-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az amazóniai hangyászmadarak két különböző faja is ugyanolyan dallammal jelzi territóriuma határait. Megvizsgálták az okát.
A hangyászmadárfélék Közép- és Dél-Amerikában honosak; több mint 200 fajuk ismert. Ezek közül kettő, az egymással csak távoli rokonságban álló aranymellű hangyászmadár (Hypocnemis subflava), illetve a perui hangyászmadár (Hypocnemis peruviana) területét az emberi fül számára megkülönböztethetetlenül egyforma dallammal jelzi – írta a ScienceNow weboldal.

A két madárfaj külleme és élőhelye is jelentősen eltér egymástól. Az aranymellű hangyászmadár mellénye sárga, szárnya pedig barnássárga, és a bambuszligetek lakója. A perui hangyászmadár ezzel szemben fehér mellénnyel és barnásvörös szárnyakkal rendelkezik, és a sűrű erdőket kedveli. A daluk azonban hangról hangra megegyezik egymással.
A kutatókat érdekelni kezdte, hogy egymás énekét meg tudják-e különböztetni. Ennek érdekében 150 állat 504 dalát rögzítették, és, hogy megcsavarják, a rokon hangyászmadárfajok dalaiból is felvettek néhányat. A felvett dallamokat pedig lejátszották az egyes madaraknak, és figyelték a reakcióikat.
Mindig ugyanaz történt. A két faj hímjei ügyet sem vetettek a rokon fajok énekére, a másik fajéra azonban (ami hangról hangra megegyezik a sajátjukéval) területvédő, agresszív viselkedést mutattak.
A tudósokat gondolkodóba ejtették a történtek. Azt a következtetést vonták le, hogy mivel a fajok élőhelye gyakran átfedi egymást (a bambuszligetek a sűrű erdős területek közé ékelődnek), a két faj egymással megegyező dallamot énekel, hogy elriassza a másikat, és persze a többi rokon fajt is. Ez ugyanis hatékonyabb.
A párzás során hallható nászének azonban mindkét fajnál eltér: egymás nőstényeiért nem, a területért azonban igenis megküzdenek egymással. Az ornitológusok szerint ez, az úgynevezett konvergens evolúcióra mutató példa jóval gyakoribb, mint azt az emberek gondolnák.