-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Irányelveket fogalmazott meg az osztrák közszolgálati rádió és televízió (ORF) a munkatársai számára arról, hogy hogyan viselkedjenek az internetes közösségi oldalakon.
Az ORF mindenekelőtt azt a tanácsot ajánlja munkatársai figyelmébe, amelyet a brit BBC fogalmazott meg a saját újságírói számára: „Ne tégy semmi butaságot!” Az osztrák közszolgálati média Szerkesztői Tanácsa által megfogalmazott útmutatóban első pontként kiemelték: „Nem csak magánszemélyként tekintenek rád az interneten, hanem ORF-munkatársként is”.
A tíz pontba foglalt, 13 oldalas iránymutatásban hangsúlyozzák, hogy nem „szájkosarat” akarnak alkalmazni, sokkal inkább arra bátorítják a kollégákat, hogy „aktívan, de felelősségteljesen” jelenítsék meg magukat a közösségi oldalakon. Mint írták, az irányelveket ajánlásnak, és nem utasításnak szánják. A dolgozóknak szerdán megküldött szöveget a Der Standard című napilap csütörtökön az internetes kiadásában teljes terjedelmében közölte.
Az ORF-es ajánlásban megjegyzik egyebek között, hogy az interneten nehéz különválasztani egymástól a magánjellegű és a szakmai ügyeket, ezért a szociális média magánjellegű használatakor is az irányelvek betartását javasolják.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
„Ügyelj a hírnevedre – és az ORF-ére is” – fogalmaznak az útmutatóban. A tanácsok között szerepel, hogy tartózkodjanak az ORF-es kollégákról, műsorokról való negatív tartalmú véleménynyilvánításoktól és a saját mindenkori munkamoráljukra vonatkozó megjegyzésektől is. Nem ajánlják olyan fotók közzétételét, „amelyek egyértelműen nem a nyilvánosságnak szólnak”. „A szexuális ízlés, a saját és a másoké is, alapvetően magánügy” – írták.
Az újságírói hitelesség és objektivitás érdekében óvatosságra intenek az internetes petíciók és kezdeményezések támogatását illetően. Megtörténhet, hogy később a munkatársnak tudósítania kell ugyanarról a kezdeményezésről – mutattak rá. Ugyancsak az objektivitás megkérdőjelezhetetlensége érdekében azt is ajánlják az ORF újságíróinak, hogy facebookos „barátaik” között ne túlnyomórészt csak egyetlen párthoz tartozó személyek legyenek.
Zsinórmértékként ajánlják azt is a munkatársaknak, hogy ne posztoljanak olyan véleményt, amit ne vállalnának egy pódiumbeszélgetésen is. Figyelmeztetnek az „időzített bombákra” is. Felhívják a figyelmet arra, hogy a közösségi portálokon egyszer közzétett információk évekkel később is kereshetők maradnak. Rámutatnak arra is: nem tudható előre, hogy később mely szakterületen dolgozik majd valaki. „Ne tégy vagy írj semmi olyat, amiről nem akarod, hogy holnap vagy néhány év múlva terjesszék rólad” – írták.
Az útmutató kitér a nézőkkel, olvasókkal való kapcsolattartásra is. Azt kérik az újságíróktól, hogy ugyanolyan barátságos, udvarias hangnemet használjanak, mintha ORF-es mikrofon vagy kamera előtt beszélnének.