-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Tíz vidéki és budapesti középiskolában tartanak közérthető előadást természettudományok és műszaki tudományok területén dolgozó, korábbi Fulbright-ösztöndíjas kutatók a Meet the Scientist elnevezésű programsorozatban, amely szerdán vette kezdetét a Budai Ciszterci Szent Imre Gimnáziumban.
A Magyar Innovációs Szövetség (MISZ), a Magyar Fulbright Egyesület, az Amerikai Egyesült Államok nagykövetsége és a Külügyminisztérium által szervezett program ünnepélyes nyitóelőadását Iván Kristóf, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai Karának Bolyai János kutatási ösztöndíjas egyetemi docense tartotta.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A program célja, hogy megmutassák a diákoknak, milyen érdekesek a természet- és a mérnöki tudományok és milyen gazdag perspektívája van a kutatóknak külföldön és itthon egyaránt – mondta Greiner István, a MISZ alelnöke. Arról is szólt, hogy a szövetség húsz éve gondozza a klasszikus műszaki, természettudományos innováció táptalaját. Sajnos a magyar innovációs kultúra ma is elmaradott, a fiatal korosztályra a műszaki és természettudományok iránti érdeklődés hiánya jellemző – fogalmazott. Hozzáfűzte, hogy az Egyesült Államokban töltött tanulmányidő mindkét ország számára hasznos lehet. A projekt ugyanis amerikai tanulmányi lehetőségeket népszerűsít a magyar középiskolások körében.
Barlay Bence, az első előadásnak helyet adó gimnázium igazgatója kiemelte: az újbudai iskola századik születésnapját ünnepli a 2012/213-as tanévben. „Ez az évforduló egybeesik iskolánkban egyfajta megújulással” – mondta, amelynek keretében kiszélesítik a természettudományos oktatást.
Hoffmann Tamás, Újbuda polgármestere megtiszteltetésnek nevezte, hogy a rendezvénysorozat a kerület iskolájában indul útjára. Kitért arra, hogy a rendezvénysorozat találkozik a kormányzat elképzelésével, miszerint a természettudományos és a mérnökképzés erősítésére van szükség. „A jövő oktatóinak, generációjának sorsa, és azt hiszem, az ország jóléte is nagyban azon múlik, hogy ez a képzés milyen színvonalú lesz” – fogalmazott a polgármester.
Az első előadó, Iván Kristóf biomérnök 2011-ben volt Fulbright-ösztöndíjas, családjával együtt nyolc hónapot tölthetett el a kaliforniai Berkeley Egyetemen. Megjegyezte, hogy nagy örömmel vállalta el a nyitóelőadást, amelynek keretében a középiskolások nyelvére próbálja lefordítani a kutatási területét, a hordozható orvosi diagnosztikát.
A programsorozatban hat budapesti és négy vidéki középiskola vesz részt, például a szegedi Ságvári Endre Gyakorló Gimnázium, a debreceni Ady Endre Gimnázium, a hajdúböszörményi Bocskai István Gimnázium vagy a püspökladányi Karacs Ferenc Gimnázium, Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium.