-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ha a lottószámokat előre nem is látjuk, az ingatlanpiac alakulásával kapcsolatban azonban komoly következtetéseket vonhatunk le a GVI kutatói szerint. Nyelvi elemzéssel a jövőért.
Nagyszerű dolog a jövőbe látni – különösen, ha pénzről van szó. Ahhoz ugyanis, hogy tudjuk, mibe fektessük a pénzünket, hasznos lehet egy jól működő kristálygömb. Kevesen gondolnák, hogy a nyelv és az internet ilyen kristálygömb: segítségükkel bizonyos fokig megjósolhatók eddig előre nem látott események, eseménysorok is.
(Forrás: TaxRebate.org.uk)
A GVI 2012-ben publikálta azt a tanulmányát, amiben – az Economist
r-indexéhez hasonlóan – kimutatták, hogy a gazdaságpolitika, a vállalat, a külkereskedelem és a válság szócsoportokba tartozó szavak segítségével előrejelezhetők az ipari értékesítés eredményei. Egyszerűen megfogalmazva nagyjából arról van szó, hogy a szócsoportok gyakori előfordulása az online médiában az értékesítés csökkenő, ritkább előfordulása pedig növekvő trendjét jelezte előre. Ezt az indexet az Economist az 1990-es évek eleje óta publikálja, a módszerrel pedig a Kereső Világ is részletesen foglalkozott.
A GVI kutatói az elmúlt időszakban arra lettek figyelmesek, hogy egyre többet olvasni az ingatlanpiac fellendüléséről. Erről sokat írt az utóbbi időben például a Portfolio, de más gazdasági lapok és rovatok is. A kutatók elgondolkoztak azon, hogy a recessziós indexhez hasonlóan vajon előre lehet-e jelezni valamilyen módszerrel az ingatlanpiaci fellendülést is?
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Most publikált kutatásukban először a 2001 óta megjelent, ingatlanpiaccal kapcsolatos cikkek számát vizsgálták. A textplore szoftver segítségével először is legyűjtötték az ingatlanpiaccal foglalkozó cikkeket. Biztató jelnek tűnt, hogy a cikkek száma a nagyobb ingatlanpiaci fellendülések időszakában szintén magas volt – 2008 végéig növekedő, majd 2009 elejétől csökkenő tendenciát lehet megfigyelni, ami jól összevág az ismert ingatlanpiaci folyamatokkal.
(Forrás: GVI)
További elemzéseikkel arra próbáltak meg választ kapni, hogy a lakáspiac alakulása és a lakáspiaccal kapcsolatos cikkek száma között létezik-e kimutatható kapcsolat. Ennek érdekében a lakáspiaci tranzakciók számát és a lakáspiacról szóló cikkek számát vizsgálták.
Az eredmény több mint biztató: a negyedéves ciklusok kétharmadánál - egészen pontosan 11 negyedévben a 16-ból – úgy találták, hogy a lakáspiaccal foglalkozó cikkek számának köze van a lakáspiaci trendek alakulásához: a két mérőszám ugyanis azonos irányban változott. Ha semmilyen kapcsolat nem lett volna a két mérőszám között, akkor csak az esetek felében tapasztaltak volna azonos irányú változást. Azaz kimutatható, hogy a tranzakciók számát – bizonyos mértékben – előre lehet jelezni az online sajtóban megjelent cikkek számának elemzésével.
(Forrás: GVI)
A felmérésből az is kiderült, hogy az online sajtó szereplői közül az origo.hu és az mno.hu által publikált cikkek jelezték legjobban előre a várható trendeket.
További részleteket a GVI honlapján olvashatnak a vizsgálatról.