Megszűnt a Magyar Tudományos Akadémia
Módosították a „kutatás, fejlesztés és innovációs rendszer intézményrendszerének és finanszírozásának átalakításához szükséges egyes törvényeket”.
Magyar Tudományos Akadémia (1825 – †2019).
Akik megszavazták a törvényjavaslatot:
A kép az mta.helyesiras.hu nyitóoldalát ábrázolja – 2019.07.02-én
Hozzászólások (42):
Követem a cikkhozzászólásokat (RSS)
Az összes hozzászólás megjelenítése
42
Janika
2019. október 18. 16:26
@blogen: "haszontalan rubik-kockák". :-) Úgy tűnik nem követed a miniszterelnök nyilatkozatait, ő mindenesetre büszke a kockára.
"Mi, magyarok, ha látunk egy léghajót, egy golyóstollat, egy presszókávé-gépet vagy egy játékbolt polcán megpillantunk egy Rubik-kockát, önkéntelenül is kihúzzuk magunkat, hogy lám, ez sem jöhetett volna létre nélkülünk, magyarok nélkül"
www.miniszterelnok.hu/orban-viktor-koszo...sztjenek-atadasakor/
Még az origó "független hírportál" is elismerően írt róla:
www.origo.hu/tudomany/20190712-rubik-ern...a-atyja-75-eves.html
Az "akinek nem tetszik, elmehet" pedig egy korábbi miniszterelnök - szerintem rendkívül káros - nyilatkozata volt. Abban pedig ne reménykedj, hogy az elmenők helyett jönnek majd mások. Kormányunk számtalan helyen nyilatkozta már, hogy a munkaerőhiányt nem külföldi munkavállalókkal kívánja megoldani. Hogy végre te is értsd: Magyarország nem bevándorlóország. Még kerítést is építettünk, nehogy bevándorló matematikusok lepjék el szeretett városainkat.
A viccet félretéve: egy magyar kutatónak ma akkor van a legnagyobb esélye, ha részt vehet nemzetközi kutatási projektekben, ha ez itthon nem megy, akkor tényleg máshol fog keresni. De legalább a miniszterelnökünk büszke lesz majd rájuk.
egy záró gondolat:
"ezért az Országgyűlés a mindenható ura és parancsolója nekije"
Ez egy normális demokráciában ez valóban helyesen így van. A képviselők azonban nem dönthetnek szabadon. A szavazatukat köti a frakciófegyelem, ha attól eltérnek, akkor büntetés, fegyelmi és kizárás vár rájuk. Még abban az esetben is, ha nem listáról kerültek be. Úgy működik nálunk az országgyűlés, mintha egy KFT, vagy RT lenne. És még ezt is egyetlen személy dominálja. Pontosan ugyanazek a törvények születnének akkor is, ha egyetlen képviselő sem lenne, helyette a pártvezetők a részarányukak megfelelően szavaznának.
Teljesen igazad van ez így valóban nem egy normális ország.
41
blogen
2019. július 19. 22:56
@Janika: Ja, és mégvalami. Mivel az MTA az adófizetők pénzéből gazdálkodik, ezért az Országgyűlés a mindenható ura és parancsolója nekije aminek feltétel nélkül engedelmességgel tartozik. Ezért csináljuk mi választópolgárok ezt a demokráciásdid a feudalizmus helyett! A feudalizmusban voltak olyan kasztok, akiknek csak úgy járt a jövedelem egy része tized meg kilenced néven és abból függetlenül gazdálkodhattak.
40
blogen
2019. július 19. 22:52
@Janika: Az MTA lehet, hogy haszontalan rubik-kockák feltalálását és a gendert tekinti alibinek a pénz lenyúlására, de a magyar nemzetnek elsősorban ipari és gyógyászati technológiákra van szüksége, mert ebben van a pénz, amiből élünk és amiből a kutatás-fejlesztésre is jut!
Akinek nem tetszik, az elmehet innen, majd jön a helyére olyan, akinek meg nagyon is tetszik, hogy nem a metoo-val, hanem a matematikával foglalkozhat!
