-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Egyre durvul a helyzet az űrfronton. A csapatok harcban állnak, a Vulkán pedig tényleg elbukott! Nem fikció, valóság: égitest-elnevezési csaták valós időben – továbbá szavazás az első magyar sorozatról a csillagok között.
Amikor 2011-ben és 2012-ben a Hubble Űrtávcső felfedezte a Plútó újabb kis holdjait, még csak egy jelentéktelen számot (P4 és P5) kapott a két apró szatelit. Csakhogy a csillagászatnak is vannak írott-íratlan hagyományai, s ezek közé tartozik például az, hogy a felfedezett égitestek elnevezése a felfedező előjoga – amit természetesen átengedhet másnak, megvitathatja másokkal – ahogy ez annak idején például magával a Plútóval is megtörtént, hiszen az eredeti névadási javaslat egy akkor 11 éves angol kislánytól, Venetia Burney-től származott.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A két új hold elnevezésének előjoga tehát a hagyományok szerint Mark Showalterre, a kaliforniai Mountain View-ban található SETI Intézet kutatójára szállt. Showalter úgy döntött, hogy az elnevezésbe bevonja a nyilvánosságot is, ezért össze is raktak egy szavazóoldalt a legnépszerűbb javaslatokkal.
Star Trek
A csoport szorgalmasan gyűjtötte a javaslatokat is. Az egyik ilyen William Shatnertől érkezett. Az eredeti Star Trek-sorozat kapitányát alkotó színész (a beágyazott – egyébként a filmtörténelem egyik legrosszabb harci jeleneteként aposztrofált – videón éppen gigászi küzdelmet folytat egy űrlénnyel) a Vulkán elnevezést javasolta, ami a kultikus sorozat egyik vezéralakja, Mr. Spock bolygója.
Az ötlet kikerült a megszavazható javaslatok közé. Ahogy számítani lehetett rá, a világ Star Trek-rajongói – legalább olyan gigászi küzdelemben, mint amilyet a beágyazott videón figyelhetünk meg – megszavazták a Vulkán elnevezést, csúnyán lenyomva minden más javaslatot (így a Kerberoszt és a Sztüxöt).
Az Intergalaktikus Rendőrség közbelép
„Nekem tetszett a név, ezért fel is ajánlottuk a Nemzetközi Csillagászati Uniónak” – nyilatkozta Showalter az opb.org magazinnak. „De persze, azért végig sejtettem, hogy ezt nem veszi majd könnyen be a gyomruk”.
A 19. században sok tudós úgy gondolta, hogy a Nap és a Merkúr között valahol létezik még egy bolygó. Ezt a hipotetikus planétát történetesen Vulkánnak nevezték el.
„Mivel a Vulkán elnevezést már használja a tudományos irodalom, a név foglaltnak tekintendő” – magyarázza a bizonyítványt Thierry Montmerle, a Nemzetközi Csillagászati Unió főtitkára. Nem beszélve arról az elvárásról, hogy a Plútó holdjait mitikus alvilági karakterekről kellene elnevezni, a tűz és a tűzhányók római istene pedig nem felelt meg ennek az csillagászati uniós elvárásnak. A Szövetség szerint ráadásul az elnevezéssel a Star Trek-sorozat szerzői jogait is sérthették volna. Így aztán a két új holdacska a Kerberosz és Sztüx nevet kapta a nagykönyvben.
(Forrás: NASA)
A felkelők szerveződnek
Sok csillagászt felháborított az Unió állásfoglalása. Egyrészt meglepőnek találják, hogy ha a Star Wars filmekből ismert Tatooine bolygóról különösebb aggodalom nélkül el lehetett nevezni egy két nap körül keringő exobolygót, akkor mi a gond a Vulkánnal? Különösen bosszantó a kérdés most, hogy egyre több égitestet kell és lehet elnevezni: a csillagászok kapva kapnak ezeken a lehetőségeken, hiszen az újonnan felfedezett égitestek névadási folyamata kimondottan jót tesz a szakmának. Sokan választanak olyan népszerű neveket, amivel jól el lehet adni a felfedezéseiket a sajtónak.
Egy nemrég indult vállalkozás, az Uwingu például lehetővé teszi azt, hogy a nyilvánosság tegyen javaslatot a Naprendszeren túl felfedezett égitestek elnevezésére, majd szavazásra bocsátja azokat. A javaslatokért, szavazati lehetőségekért befolyó pénzekből pedig tudományos projekteket finanszíroz. A cég ügyvezetője, Alan Stern bolygókutató szerint az Unió túl messzire megy: ugyan a feladata az lenne, hogy a csillagászok közösségét szolgálja, mégis úgy viselkedik, mint valamiféle intergalaktikus rendőrség.
A Plútó-ügy nem az első alkalom egyébként, hogy az Uwingu vitába keveredik a Nemzetközi Csillagászati Unióval.
További javaslatokat a cikk alatti hozzászólásokban várunk.