-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Apokaliptikus tragédiával fenyeget a világmédia egy része... és nem meglepő módon megint őrült tudósokról és felelőtlen tudományos sajtóról írnak. Úgy tűnik azonban a „gyilkos” H5N1 receptje már jól ismert tény a világ 120 influenza-víruslaboratóriumában. A tudományos sajtó elhallgattatása azonban új jelenség, és nem is biztos, hogy jól járunk vele...
A H5N1 vírus alapvetően ritkán támadja meg az embert: csakis akkor történhet ez meg, ha a valaki fertőzött madárral érintkezik. Annak a lehetősége pedig, hogy a fertőzött ember továbbadja a vírust, teljesen csekély. Ha azonban valaki megfertőződik, a túlélési esélyei döbbenetesen alacsonyak: a vírus felfedezése óta az adatok szerint közel hatszáz embert fertőzött meg, a betegeknek közel hatvan százaléka meghalt. Természetes módon a H5N1 eddig nem mutálódott számunkra kedvezőtlen módon – azaz nem terjedt cseppfertőzéssel, avagy „légi úton” –, ha megtette volna, az olyan világméretű járványt indíthatott volna el, mint amilyen az 1918-as spanyolnátha volt, akár milliókat is elpusztítva.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A közelmúltban azonban két – egy amerikai és egy holland – kutatóhely is olyan H5N1 vírustörzset állított elő, ami a kísérletben használt menyétek között a hagyományos influenza sebességével terjedt. A kísérlet célja az volt, hogy a kutatók jobban megérthessék a vírust, annak terjedését, hogy a szükséges ellenintézkedések könnyebben kidolgozhatóak legyenek.
Amerikai későn kapcsol
Csakhogy a dolog nem ennyire fekete-fehér. Az amerikai kormány – aki egyébként anyagilag is támogatta a kísérletsorozatot – olyan dolgot tett a múlt héten, amire eddig soha nem volt példa: felszólították a tudományos közösséget, hogy ne publikálják a kísérletsorozat eredményeit, attól tartva, hogy azokat könnyen biológiai fegyverként használhatják fel.
Az elemzők rámutatnak, hogy ez az eset teljesen egyedi: soha ilyen kérés még nem fogalmazódott meg tudományos eredménnyel kapcsolatban. A tudományos publikációk, az információk megosztása a modern tudományosság legfontosabb sajátossága. Két orgánum, az amerikai Science és a Nature a jelek szerint már elálltak a szuper-H5N1 „receptjének” publikálásától. Ennek ellenére a tanulmányokról ők is hírt adnak majd, azok eredményeivel egyetemben.
A tanulmány egyébként azt írja le, hogyan tették a kutatók a H5N1-törzset légi úton terjedővé a vizsgált menyétek körében. A menyétek egyébként elterjedt „kísérleti nyulak” az emberi influenza vizsgálatában.
A világ tudományos közvéleménye megosztott: egyesek szerint már maga a kutatási program is hiba volt, a publikációkat pedig egy az egyben be kell tiltani. Mások elismerik a program szükségességét, de azt javasolják, azokról csak nagyon korlátozott módon számoljanak be, hiszen a megfelelő képzettséggel sokan elő tudják állítani a gyilkos vírust.
Késő? Nem késő?
Sokan azonban szkeptikusak: véleményük szerint már nem lehet megakadályozni, hogy a legérzékenyebb információk ki ne szivárogjanak. Az eredmények már most is jól ismertek az influenzakutatók köreiben.
A rotterdami intézet már maga is jelezte, hogy ugyan ők készek önkéntesen korlátozni a témában születendő tudományos publikációkat, szinte teljességgel lehetetlen lesz a tudományos adatok titkosságának betartatása, mivel ezeket már több száz kutatóval és kormánnyal megosztották, méghozzá nyílt tudományos üléseken.
„Azok a mutációk, amelyek ezt az átalakulást lehetővé tették, nem különösebben új vagy meglepő lépések, így bárki, aki megfelelő influenzavirológiai gyakorlattal rendelkezik rájöhet a módszerre, ha nagyon akar” – nyilatkozta az angol Independentnek Wendy Barclay, az Imperial College London influenzavirológiai professzora.
„Nagyon vigyáznék azzal, hogy ezeket az adatokat visszatartsuk a tudományos közvéleménytől, mivel a fejlődéshez a tudományos eredmények megosztására van szükség. Fontos tudnunk, hogy a H5N1-hez hasonló vírusok hogyan tolerálják az olyan mutációkat, amelyek képessé tennék őket az ember-ember irányú terjedésre.”
A kutatók hangsúlyozzák: nagyon fontos, hogy képben legyenek, milyen mutációkra kell odafigyelniük. Ha nincsenek tisztában azzal, hogy melyek azok a mutációk, amelyek a vírusokat veszélyesebbé teszik, nem fogják tudni, mire figyeljenek, amikor a vírus terjedését próbálják követni.
”Ezeket a cikkeket jó okkal készítik: azért, hogy segítsenek nekünk felkészülni.” – fejezte be a professzor asszony.