógépeket is figyelne.
A Project Indect nevű fejlesztésben részt vesz az észak-írországi rendőrség, a Yorki Egyetem tudósai és fejlesztői, valamint további szakértők még kilenc európai országból. A kutatás idén kezdődött az EU-nak azon törekvése részeként, hogy jobban fel tudjon lépni a bűnözés, a terrorizmus és a bevándorlás kérdéseiben. Az Európai Közösség a lépéssel az általános törvényérvényesítési kultúrát szeretné megerősíteni.
Shami Chakrabati, egy szabadságjogi szervezet elnöke szerint a fejlesztés bevezetőjében olvasható technika aggasztó. Az Open Europe nevű független brit kutatószervezet szintén felhívja a figyelmet rá, hogy a hírszerzési adatok megosztásával az európai rendőrségek birtokába a brit hatóság olyan érzékeny adatai is eljuthatnak, mint például a DNS nyilvántartás. Stephen Booth, a szervezet egyik kutatója szerint a projekt „orwellien hangzik, és számos kérdést felvet az egyéni szabadságjogokkal kapcsolatban”, hozzátéve: „Az egész nagyon félelmetesen hangzik. Az EU polgárai joggal fogják feltenni a kérdést, hogy valóban erre akarják-e költeni az adójukat. Nem vagyunk meggyőződve róla, hogy a projekt a polgárok érdekét szolgálja majd, de ami még rosszabb, még csak fel sem vetették ezt a kérdés.”
Chakrabati szerint ha az egyéni megfigyelést felváltja a kollektív, az már önmagában aggasztó. „Nemzetbiztonsági szempontból is problémás, európai szinten pedig egyenesen félelmetes.”
A Project Indect hivatalos weboldalán az olvasható, hogy a rendszer feladata „a műveleti adatok szervezése, adatgyűjtés multimédiás tartalmakból, fenyegetések és abnormális viselkedés észlelése, illetve erőszak felismerése, valamint az ezekből származó információk intelligens feldolgozása.”
A York Egyetem számítógéptudományi tanszékének weblapján további részletek olvashatók arról, hogy a feladatokat számítógépes nyelvészeti és információgyűjtési technológiákkal végzik el: szóelemzés, entitásfeloldás, kapcsolati hálók feltérképezése, véleményanalízis (sentiment analysis).”
Adabts – egy másik projekt
Van egyébként egy párhuzamosan fejlesztett EU-projekt is, melynek neve Adabts – Abnormális viselkedés és fenyegetés észlelése tömegben. Ez a projekt kb. 3 millió font (1 milliárd forint) alapból gazdálkodik, s központja Svédországban van, de brit partnerek is fejlesztik.
A gyanús viselkedést az emberek hangjának és testmozgásának elemzéséből azonosítanák. A projekt koordinátora, Dr. Jorgen Ahlberg elmondta: a rendszer csupán a biztonsági kamerák operátorainak a munkáját segítené.
Az Open Europe szerint az ilyesféle projektekből származó információk valójában egy kevesek által ismert testület, az EU Egyesített Helyzetelemző Központja munkáját szolgálnák, ami gyakorlatilag egy Európa CIA-jához vezet.
Az észak-ír rendőrség vezetője elmondta: „A dolog nagy része egyelőre tudományos fázisban van. A mi költségvetésünk csökken, így az emberi erőforrásaink is. Ezért fordulunk technológiai megoldások felé. A Project Indectben létezik egy etikai bizottság is, amelyik azt vizsgálja, hogy a projekt mennyire illeszkedik az egyes országok jogi rendszeréhez, és mennyire áll összhangban az emberi jogokkal.”