-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Kalmár Ferenc (KDNP) az Európa Tanács (ET) keddi konferenciáján szót emelt a csángók azon jogáért, hogy anyanyelvükön misézhessenek Romániában.
Az ET a kultúrák közötti párbeszéd vallási dimenziójáról tartott vitanapot, amelyen a magyar képviselő hangoztatta, hogy az európai országoknak hivatalosan is el kell ismerniük a területükön lévő kulturális sokszínűséget. Ha ez megtörténik, véli Kalmár Ferenc, akkor a kulturális vagy etnikai autonómia gondolata sem lesz elfogadhatatlan.
Kifejtette, hogy a különféle egyházak képviselőinek terjeszteniük kell a más népek és vallások tiszteletét, de szerinte ezzel még sok európai ország adós. Példaként említette a csángó magyarokat, akiket az egyházi hatóságok megfosztanak azon joguktól, hogy anyanyelvükön misézhessenek.
Csángó Közösségfejlesztési Tervet dolgoztak ki
A magyar kormány hathatós támogatására számít a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége (MCSMSZ) annak a közösségfejlesztési tervnek a megvalósításában, amely a moldvai magyarság megmaradásához szükséges célkitűzéseket tartalmazza - írta keddi számában a Krónika.
Az erdélyi napilap emlékeztet: a civil szervezet tíz évvel ezelőtt, a csángóföldi magyar oktatási program beindításakor dolgozta ki a Csángó Cselekvési Tervet. Ennek mintájára készült el az elmúlt hétvégén megtartott háromnapos konferencián a terv új változata, amely a következő tíz évre vonatkozó teendőket tartalmazza – mondta a Krónikának Hegyeli Attila, az MCSMSZ ügyvivője, aki szerint a dokumentum néhány napon belül a szervezet honlapján is elérhető lesz.
Ez tartalmazza, mi a teendő a következő időszakban az oktatás, a gazdaság, a kultúra, a vallás terén annak érdekében, hogy a moldvai magyarság megőrizze hagyományos kultúráját, nyelvét, vagy legalább azokon a településeken lassítani lehessen az asszimilációt, ahol kisebb a nyelvromlás.
Az ügyvivő rámutatott: a Szeret-Klézse Alapítvány által tavaly kidolgozott javaslatcsomag a munkájukat segítő civil szervezetek, tudósok, politikusok véleményével egészült ki. A közösségfejlesztési tervet négy szervezet – az MCSMSZ, a Pusztinai Házért Egyesület, a Pusztinai Szent István Egyesület és az RMDSZ Bákó megyei szervezete – már aláírta, és újabbak csatlakozását várják. A dokumentumot eljuttatják a magyar kormányhoz is, amelytől hathatós támogatást remélnek.
„Az oktatás terén hatalmasat léptünk előre, de Csángóföldön csak akkor lesz jövője a magyarságnak, ha legalább ilyen mértékben tudunk előrehaladni a vallási, a gazdasági, az ifjúsági és a szociális ügyek terén. Ez lesz a következő tíz év nagy feladata" – mondta Hegyeli.
Jelezte: további 40 településre szeretnék kiterjeszteni a jelenleg 16 helységben 960 gyereket érintő, állami keretek között zajló magyarórákat, de az iskolán kívüli foglalkozásokat is folytatnák. Emellett a városokban kétnyelvű napközi otthonokat, míg a falvakban magyar magánóvodákat létesítenének. Folytatnák a magyar házak építését is, mivel úgy vélik, az ezzel rendelkező településeken nagyobb tekintélye lett a magyar kultúrának. További tervük egy kollégium létrehozása Bákóban, amely idővel magyar tannyelvű iskolává nőhetné ki magát.