39
Janika
2019. július 19. 12:43
@blogen: jaj, már megint nem igaz, amit állítasz.
A tudománynak pont az (lenne) a lényege, hogy nem megrendelésre dolgozik. Ha megnézed a legnagyobb tudományos eredményeket, akkor láthatod, hogy nem "megrendelésre" születtek. Hanem jó gondolkodású emberek szabadjára engedték a gondolataikat. Galilei talán megrendelésre fedezte fel a Jupiter holdjait? Mi lett volna Einsteinnel, Hawkinggal, Szent-Györgyivel ha valaki mederbe próbálta volna terelni mit gondoljon? De még ez egyik leghíresebb magyar találmány a Rubik-kocka sem úgy született, hogy valaki leszólt a kormányból: "figyelj Ernő, most már jó lenne ha feltalálnád a bűvös kockát."
De még ha így is lenne ahogy írod, attól még a megrendelő semmiképpen nem azonos az irányítóval. Kicsit leegyszerűsítve, hogy még blogen is értse: Ha rendelek egy pizzát, az még nem jogosít fel engem arra, hogy a pizzáscéget átszervezzem.
De nézzük azt a rossz struktúrát, amit most szerinted leromboltak, vagy le kellett volna rombolni.
Az origón!! bő egy éve jelent meg az alábbi írás, az MTA kutatási munkáiról és tudományos eredményeiről.
www.origo.hu/tudomany/20180503-az-alkalm...beriseg-jovojet.html
Casak egy idézet:
"Ígéretes a hazai kvantumtechnológiai program, amelynek megvalósítására 3,5 milliárd forint támogatást nyert el egy konzorcium – az MTA fizikai kutatóintézete, a Műegyetem és négy ipari partner részvételével."
Ez az általad hiányolt kutatói, egyetemi, ipari együttműködés. Mindezt egy "nem normális országban"
Tényleg látszik hogy halvány fogalmad nincs arról, hogy hogyan működik egy tudományos kutatási projekt.
És ahogy nézem most a közalkalmazotti bértáblát, szerintem csak az ITM vezetője egymaga hazaviheti 10-15 közalkalmazotti kutató bérét. (Leegyszerűsítve hogy értsd: 1-2 havonta egy szexszoba árát)
38
blogen
2019. július 18. 18:04
@Janika: A tudománynak a politika és a gazdaság a megrendelői. Kicsit leegyszerűsítve, hogy az MTA-s tudós is értse: az adófizetők pénze nélkül nincs szexszoba.
37
Janika
2019. július 18. 09:13
@blogen: hát elovastam ezt a politikai propagandaszöveget, ahogy megpróbál lavírozni a "mélykuruc" és "ultralabanc" világnézetek között.
Az elfogadott törvény, pontosan az itt leírtak ellenkezője. Azt írja, hogy közelebb kell vinni a kutatóintézeteket az egyetemekhez. Ezzel szemben mi van a törvényben? Politikai irányítás alá kerülnek.
A magyar Nobel-díjasokkal példálózik, pedig kivétel nélkül az összeset elüldöztük (lásd korábbi hsz.-omat). A példának hozott Teller is azután lett sikeres, miután kivándorolt. Itt pedig mi vár a jövő kutatóira? Gy.L.: "Hogy a kreativitás ne váljon céltalan csapongássá és a teremtő energiát hasznosítani tudjuk, gondolatainkat mederbe kell terelnünk."
Mederbe terelni? Hát ez az egyetlen dolog, amivel egy kreatív ember kreativitását meg lehet ölni. Akivel ez megtörtént, az vagy itt maradt és belefásult, vagy külföldre ment és Nobel-díjat szerzett.
A miniszterlenök számos alkalommal azt nyilatkozta, hogy ő nem foglakozik üzlettel, mert az az üzletemberek dolga. Nem itél el egy újságot sem, met az beavatkozás lenne a sajtószabdságba.
A tudomány terén pedig úgy tűnik feljogosítva érzik magukat hogy beleszóljanak, pedig pontosan ugyanilyen karakán módon kellene kiállnia. Politikus ne foglakozzon a tudománnyal, ne akarja eldönteni, hogy a tudósok hogyan szervezik meg magukat, mit kutassanak és mit nem.
Pl milyen viccesen hangozna, ha egy fizikusnak előírnák: "havi 2 természeti törvényt fel kell fedezned, különben nem támogatlak"
A régésznek: évente 200kg agyagedényt kell kiásnod.
ugye?
Csak összehasonlításképpen abba sem szól bele, hogy az egyházak milyen szervezeti strukturában épülnek fel. Lehet hogy jó a srtruktúra, lehet hogy rossz, de politikus ne szóljon bele. Szép is lenne, ha egy politikai bizottságot tennének a püspökök/imámok/rabbik/stb fölé.. A tudománnyal ha megfigyeled pont ez történik most. Plusz felállt egy újabb minisztérium, újabb kiadásokkal, újabb politikai kifizetőhelyekkel.
A történelem során egyetlen olyan példát tudok, ami állami utasításra, sok-sok okos tudós gondolatait mederbe terelte: a Manhattan Project
36
mondoga
2019. július 17. 13:25
A blogeni bolsevista ámokfutás láttán kétség nem fér hozzá: "ezek ugyanazok".
35
blogen
2019. július 16. 15:59
@Janika: "A patrióta gazdaságpolitika hét eredményének megőrzése után hét feladat vár Magyarországra, ahol a kormány is beavatkozásra kész... egyetemközpontú innovációs ökoszisztéma"
"A jövőnk hét pillére
3. Tudásteremtő és innovációs képességeink megerősítésére egyetemközpontú innovációs ökoszisztémákat építünk.
Az innovációvezérelt gazdasági növekedés biztosítása érdekében egyetemközpontú innovációs ökoszisztémák létrehozásán és a magyar innovációs rendszer felépítésén dolgozunk. A növekedés a jövőben mindinkább a tudásra épül. Éppen ezért olyan növekedési és innovációs pólusokat, vagyis gazdasági gravitációs központokat hozunk létre, amelyek új kapukat nyitnak meg a külföldi és hazai vállalatok előtt.
Közelebb visszük a kutatóintézeteket az egyetemekhez, az így megerősödött egyetemeket pedig a gazdaság szereplőihez. A közelmúlt nemzetközi sikerpéldái (Finnország, Izrael, Katalónia), a világ vezető innovációs központjainak példái (USA, Németország, Franciaország) alapján első lépésben nyolc, egyetemek köré épülő tudományos parkot (ún. Science Parkot) hozunk létre Debrecenben, Győrben, Miskolcon, Pécsett, Szegeden, Zalaegerszegen valamint két budapesti egyetemen, a BME-n és a Semmelweis Egyetemen, továbbá a nem nevesített egyetemi városainkban kiválósági központokat hozunk létre."
m.portfolio.hu/gazdasag/adozas/a-magyar-...iner_makronom_201907
Ezt tudjuk jelenleg
34
Janika
2019. július 16. 15:24
@blogen: "Egy rossz struktúrát leromboltak" Ez újfent nem igaz. Ha megnézed, maga a struktúra maradt. nem lett lerombolva semmi.
A hálózat pontosan ugyaúgy néz ki mint eddig. Ami változott az a tetején csücsülő politika. És tényleg csak ennyi. Ha a struktúra szerinted eddig rossz volt, akkor most pontosan ugyanúgy rossz. De nem is akart a miniszter szerkezeti átalakítást, - amiről az egyezető tárgyalásokon szó esett - csak politikai irányítást.
Ha a kutatónak tényleg az a jobb hogy egy politikus mondja meg, mit kutasson, akkor igazad van, tényleg nem élünk normális országban.
