-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Lehet diagnosztizálni mentális betegségeket MR-vizsgálat segítségével? – A képalkotó eljárás valóban eredményes lehet, ha egy jól körülírható betegségről van szó, de a bonyolultabb esetekben nem használható.
A pszichiátriával kapcsolatosan a leggyakrabban megfogalmazott kritika az, hogy a diagnózisok egy része szubjektív. Jó néhány mentális betegségeknek nincsenek definitív tesztjei. Többek között ezért lenne nagy eredmény, ha agyi képalkotó eljárások segítségével – például MR-vizsgálattal – fel lehetne állítani diagnózisokat. A PLOS ONE című online tudományos lapban nemrégiben meg is jelent egy tanulmány, amelyben az erre irányuló kutatások kezdeti lépéseit tárgyalják.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Míg a média a tanulmány alapján már „objektív pszichiátriai diagnózisokról” beszél, azért erről még koránt sincs szó. A kutatásban korábbi vizsgálatok alkalmával készült agyi MR-felvételeket használtak fel – olyan betegekét, akiket bipoláris depresszióval, figyelemzavarral (ADHD) vagy skizofréniával kezeltek, illetve olyan személyekét, akiknél felmerült a depresszió gyanúja. Ezeket vetették össze egészséges emberek agyi képeivel.
A vizsgálatban a kutatók ezeket az MR-felvételeket véletlenszerűen két csoportra osztották. Az egyik csoport képei alapján végezték a diagnosztizálást, a másik csoportba tartozó képeket pedig kontrollként használták. A kísérletben használt szoftver az első csoportba tartozó képeket csoportosította az agyi régiók képe alapján, és ezeket a csoportokat megfeleltették a legvalószínűbb diagnózisnak.
Az ellenőrzés során a szoftver a második csoportba tartozó agyi képeket hasonlította össze az előző lépésben megállapított csoportokkal, és oda sorolta be az egyes MR-felvételeket, amely csoportra a legjobban hasonlított az agyi kép. Végül a gép által adott „diagnózisokat” összevetették az eredeti diagnózisokkal. És ezt az eljárást aztán több véletlenszerűen generált csoportosításon is megismételték. Az elemzésekből az derült ki, hogy amikor a gépnek két betegség közül, vagy egy hajlam és a tökéletesen egészséges állapot közül kellett választania, akkor majdnem tökéletesen diagnosztizált. Azonban amikor három lehetőség közül kellett választania, akkor sokkal rosszabbul teljesített.
Mindebből az következik, hogy ez a diagnosztizáló rendszer nem használható azoknál a betegeknél, akiknek több különböző problémájuk is van. Olyan krónikus betegeknél lehet tehát eredményes, akiknek egy egyértelmű, körülhatárolható problémájuk van. A valóságban azonban ezek az esetek elég ritkák; a betegek többsége többféle problémával küzd, különböző diagnózisokat kap. Így a rendszer klinikai hasznosíthatósága megkérdőjelezhető.
Másik probléma, hogy az agyi képek alapján nem ismerhetőek fel a betegségek korai stádiumaikban. Így a korai stádiumokban történő félrekezelések száma ezzel az eljárással sem lesz csökkenthető. A vizsgálatban részt vevő betegek mindannyian már több mint 10 éve szenvedtek az adott betegségben, amikor az agyukról az MR-felvételek készültek.
Végül problémás az is, hogy a rendszer által használt diagnosztikai kategóriák biológiailag elavulhatnak. Az agykutatás a genetika fejlődésével együtt egyre pontosabb leírásokat képes adni a különböző mentális problémák hátteréről, a betegségek összefüggéseiről, együttes előfordulásaik valószínűségéről stb.
Egy biztos, a mentális betegségben szenvedőket egyelőre nem fogják tudni diagnosztizálni MR-felvételeik alapján. Az agyszerkezet eltéréseit mutató betegségek diagnosztizálására azonban továbbra is alkalmasak, és használatosak ezek a képalkotó eljárások (ilyenek a daganatok, a vérzések, vérrögök, illetve az Alzheimer-kór okozta bizonyos eltérések).
Forrás