-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Egy éve, a tavalyi könyvfesztiválon mutatkoztak be az első magyar e-book forgalmazók. Az ágazat szereplői szerint az e-piac ma még elenyésző százalékát adja a papíralapú könyvekéhez képest, de az MTI által megkérdezett kiadók szerint néhány éven belül radikális változást hozhat az e-olvasók és az okostelefonok terjedése.
Weiler Péter, az E-könyv Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója szerint az elmúlt egy év számos tapasztalatot hozott az ágazatban, noha Magyarországon az e-könyv forgalom a 61.5 milliárd forintos teljes könyvpiacnak csupán 0,5 százalékát adja. „Izgalmas év van mögöttünk. Az egyik nagy újdonság az iPadek elterjedése volt, ami sokakban megkérdőjelezte az e-inkes tartalomhordozók jövőjét. Kiderült azonban, hogy noha a készülék sok mindenre alkalmas, a fekete-fehér szövegek olvasására még mindig az e-olvasók a legjobbak” – fogalmazott az igazgató.
(Forrás: wikimedia commons)
A könyvszakma hatalmas változás előtt áll – vallja Weiler Péter, aki szerint elképzelhető, hogy öt éven belül a könyvek felét elektronikus hordozókon olvassák majd az emberek. Mint fogalmazott, az okostelefonok árának csökkenése és a táblagépek megjelenése gyökeresen át fogja alakítani az olvasói szokásokat.
„A magyar kiadók úgy tesznek, mintha azzal, hogy nem foglalkoznak a jelenséggel, megállíthatnák azt. Pedig két-három éven belül a Nyugat-Európában vagy az Egyesült Államokban zajló változások Magyarországra is elérnek, vagyis a hagyományos kiadói szerepkörök átalakulás előtt állnak” – tette hozzá a cég vezetője. Emlékeztetett arra, hogy az E-könyv Magyarország Kft. nemcsak a Líra-csoport tulajdonában lévő kiadók könyveit árusítja e-formátumban, hanem igyekeznek bevonni a projektbe a kisebb és más nagyobb kiadókat is.
Az igazgató úgy véli, az e-könyvek terjedése megállíthatatlan, és ha ezt a piac hazai szereplői nem ismerik fel, akkor radikálisan megnőhet az illegális letöltések száma. A torrentoldalakon ma már harmincezernél több illegálisan letölthető kötet található, és jól mutatja a helyzet tarthatatlanság, hogy nemcsak klasszikusok, hanem a kiadók legfrissebb kötetei is.
„Nem tenne jót a hazai könyvszakmának az sem, ha egy külföldi nagy versenytárs jelenne meg piacon, gondoljunk csak a Google-ra vagy az Amazonra. Ha mi lassan jutunk friss tartalomhoz, és nem tudunk megerősödni, akkor könnyen egy nemzetközi multi markába kerülhet a magyar könyvkereskedelem” – fogalmazott Weiler Péter.
A cég jövőjével kapcsolatban az ügyvezető arról beszélt, hogy egyelőre a tanulás és a befektetés szakaszban járnak, öt év múlva lesz érdemes vizsgálni, mennyi idő alatt térülnek meg a kiadások. „Most még folyamatos tőkeinjekció szükséges, hiszen kutatunk, figyeljük a trendeket” – tette hozzá.
Kínálatukban jelenleg mintegy hatszáz cím szerepel, az év végére szeretnék elérni az ezres nagyságrendet. Mint fogalmazott: ahhoz, hogy az e-könyvek az árukkal is versenyképesek legyenek, mielőbb le kellene szállítani a termék áfáját 25-ről 5 százalékra, ami például a papíralapú könyveket is terheli. „Most 30-40 százalékkal olcsóbbak az e-könyvek a papíron olvashatókhoz képest. Az ár azonban 20 százalékkal tovább csökkenhetne” – mondta, majd arról beszélt, hogy „a ló túloldalára sem kell átesni” annak érdekében, hogy a könyvpiac elkerülje a DVD-ágazatot megrengető olcsó termékdömpinget.
Kocsis András Sándor, a Kossuth Kiadó elnök-vezérigazgatója szerint egyelőre kicsi az érdeklődés a multimediaplaza.hu-n található e-könyvek iránt, de a nyugati trendek azt mutatják ez változni fog.
Kifejtette: a legnagyobb problémát az illegális letöltések okozzák, úgy gondolja, először arról kell meggyőzni az embereket, hogy a szellemi termékek sincsenek ingyen. Honlapjukon jelenleg 1010 cím található, a lista minden hónapban 50-100 kötettel bővül, de emellett kínálnak zenei CD-ket, programokat, képeket, sőt már térképeket is.
Az e-kötetek ára 690 és 2000 Ft között mozog, ennél feljebb nem is szeretnének menni. „Nyugat-Európában általában kevesebb engedményt adnak e termékek után, nálunk az e-könyv a papírkönyvek árának körülbelül 50 százaléka vagy kevesebb, én ezt tartom elfogadhatónak és reálisnak” – vélekedett.
Szerinte a törvényhozók nem gondolták át alaposan a könyvek ÁFA-tartalmát szabályozó passzusokat. „Ha egy floppyn vagy pendrive-on árulnánk az e-könyveket, akkor csak öt százalék áfát kellene fizetni utána. Ha letöltik, akkor már 25 százalék, csak azért, mert az már úgymond szolgáltatásnak minősül” – magyarázta.
Kocsis András Sándor beszámolt arról: számos fejlesztést terveznek a közeljövőben, noha csak szerény növekedés várható. Szerinte Nyugat-Európában két-három éven belül az összforgalom tíz százalékát adja majd e-piac, az Egyesült Államokban pedig még többet. A könyvfesztiválra mindenesetre megjelentették Kerekes Pál E-book kalauz – Az elektronikus könyv kisenciklopédiája című kiadványát, amely az első tömör és közérthető összefoglaló a témában, bemutatja az elektronikus könyv előnyeit, hátrányait, típusait, lelőhelyeit, az elterjedt olvasóeszközöket és egyebek mellett hasznos tanácsokat ad az e-könyvek olvasásához.