-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ha azt hittük, a magyarországi nyelvoktatás állapotánál lehet rosszabb, tévedtünk. A szigetországi iskolarendszerben ugyanis nemhogy a nyelvi érettségi nem kötelező (ami itthon igen), de a gimnázium felsőbb évfolyamain sem muszáj nyelvet tanulni.
Egy 2001-es, EU-s felmérés alapján a brit lakosság 66%-a egyetlen idegen nyelvet sem beszél (ugyanez az arány Magyarországon 58%).
A szabályok országrészenként változnak: Észak-Írországban például 2001 óta kötelezik a gimnazistákat a nyelvtanulásra az első 3 évben – az érettségi évében azonban nem, míg a skót diákoknak 2001 óta nem kell nyelvet tanulniuk az iskolában.
Angliában a kormány 2004-ben döntött úgy, hogy a 14 éven felüli diákok fakultatívan tanulhatnak nyelveket. Ez csak tovább rontott a brit diákok amúgy sem kiemelkedő nyelvtudásán.
Nagy-Britanniában 2001-ben még csak a diákok 22%-a nem tett nyelvi érettségit – tavaly ugyanez az arány 56% volt. Emellett 1996 és 2007 között 15%-kal csökkent a nyelvszakokra jelentkezők aránya, amelynek az lett a következménye, hogy ugyanebben az időszakban minden harmadik egyetemi nyelvi tanszéket meg kellett szüntetni.
A Brit Akadémia tehát összeült, hogy összefoglalja a helyzetet, és megoldást találjon a problémára. A megbeszéléseken David Lammy, a felsőoktatásért felelős államtitkár is részt vesz.
Az akadémia tagjai attól tartanak, hogy a nyelvi hiányosságok később mind a tudomány, mind a gazdaság területén érezhető hátránnyal járnak majd, és Nagy-Britannia elvesztheti a középpontban elfoglalt helyét a nemzetközi kutatások piacán.