-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Stonehenge megépítése a kőkori Britannia egyesítését szolgálta – erre a következtetésre jutottak angol kutatók.
A Stonehenge Riverside Project (SRP), amelyben a Sheffieldi, a Manchesteri, a Southamptoni és a Bournemouthi Egyetem, valamint a University College London tudósai vesznek részt, immár tíz éve kutatja a megalitikus építményt és annak környékét. Az SRP résztvevői például 2008-ban kiderítették, hogy az építményt a feltételezettnél csaknem ötszáz évvel korábban emelték – olvasható a BBC hírei között.
A kutatók legújabb vizsgálataik alapján most arra jutottak, hogy Stonehenge megépítését egy hosszú ideig tartó konfliktus előzte meg Britannia keleti és nyugati része között. Mike Parker Pearson, a Sheffieldi Egyetem professzora szerint a megalitikus építmény létrehozása azt követelte a korabeli népességtől, hogy egyesítse erőfeszítéseit a siker érdekében.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
„Stonehenge megépítése után mindenütt azonos stílusú házakat, kerámiaedényeket és egyéb használati tárgyakat találunk Orkneytól a déli partokig. A korábbi évszázadokban viszont jelentős regionális különbségek mutatkoztak” – hangsúlyozta Mike Parker Pearson professzor.
A megalitikus építmény létrehozásában – a kövek kifaragásához, eljuttatásához Nyugat-Walesből a helyszínre – és felállításában sok ezren vettek részt – fejtette ki. „Egy emberként dolgozott mindenki” – emelte ki a Sheffieldi Egyetem professzora.
Stonehenge-t eleve olyan helyre építették, amely különös jelentőséggel bírt az őskori britek számára. A kutatócsoport felfedezte, hogy a helyszín domborzata mintegy „tengelyt” képez a nyári napforduló napfelkeltéjének és a téli napforduló napnyugtájának iránya között. „Valószínűleg a világ közepének tartották ezt a helyet” – jegyezte meg Parker Pearson professzor.
Korábbi elméletek szerint a kőépítményt az óegyiptomiak ihlették, esetleg földönkívüliek hozták létre. „Stonehenge építészeti stílusjegyeit felfedezhetjük korábbi emlékműveken. A valóságban az újkőkorszakban Britannia évszázadokon keresztül el volt szigetelve Európa többi részétől. A britek egyesülhettek a grandiózus építkezésnek köszönhetően, ám semmi sem ösztönözte őket arra, hogy kapcsolatot tartsanak fenn a La Manche túlpartján élő népességgel” – vélekedett a tudós.
Parker Pearson professzor hozzátette: Stonehenge az utolsó nagy teljesítménye lehetett a brit-szigeteki kőkori kultúrának, amely el volt zárva Európától és az olyan műszaki újdonságoktól, mint a fém vagy a kerék.