33
blogen
2019. július 16. 12:51
@Janika: Ezt még meglátjuk, még el se kezdődött, a Corvinus csak egy útkereső kísérleti projekt, hogy a nagy egyetemekkel mi lesz, azt még nem tudjuk, csak azt, hogy a kormányzat szeretne egy nemzetközileg nagyon erősen jegyzett magyar egyetemet, amit lehetetlen anélkül megvalósítani, hogy ne egyesítsenek több egyetemet (például egyetlen orvosi egyetem, néhány vidékre kihelyezett karral bőven elég lenne Magyarországnak, vagy egyetlen tudományegyetem a budapesti és vidéki egyetemek legerősebb karjainak egyesítésével) és ne rendeljék az így kapott Nemzeti Tudományegyetem és mellette egy Magyar Orvostudományi Egyetem alá az oda passzoló kutatóintézeteket.
Egy rossz struktúrát leromboltak, ennyivel már beljebb vagyunk!
32
Janika
2019. július 16. 12:42
@blogen: "egy lépést tettünk arrafele". Ez megint csak nem igaz, hiszen az ITM semmivel sincs közelebb az egyetemekhez, mit volt az MTA.
Sőt, megkockáztatom, hogy ezzel a húzással eltávolodott tőle. Az MTA tagok többsége valamely egyetem tanárai, oktatói is egyben. Vagyis elsőkézből meg volt a kapcsolat az hallgatóság és a kutató hálózat között. Ez most mindenestre megszűnt.
Hidd el, ha a miniszter az egyetemeknek akarta volna átadni a hálózatot, akkor simán nekik adta volna. De inkább politikai vízfej alá terelte őket.
31
szigetva
2019. július 16. 12:30
30
blogen
2019. július 16. 12:19
@szigetva: Amivel egy újabb súlyos hiányosságot pótolt, a gazdálkodás számonkérhetőségét! Nemcsak jogok vannak, hanem kötelességek is, például jól bánni az adófizetők pénzével. A kormányzatban a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal játsza ezt a szerepet, a közigazgatásban a Kormányhivatalok, általánosan az Állami Számvevőszék, stb.
Mindez azért van, hogy ne alakulhassanak ki olyan helyzetek, amikor egy az adófizetők pénzéből gazdálkodó intézmény ellenőrzés nélkül költheti azt a pénzt. A hatákörök szétválasztására, a számonkérhető autonómiára és szubszidaritásra épülő rendszerek irányába mutató törekvés logikus politikája egy az EU keretei között tervező kormánypártnak.
Ismerkedünk az európai demokrácia működésével szigetva? :)
29
szigetva
2019. július 16. 11:30
@blogen: Egyetemi autonómia? Amikor minden állami egyetem nyakába egy kancellárnak nevezett párttitkárt rakott a rezsim?
28
blogen
2019. július 16. 09:35
@blogen: Egész egyszerűen annyi történt, hogy a rendszerváltás idején volt egy "szocialista" akadémiánk és a "nincstelen és éhes" liberális értelmiség szerette volna megszerezni a lehetőséget arra, hogy bekerüljön annak struktúrájába, ezért nem támogatta a jelen állapotot létrehozó akadémiai törvényt, mert ez az akkor meglévő, szocializmusból örökölt struktúrákat betonozta volna be. Az Akadémia végül úgy oldotta fel a konfliktust, hogy bár megszerezte magának az autonómiát és a kutatóintézeteket is, de zsíros pozíciókkal lekenyerezte a liberális értelmiséget, amely így kapukon belülre kerülve most már azokat a pozíciókat védelmezi, amiket a kilencvenes évek legelején még hevesen támadott ugyanazért, amiért, amiért most a Fidesz is támadja.
Lóvé, konc és feudális pozícióharc a javadalmak fölött. Ennyi az MTA. Pontosabban volt, mert a Fidesz most nagy lépést tett egy a pozícióosztás és érdemtelen megélhetésszerzés helyett a tudományos kutatást szolgáló intézményrendszer kiépítése irányába.
Az összes hozzászólás megjelenítése