-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Mi a közös Gárdonyi Gézában és a Wikipédiában? – Az, hogy mindkettőjükről kisbolygót neveztek el.
Gárdonyi Géza nevét viseli annak a nyolc magyar felfedezésű kisbolygónak az egyike, amelynek elkeresztelését a múlt év végén hagyta jóvá a Nemzetközi Csillagászati Unió – adta hírül az Egerben megjelenő Egri Magazin legfrissebb száma.
Az 1997-ben indult kisbolygó megfigyelési program keretében a Szegedi Tudományegyetem és az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont szakemberei az intézmények hallgatóival együtt kutatják az eget. A kémlelés fő bázisa a csillagászati intézet piszkéstetői obszervatóriuma.
A megfigyeléstől az elnevezésig több év telik el, hiszen pontosan meg kell határozni az égitest mozgását és precízen le kell írni a pályáját. Elsőként ideiglenes jelölést kap az égitest, amelyet a felfedezés évéből és egy betűkombinációból alkotnak.
A Gárdonyit Sárneczky Krisztián fedezte fel 2003. április 1-je hajnalán Piszkés-tetőn. A Naptól 435 millió kilométerre keringő, azt 4,97 év alatt megkerülő, mintegy 4 kilométer átmérőjű kisbolygó 2007 elején kapta meg sorszámát. A 3-4 kilométer átmérőjű kisbolygó Gárdonyi Géza után kapta nevét. Gárdonyi Géza mellett bolygót kapott még Kabos Gyula és Márai Sándor is – ismertette a magazin.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
És a Wikipédia is...
A milliók által használt webes világenciklopédiában rengeteg cikk található a világűrről, mostantól viszont már a világűrben is található egy Wikipédia: az eddig 274301-es jelölésű kisbolygót ugyanis a nyílt tartalmú lexikonról nevezték el.
Az aszteroidát 2008 augusztusában fedezték fel ukrán csillagászok, később a franciaországi Caussols-ODAS és az arizonai Mt. Lemmon Survey and Steward Observatory munkatársai is észlelték az égitestet. A Space.com tudományos portál beszámolója szerint az elnevezésre az Ukrán Wikipédia Társaság egy tagja tett javaslatot, és az illetékes bizottság azt elfogadta.
A kisbolygó vagy aszteroida a törpebolygónál kisebb, szabálytalan alakú, szilárd anyagú égitest, amely csillag körül kering. A legtöbb kisbolygó feltehetően a protoplanetáris korongból származik, amely nem állt össze bolygóvá a csillagrendszer kialakulásakor. Néhányuk saját holddal is rendelkezik. A szóban forgó Wikipédia „aszteroida alakjában” egy-két kilométer átmérőjű, és napját 3,68 földi év alatt kerüli meg.