-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Nem biztos, hogy mindenki tudja, ha nem tudja, akkor most megint szólunk: 2020-tól csak középfokú, B2-es nyelvvizsgával lehet felvételizni a felsőoktatási intézményekbe.
A 2020-as felsőoktatási felvételiknél már elvárás lesz, hogy a jelentkező rendelkezzen legalább egy középfokú, B2-es nyelvvizsgával (pontosítva: vagy azzal egyenértékű okirattal, ami – adott esetben – emelt szintű érettségi is lehet). Ennek hiányában nem lehet felvételt nyerni felsőoktatási intézményekbe. Mindez négy év múlva esedékes, tehát a mostani 14-15 éves korosztályt már mindenképpen érinti majd az új feltétel.
Ha bárki azt gondolná, hogy nincs itt semmi látnivaló, lehet oszolni, annak érdemes elgondolkodnia a következő kérdésekről:
Vajon képes-e a közoktatás jelenlegi állapotában arra, hogy minden gyerek számára, rendszeren belül biztosítsa a négy év múlva esedékes felvételikre a szükséges nyelvtudást?
Vajon Magyarország valamennyi iskolájában, egységesen megteremtődtek-e mára a hatékony nyelvoktatás feltételei?
Mi lesz azokkal, a nem kimondottan tehetős, ám tehetséges fiatalokkal, akik nem képesek az oktatási rendszer hiányosságait saját pénzből kiegészíteni? A bevezetett felvételi követelmény eredménye nem az lesz-e, hogy tehetséges fiatalok tömegei hullanak úgy ki a felsőoktatásból, hogy lehetőséget sem kapnak?
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A Nyelvtudásért Egyesület a kérdésről egy országos szakmai konferenciát szervez március 5-én. A konferenciára egy felméréssel is készülnek: tanárokat illetve egyetemista és középiskolás diákokat kérdeznek a nyelvtanulással, nyelvoktatással kapcsolatos tapasztalataikról.
Segítse ön is a munkát, válaszoljon a tanári vagy a nyelvtanulói kérdőívekre! (Bár ilyen fontos kérdésekre, ilyen fontos ügyekben amúgy is igen jó dolog válaszolni, a szervezők egy e-bookot is bedobtak, amit a kérdőívet kitöltők között sorsolnak majd ki.) A felmérés eredményeinek összegzését a márciusi szakmai konferencián mutatják be.
A tanárok számára készített kérdőív kitöltéséhez kattintson ide.
A diákok számára készített kérdőív kitöltéséhez kattintson ide.